Львівська мерія вперше подала позов про банкрутство державного підприємства
Міськрада стала ініціатором банкрутства державного науково-реставраційного інституту «Укрзахідпроектреставрація»
Управління комунальної власності (УКВ) департаменту економічного розвитку Львівської міськради подало два позови до cуду проти державного науково-реставраційного інституту «Укрзахідпроектреставрація» з вимогою розпочати процес банкрутства інституту та виселити його з орендованих комунальних приміщень на вул. Соборній, 3а. Установа заборгувала міському бюджетові 3,98 млн грн за користування приміщенням, яке є частиною комплексу монастиря бернардинів.
Згідно з даними управління, «Укрзахідпроектреставрація» не сплачує орендну плату за двома угодами на право тимчасового користування майном, які були укладені 2010 та 2013 рр. У першому позові, який подали до Господарського суду Львівської області, УКВ вимагає розпочати процедуру банкрутства інституту та визнати їхні вимоги на 3,98 млн грн боргу за оренду. Це перший випадок у Львові, коли міська рада стала ініціатором банкрутства державного підприємства.
«Жодної гривні за ці роки [2010-2020] вони нам не сплатили. Ми маємо рішення судів про примусове стягнення заборгованості і багато разів намагалися арештовувати їхні рахунки. Але інститут щоразу відкривав нові. Аби нарешті повернути кошти за оренду до міського бюджету, ми підготували позов щодо відкриття провадження про банкрутство», – розповіла ZAXID.NET керівниця юридичного відділу управління комунальної власності ЛМР Світлана Бордіян.
До того ж суду УКВ подало другий позов – про примусове виселення інституту з приміщень площею 1129 м², які є частиною архітектурного ансамблю Бернардинів. Перед тим міська комісія з питань комунальної власності через величезний борг не погодила «Укрзахідпроектреставрації» продовження термінів оренди.
«Якщо суд ухвалить рішення щодо початку процедури банкрутства, тоді судом призначається термін, під час якого кредитори висуватимуть свої вимоги до боржника. Потім на підприємство може зайти санатор, котрий шукатиме спосіб погасити борги і зберегти підприємство. Для нас головне повернути комунальні приміщення та отримати невиплачені гроші», – каже Світлана Бордіян.
«Укрзахідпроектреставрація» орендує приміщення, котрі є частиною архітектурного ансамблю монастиря Бернардинів. Фото Zaxid.net
Господарський суд Львівської області уже прийняв обидві позовні заяви до розгляду та призначив підготовчі засідання. Також у справі про банкрутство триває відбір арбітражного керуючого, який розпоряджатиметься майном інституту, якщо суд вирішить розпочати процедуру банкрутства.
Загалом інститут за роки користування приміщеннями заборгував міському бюджетові 7,87 млн грн, близько 4 млн грн УКВ стягнуло раніше відповідно до рішень судів.
Нагадаємо, науково-реставраційний інститут «Укрзахідпроектреставрація» заснували у 50-х роках минулого століття. Нині його власником є міністерство регіонального розвитку, будівництва та житло-комунального господарства. Інститут займається відновленням та реставрацією пам’яток, він працює як на Львівщині, так і в інших областях країни.
Проте «Укрзахідпроектреставрація» наразі перебуває у поганому економічному стані, установа має чималі борги перед замовниками та власними працівниками. Восени 2019-го борг із виплати заробітної плати на підприємстві становив понад 1,1 млн грн. Державна служба з питань праці оштрафувала тимчасового виконувача обов’язків директора на 510 грн за невиплату заробітної плати 35 звільненим працівникам. Інститут завинив понад 727 тис. грн податків.
Окрім того, із «Укрзахідпроектреставрацією» також судяться замовники послуг. Зокрема, Рівненська міськрада подала позов на 148 тис. грн до цього проектного інституту. Фахівці установи мали розробити історико-архітектурний опорний план міста Рівного, отримали аванс, але роботи не виконали.
Раніше Львівська міськрада зверталась до міністерства-власника проектного інституту з проханням передати його в комунальну власність, проте колектив «Укрзахідпроектреставрації» виступив проти зміни форми його власності. Також працівники інституту стверджували, що борг утворився через те, що замовники не платять їм гроші за виконані роботи.