Львівська мерія відповіла на заяви депутатів про економію коштів
Міському бюджету Львова вже в середині року не вистачає на основні видатки 200 млн грн. Найближчим часом через пандемію очікуються ще втрати на 300 млн грн. Єдиним виходом зі складної економічної ситуації міська рада бачить отримання кредиту від ЄБРР.
Однак 28 травня на сесії Львівської міської ради депутати провалили голосування за участь Львова у Програмі підтримки муніципалітетів від ЄБРР, чим поставили одразу кілька стратегічних галузей міста на межу виживання. Програма співпраці із ЄБРР передбачала, що місто отримає кошти для покриття збитків під час карантину, у тому числі гроші на заробітну плату комунальникам.
Після цього окремі опозиційні депутати – Петро Адамик (БПП), Ігор Телішевський (УКРОП) та Валерій Веремчук («Народний контроль»), подали свої пропозиції, як краще перерозподілити кошти для виплати зарплати комунальним працівникам, вивезення сміття та фінансування медичної галузі. Фахівці профільних галузей міської ради спростували такі тези та пояснили основні бюджетні витрати і назвали заяви депутатів маніпулятивними.
Медицина
Депутати пропонують використати зекономлені 133 млн грн на медицині, школах, садочках, які не працювали під час карантину. Однак, як стверджують у мерії, ці кошти вже скерували в медичну галузь, адже на боротьбу з пандемією коронавірусу жодних коштів у міському бюджеті на початку року не закладалось, а ця стаття передбачає чимало витрат.
На боротьбу із Covid-19 за час карантину із львівського бюджету виділили:
- 104 млн грн — на закупівлю обладнання для лікарень,
- 28 млн грн — на закупівлю деззасобів, захисних костюмів для лікарів,
- 9 млн грн — на виплати допомоги медикам,
- 7 млн грн — на допомогу медзакладам обласного значення.
Як свідчить елементарний підрахунок, сума витрат на боротьбу із коронавірусом значно перевищує зекономлені іншими галузями кошти.
Вивезення сміття
Депутати Львівської міської ради зареєстрували проект ухвали, якою передбачено забрати кошти із вивезення сміття та передати їх на закупівлю медобладнання дитячій лікарні. Головний лікар та медколектив не погоджуються із такою позицією. Міськрада також пояснила цю статтю витрат.
Цього року на вивезення сміття зі Львова передбачили лише 250 млн грн, на 50 млн грн менше, ніж торік. Зараз у міській казні лишається 239 млн грн. Частину грошей з ТПВ вже використали на інші витрати. Коштів, які передбачені у міському бюджеті на вивіз ТПВ, до кінця року не вистачить.
За словами директорки департаменту економічного розвитку Львівської міської ради Ірини Кулинич, в місяць на компенсацію перевізникам відходів надають 17,5 млн грн, також передбачена виплата субвенцій населеним пунктам, які приймають сміття. Тому до кінця року передбачених коштів не вистачить.
«Станом на зараз на субвенцію іншим населеним пунктам, які приймають ТПВ, залишилося тільки 39 млн грн. З них майже 8 млн грн вже профінансували, і у нас залишився 31 млн грн на субвенцію. І це при тому, що це тільки червень. Робити якийсь перерозподіл коштів і забирати їх у ТПВ — це не правильно, бо саме в період пандемії знову повторити сміттєву кризу — це вкрай небезпечно», — пояснює Ірина Кулинич.
Фінансування стратегічних ЛКП
Великі комунальні підприємства Львова під час карантину також зазнали великих фінансових збитків. Йдеться про важливі для функціонування міста служби, які забезпечують воду, тепло, каналізацію, перевезення. Багатьом з них бракує коштів на заробітну плату вже у червні. Загалом потрібно 472 млн грн. На зарплату для комунальних підприємств потрібно в місяць 67 млн грн.
Через скорочення пасажирських перевезень під час карантину «Львівелектротранс» зазнав мільйонних збитків. Депутати ЛМР стверджують, що можна зекономити 41 млн грн на відшкодуванні пільгових перевезень. Однак, за словами посадовців, на компенсацію збитків перевізникам за пільгове перевезення пасажирів необхідно у два рази більше коштів, ніж виділяється.
«Щоб компенсувати перевізникам збитки, які вони несуть через безкоштовне перевезення пільгових категорій, для ЛКП «Львівелектротранс» в рік необхідно 350 млн грн, а виділяється 192 млн грн, а для АТП-1 необхідно124 млн грн, а виділяється 52 млн грн», — пояснює Ірина Маруняк.
Для «Львівтеплоенерго» із передбачених майже 190 млн грн залишилось 145 млн грн. З них 112 млн грн — це заробітна плата для працівників.
«Львівводоканалу» на заробітну плату і на електроенергію передбачено 50 млн грн, з яких залишилось бюджетних призначень лише 23 млн грн.
«Львівавтодору» бракує коштів на зарплату через недоотримання збору за паркування в час карантину.
На співфінансування електронного квитка, а також будівництво та реконструкцію світлофорних об'єктів ще 25,7 млн грн є непрофінансованими бюджетними призначеннями.
На фінансування «Львівелетротрансу» залишилось лише 2,8 млн грн призначень. На оновлення колій, фідерів та ремонт рухомого складу 16,7 млн грн непрофінансовано.
АТП-1 потребує фінансування 67 млн грн. Бракує грошей на ремонтні роботи у депо та лізинг автобусів.
«Муніципальна варта»
На Муніципальну варту у бюджеті міста закладено 32 млн грн. З них вже витратили 18,8 млн. Тих 13,2 млн грн, що залишились, вистачить на зарплату менше, ніж на 3 місяці. Також майже 2 млн грн бюджетного призначення йде на лізинг евакуаторів.
Депутати Львівської міської ради пропонують ліквідувати «Муніципальну варту», яка охороняє соціальні об’єкти міста — лікарні, школи, садочки.
Із передбачених на Муніципальну варту у бюджеті розвитку коштів зараз використали 59%.
***
Заступниця міського голови Львова Ірина Маруняк каже, що зекономити місто не має на чому, адже кошти скеровують на протиепідемічні заходи.
«Економії як такої в нас немає, а люди очікують заробітну платню. Я виїжджала на кожне підприємство, люди чекають кошти, вони їх заробили, і якщо ми їх не будемо оплачувати, люди звільняться. Тому я б хотіла достукатися до наших депутатів, щоб вони з розумінням поставилися до ситуації, яка є», — каже Ірина Маруняк.
У п'ятницю, 19 червня, депутати Львівської міської ради знову розглядатимуть участь у Програмі підтримки муніципалітетів України в рамках надзвичайного «Пакету солідарності» ЄБРР, за якою місто зможе отримати 700 млн грн.