Міністерство енергетики та вугільної промисловості України вирішує, що робити із державними шахтами на підконтрольних Україні територіях. Їх всього в Україні 35, деякі з них розташовані на Львівщині. Планується 12 шахт ліквідувати, ще шість продати.
Директор ДП «Львіввугілля» бідкається: грошей від держави на технічне переоснащення своїх шахт не отримував вже кілька років.
«Сьогодні обладнання, яке працює на наших підприємствах, на наших шахтах, близько 80% зношене. Останній раз, коли ми отримували гроші від держави на технічне переоснащення, було в 2009 році. Ми тоді на шахту «Відродження» купили кріплення. З того часу ми жодної копійки не отримали», ― розповів директор ДП «Львіввугілля» Андрій Дяченко.
Та на «Відродженні», як виявилось, усе ще відносно нормально. А ось Великомостівська шахта ― найстаріша на Львівщині. Віталій тут працює вже 15 років. Каже, що бракує практично всього: і цвяхів, і болтів і навіть кабелю. Решта ― в ще гіршому стані.
Та навіть попри це для українських шахт знайшовся інвестор із Туреччини. В Міненергетики не проти, але попередньо самі планують вкласти у шахти гроші, щоб вивести з «мінусу». Бо так ніхто, мовляв, не купить. А ті шахти, яким уже не допомогти, закриють, а шахтарів перепрофілюють.
«Ми маємо три адаптаційні програми. Ми будемо пропонувати інші робочі місця, наприклад, у легкій промисловості. У нас є британська компанія, яка вже адаптувала і працювала у таких умовах», ― зазначив міністр енергетики та вугільної промисловості України Ігор Насалик.
Та шахтарі кажуть, що якщо підприємства закриють, поїдуть працювати за кордон.
«Це дуже багато сімей залишаться без роботи. Нас виганяють з країни. На заробітки поїдемо, а куди ще», ― розповів шахтар Віталій.
Експерти та фахівці поспішають застерегти міністра: якщо ліквідовувати чи продавати шахти, то лише з потужним соцпакетом та гарантією збереження робочих місць. Адже перепрофілювати шахтарів, як того хоче Насалик, ― справа не з легких.
«Говорити про те, що будуть переорієнтовані перепрофільовані ці люди ― це ж можна обмежитись тільки навчанням, а навчання не означає, що людина буде працевлаштована», ― коментує експерт з енергетичних питань МЦПД Вадим Перебийніс.
У Міненергетики нарахували 12 таких неефективних українських шахт, однак про які саме йдеться, не кажуть. Так само і не розголошують список шахт, які підлягають приватизації. Не знають про них і у Фонді держмайна.
«Ми можемо прийняти рішення, що продаємо якісь там шахти за невеликі гроші, але з великими інвестиційними зобов’язаннями, як це робилось у світі. Але сказати, що у нас є чіткий план, то його немає», ― зазначив голова Фонду держмайна Ігор Білоус.
Та він потрібен і якнайшвидше. Адже видобуток власного вугілля в Україні упав минулого року на 40%. Чорне золото доводиться купувати за кордоном і причиною цьому є не лише війна на сході країни, а й байдужість держави, яка вкотре доводить що вона неефективний власник.