МВФ не дасть Україні грошей, – міжнародні експерти
Міжнародне рейтингове агентство Fitch підтвердило довгостроковий рейтинг України за зобов'язаннями в іноземній і національній валюті на рівні В. Прогноз рейтингу, оприлюдненого агентством, негативний. Це пов'язано із серйозним ризиком неотримання Україною чергового траншу кредиту від Міжнародного валютного фонду.
Короткостроковий рейтинг за зобов'язаннями в іноземній валюті також підтверджено на рівні В.
В агентстві Fitch відзначили, що Україна не виконує всі умови програми stand by з отримання кредиту. "Існує серйозний ризик невиконання Україною умов програми МВФ на момент наступної перевірки їх дотримання в листопаді, головним чином через подальше ослаблення дисципліни проведеної політики, і як результат можлива затримка з наданням МВФ чергового траншу кредиту", - наголосили експерти агентства.
Неотримання коштів від МВФ, на їхню думку, спричинить загострення валютних ризиків і ризиків у банківській системі.
"Якщо програму буде припинено, це може підірвати тендітну довіру до національної валюти та банківської системи, що, у свою чергу, може посилити тиск у бік зниження рейтингів", - відзначили спеціалісти.
За даними Fitch, український уряд фактично відійшов від зобов'язань у плані проведеної політики, узятих на момент другої перевірки дотримання умов програми МВФ у липні, зокрема щодо підвищення тарифів на газ із метою скорочення дефіциту бюджету.
За прогнозами Fitch, дефіцит держбюджету України у 2009 році становитиме 8,5%, або 11,1% з урахуванням "Нафтогазу України".
Експерти агентства також відзначили, що макроекономічна політика України є непослідовною, оскільки влада має намір захищати валютний курс, не вдаючись при цьому до необхідного посилення податково-бюджетної політики.
Показник проблемних кредитів в українських банках, за даними Fitch, досяг 30% на кінець червня, згідно з інформацією МВФ, і на нього вчинили істотний вплив скорочення ВВП на 18% у другому кварталі і девальвація гривні на 60% з моменту початку економічної кризи у вересні 2008 року.
Також, за словами експертів, різке зниження курсу гривні або відтік депозитів посилили би тиск на рейтинги України в бік зниження.
Незважаючи на непросту ситуацію, зазначили у Fitch, Україна погасила державні єврооблігації на 1,2 мільярда доларів у серпні та вересні 2009 року, що свідчить про готовність обслуговувати свої борги.
Як інформує ТСН.ua, показники пролонгації за зовнішньою заборгованістю українського приватного сектору перебувають на відносно високому рівні, приблизно у 89% для банків і 80% для компаній.
Рейтинги України, як і раніше, підтримуються за рахунок низького валового сукупного державного боргу.
Fitch також зазначило, що прогнозується збільшення співвідношення боргу до ВВП до 23% до кінця 2009 року порівняно з 14% на кінець 2008 року, однак цей рівень залишається нижчим від прогнозованого аналогічного значення для країн з рейтингом категорії B (29% 2009 року).
Нагадаємо, 3 12 до 24 жовтня в Києві з візитом перебуває місія МВФ на чолі з Джейлою Пазарбазіолу. Експерти МВФ обговорять ситуацію в українській економіці та розглянуть питання про виділення Україні чергового траншу свого антикризового кредиту.
Разом із тим, у Секретаріаті президента заявили, що Україна дурить МВФ і не виконує взяті на себе зобов'язання перед фондом. За словами представників СП, невиконання низки умов, серед яких підвищення цін на газ для населення, може призвести до дефолту української економіки.
Від осені минулого року, коли МВФ вирішив надати Україні кредит обсягом понад 16 мільярдів доларів, Київ отримав три транші загальною сумою майже 11 мільярдів.
Сума четвертого траншу кредиту має становити близько 3,71 мільярда доларів.