Na Lwowszczyznę przywieziono ziemię z grobu Konowalca w Rotterdamie
14 czerwca z okazji 120-lecia urodzin przywódcy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), znanego działacza społecznego i wojskowego Jewhena Konowalca w jego rodzimej wsi Zaszkiw (obwód lwowski) odbyły uroczystości, poświęcone jego pamięci. W przedsięwzięciu uczestniczyli radni rady obwodowej i przedstawiciele samorządu.
Przedstawiciele władzy złożyli kwiaty pod pomnikiem przywódcy OUN, na mogile rodziców Konowalca, obejrzeli ekspozycję muzeum, a także na podwórku muzeum posadzili dąb z okazji tej daty.
Oprócz tego, przewodniczący Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej oraz Lwowskiej Rady Obwodowej podarowali muzeum kopię stroju lwowskiego gimnazjalisty z początku w. XX.
Jak zaznaczył przewodniczący Żółkiewskiej Rejonowej Administracji Państwowej Wołodymyr Wołoszyn podczas uroczystego wiecu, najlepszym sposobem uczczenia pamięci Jewhen Konowalca będzie owocną pracą na rzecz rozbudowy państwa.
Оперативні, достовірні і найважливіші новини тут Додайте ZAXID.NET у вибрані в Google„Ten rok ogłosiliśmy Rokiem Jewhena Konowalca i będziemy czcić jego pamięć nie tylko piosenkami i koncertami. Już zrobiliśmy sporo: odremontowaliśmy drogę do wsi i zainstalowaliśmy oświetlenie, otworzyliśmy punkt pielęgniarsko-położniczy i muzeum. Dziękuję także miejscowej społeczności, która przyłączyła się do robót we wsi i na mogiłach rodziny Konowalca” – dodał.
Jednocześnie przewodniczący Żółkiewskiej Rady Rejonowej Tadej Szwaj zaznaczył, że kiedy na podwórku muzeum sadzono dąb, do dołku wsypano garść ziemi z mogiły Jewhena Konowalca.
Przypomnimy, Jewhen Konowalec zginął w Rotterdamie (Niderlandy) wskutek operacji, przeprowadzonej przez organy NKWD ZSRR. Pogrzebano go na cmentarzu w Rotterdamie.