На невисокий рівень знань української мови на Закарпатті вплинули національні школи?
Український центр оцінювання якості освіти 12 серпня оприлюднив на своєму сайті офіційні результати незалежного оцінювання навчальних досягнень випускників загальноосвітніх навчальних закладів, проведеного у квітні-липні 2008 року. На їхній основі було складено рейтинг успішності областей. З української мови високий результат показали школярі західних областей, зокрема Львівської, Тернопільської та Івано-Франківської. Проте випускники Закарпаття продемонстрували невисокі результати.
В управлінні освіти й науки Закарпатської ОДА результат успішності закарпатських випускників ZAXID.NET прокоментували так: "У Закарпатті, на відміну від інших західних областей, є багато шкіл з мовами навчання національних меншин. Загалом близько 100 таких навчальних закладів. Рідна мова учнів цих шкіл - не українська, тому вони не можуть змагатися в успішності за знання державної мови з випускниками Львівщини чи Франківщини".
Посадовець, який побажав, аби на нього особисто не посилались, сказав також, що однією з причин введення Міносвіти більшої кількості годин вивчення української мови у школах нацменшин якраз є намагання допомогти учням таких закладів краще оволодіти державною мовою.
Відповідно до наказу міністра освіти, ці новації стануть чинними з 1 вересня цього року. Проте у зв’язку з протестами угорської меншини, а також зверненням до Кабміну обласної ради наразі невідомо, як проходитиме цей процес.
25 липня депутати Закарпатської облради ухвалили звернення до прем’єр-міністра України Юлії Тимошенко та Міністерства освіти і науки щодо необхідності доопрацювати Програму поліпшення викладання української мови у школах з навчанням мовами національних меншин. Програма передбачає збільшення кількості годин на вивчення української мови та літератури, вивчення певних предметів українською мовою, а також введення двомовного навчання з деяких предметів. Облрада також попросила скасувати відповідний наказ міністра освіти, оскільки це "може знищити мережу навчальних закладів національних меншин".