Намір ліквідувати "РосУкрЕнерго" - серйозний урядовий лобізм, - політолог Андрій Єрмолаєв
"Якщо буде розірвана угода з "РосУкрЕнерго" про постачання газу російського походження, це означатиме, що той обсяг газу, який отримує "РосУкрЕнерго" для реалізації від "Газпрому", буде, швидше за все, направлений в транзит у Європу. Україні ж доведеться купувати газ у "Газпрому" напряму, ціни якого є значно вищими. Тобто ми програємо і в ціні, і в обсягах", - зазначив у коментарі ZAXID.NET політолог Андрій Єрмолаєв.
А.Єрмолаєв вважає, що у цій ситуації Україні доведеться випрошувати газ у "Газпрому", однак він буде діяти дуже прагматично. "Спроба поторгуватися в ціні з "Газпромом", призведе до нових колізій. Я передбачаю, що "Газпром" виставить значно жорсткіші умови співпраці", - сказав політолог.
"Поряд із наміром ліквідувати "РосУкрЕнерго", озвучується зміна тарифної політики на внутрішньому газову ринку України, а це однозначно призведе до збільшення ціни газу для споживачів. У самій постановці питання про перегляд тарифної політики закладене бажання змінити кон’юнктуру ринку. - заявив у коментарі А. Єрмолаєв - Від цього поліпшиться позиція НАК "Нафтогазу", який зможе за збільшеним тарифом оплачувати хоч менший, але повний обсяг газу, але суттєво погіршиться становище усіх споживачів: і комунальних, і промислових. Може статися, що частина промислових споживачів потраплять в умови дефіциту газу".
Політолог вбачає у заяві Ю.Тимошенко серйозний лобізм. "Уряд виявився на боці ряду компаній, що борються за реорганізацію євразійського ринку, за азійський газ", - заявив він. За словами політолога, спроба України відвоювати азійський газ приречена. "Сумніваюся, що країни Азії підуть на економічну війну з Росією. Навіть якщо своїми діями Україна доб’ється зменшення впливу Росії на євразійському ринку, то сама має шанси спіймати облизня. Привабливість українського ринку газу для азіатів є доволі сумнівною. Тут постійно виникають проблеми з оплатою, при тому, що за обсягами споживання Україна конкурує з Європою і Китаєм. Вивільнені обсяги газу можуть піти в Європу чи Китай", - зазначив він.
Україна відмовиться від послуг посередників у постачанні газу. На засіданні Ради національної безпеки та оборони України в п’ятницю, 1 лютого, було ухвалено рішення поступово відійти від послуг компаній РосУкрЕнерго, Укргаз-Енерго та інших посередників, що постачають газ до України. Про це 2 лютого під час прес-конференції заявила прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко.
Як зазначила Юлія Тимошенко, планується, що Україна перейде на прямі контракти з країнами-постачальниками газу. Глава Уряду наголосила, що цей процес проходитиме “еволюцiйно, щоб не дестабілізувати жодних процесів транспортування газу через територію України, а також не допустити будь-яких коливань для внутрішнього ринку України”.
Як відзначила Юлія Тимошенко, на сьогоднішній день компанія НАК “Нафтогаз України” практично відсторонена від внутрішнього ринку газу і від його продажу компаніями “РосУкрЕнерго” і “Укргаз-Енерго”. У результаті до “Нафтогазу” виникають вимоги кредиторів, а “компанія не одержує якого-небудь потоку грошей, тому що на всіх потоках грошей від реалізації газу сьогодні знаходиться компанія “Укргаз-Енерго”.
Прем’єр-міністр підкреслила, що РНБОУ на своєму засіданні вирішила, що НАК “Нафтогаз України” “повертаються усі права з реалізації газу на внутрішньому ринку України. Це означає, що після відповідного Указу Президента будуть переглянуті ліцензії на торгівлю газом компанією “Укргаз-Енерго” й іншими посередниками на території України, і НАК "Нафтогаз" поверне собі колишню міць у керуванні системою реалізації газу і від цього покращиться його фінансовий стан", - сказала Юлія Тимошенко.
Ще одне рішення РНБО стосується побудови внутрішнього ринку газу України. Юлія Тимошенко відзначила, що Уряд доручить Національній комісії регулювання електроенергетики України вивчити питання щодо формування собівартості видобутку українського газу - за якою ціною і кому він реалізується, і як забезпечується газом промисловість.
Керівник Уряду підкреслила, що через кілька тижнів, за результатами цього вивчення, Уряд доповість Президентові України про собівартість українського газу, про те, кому він реалізується і чи є ціна на український газ такою, що окупиться.
На засіданні РНБОУ, як повідомила прем'єр-міністр, було дане доручення силовим структурам провести розслідування з кожного випадку, що має карні ознаки або ознаки корупції, і вжити відповідних заходів щодо компаній або окремих осіб, які діють на газовому ринку України.
Прем'єр-міністр висловила впевненість у тому, що відповідне доручення також буде оформлено рішенням РНБОУ. Президент Віктор Ющенко доручив Урядові протягом двох тижнів розробити концепцію виходу НАК “Нафтогаз України” з такого важкого фінансового стану. “Починаючи із сьогоднішнього дня, будуть мобілізовані практично всі органи державної влади, які відповідають за ситуацію в газовій сфері”, - відзначила Глава Уряду.