Нацбанк хоче закрити небанківські «обмінники»
Експерти прогнозують витіснення легального ринку обміну валют в тінь
0Національний банк України планує відкликати ліцензії на проведення валютно-обмінних операцій у фінансових компаній, які зараз контролюють більшість обмінних пунктів в країні. Разом з новими правилами продажу валюти на щоденних аукціонах, це рішення має допомогти регулятору побороти панічні настрої і зупинити девальвацію національної валюти.
Про намір НБУ закрити небанківські пункти обміну валюти, повідомляє газета «Капітал». Цю інформацію виданню підтвердили відразу три джерела. За їх даними відповідне рішення може бути ухвалено вже цього тижня.
«Боротьбу» з небанківськими пунктами обміну валют НБУ активно веде ще з березня поточного року. Проте, раніше йшлося про так звані «чорні обмінники». Цього разу Нацбанк намагається припинити діяльність легальних фінансових установ, які мають ліцензію НБУ, працюють з тим же програмним забезпеченням, що й банківські обмінні пункти, і фактично так само контролюються Нацбанком.
Однією з причин, чому НБУ вирішив прикрити законні обмінники, може бути спроба контролювати стабільність надходження валюти на готівковий ринок. Підтримувати стабільне наявність валюти в банківських відділеннях, державному регулятору простіше, оскільки він може постачати банки валютою, наприклад, через цільові інтервенції для поповнення кас. В свою чергу наявність валюти в пунктах обміну, теоретично, має заспокійливо впливати на настрої населення.
Натомість експерти, вважають, що це рішення може мати зворотній ефект - якщо НБУ не вдасться підтримувати достатній обсяг валюти в касах банківських відділень, то попит, який сформується через закриття небанківських обмінників, перейде на чорний ринок.
В березні цього року НБУ вже виступало з пропозицією закрити небанківські пункти обміну. Тоді з таким проханням до регулятора звернулась Асоціація українських банків. Ініціатива тоді також пояснювалась збереження курсу гривні. Проте тоді також говорили, що закриття «обмінників залишить без роботи кілька десятків тисяч людей - касирів і охоронців. Крім того, населенню набагато звичніше користуватися обмінними пунктами, які є на кожному кроці. Виграють же великі банки з розгалуженими мережами відділень.
Нагадаємо також, що у 2011 році кількість небанківських пунктів обміну суттєво зменшилась після змін у законодавстві, згідно з якими, здійснення купівлі-продажу валюти відбувалось лише при пред’явленні паспорту.