Нацбанк почав передавати повноваження зі збереження готівки іншим учасникам ринку
Готівку зберігатимуть банки, а НБУ залишить лише два касові центри з резервами – у Києві і Львові
До теми
Національний банк України почав передачу повноважень з організації готівкового обігу по всій країні банківській спільноті.
Пілотний проект стартує вже цього року, а до кінця 2018 року зберігання та перевезення готівки по країні повністю забезпечуватимуть банки та спеціалізовані компанії. Таке рішення передбачене новою Концепцією організації готівкового обігу в Україні, яку правління Національного банку затвердило ще 11 серпня, повідомила в четвер, 6 жовтня, прес-служба Нацбанку.
За словами директора департаменту грошового обігу НБУ Віктора Зайвенка, у 2015 році частка Нацбанку в загальному обсязі операцій банків із забезпечення готівкою становила 28%, тоді як решта – 72% – припадало на міжбанківський ринок, де НБУ участі не бере. Тож функції зі зберігання та транспортування готівки, які виконували територіальні підрозділи НБУ по країні, будуть передані ринку.
Нацбанк розміщуватиме свої запаси банкнот і монет в регіонах у сховищах уповноважених банків. А ті, у свою чергу, використовуватимуть власну інфраструктуру та залучатимуть третіх учасників – Cash-in-Transit компанії. У дворічній перспективі у власності Нацбанку залишаться лише два касові центри, що забезпечуватимуть зберігання резервних фондів готівки та підкріплення банків і третіх учасників готівкового циклу – у Києві та Львові.
«Зважаючи на загальноєвропейські тенденції, трансформаційні процеси, що відбуваються в Національного банку України, впровадження проекту Cashless economy [безготівкова економіка], делегована модель є доцільною в Україні. Вона знизить витрати на готівковий обіг, сприятиме розвитку конкурентного ринку послуг з інкасації, зниженню частки готівкового обігу на користь безготівкового», – заявив Зайвенко.
Він повідомив, що така модель застосовується у Великобританії, Бразилії, Голландії, Фінляндії та Швеції.
Пілотний проект із впровадження делегованої моделі готівкового обігу найближчим часом запустять у Тернопільській та Житомирській областях. До кінця 2018 року делегована модель готівкового обігу запрацює у всіх регіонах країни.
Наприкінці вересня НБУ визначив чотири банки-агенти, які можуть забрати функцію зберігання та перевезення готівки собі. Ними стали державні Ощадбанк та Укргазбанк, а також Райффайзен Банк Аваль та Укрсиббанк.
Як зазначає «НВ Бізнес», наразі фінустанови вивчають можливість співпраці із НБУ. Як підтвердили в Нацбанку, жодна фінустанова заявку на участь в пілотному проекті поки не подала.