Найбільше лісів в Україні вирубують не в Карпатах, а на Поліссі

У північних регіонах ліс вирубують суцільно, а в карпатському регіоні – вибірково

СуспільствоКатерина Чурилова, 28 листопада 201921060

Протягом 2011-2018 років найбільше лісів в Україні зникло на Поліссі, насамперед у Житомирській та Рівненській областях, а не в Карпатах. Про це йдеться в дослідженні сайту «ТЕКСТИ», в якому проаналізовані дані порталу Global Forest Watch (Всесвітня лісова варта) щодо зникнення лісів у всьому світі.

Автори дослідження наголосили, що загалом ситуація з втратою лісів в Україні, порівняно з іншими країнами, не найгірша. «Ми перебуваємо між Британією і Францією. Найгірша ситуація в Португалії, де втрати лісу за останні роки склали майже 9% території (близько 40% усіх лісів)», – стверджують автори.

Згідно з їхніми даними, якщо дивитися в розрізі областей, то можна побачити, що поширена думка про тотальну вирубку Карпат – це міф. «Принаймні ситуація в Карпатах значно краща, ніж на Поліссі. У найгіршій, першій четвірці — Житомирська, Рівненська, Київська області, а також Волинь», – йдеться у дослідженні.

Показники втрати лісу в поліських областях експерти пояснюють кількома причинами. Зокрема тим, що на Поліссі більше лісу, ніж в гірській місцевості. Наприклад, у Житомирській області площа лісових ділянок становить 1001,6 тис. га, у Рівненській – 729,3 тис. га, а от в Івано-Франківській та Закарпатській областях – 571,1 тис. та 657 тис. га відповідно.

Також у Карпатах більше, ніж на Поліссі, поширені вибіркові та поступові, а не суцільні системи рубок. Поступові рубки — це коли ліс вирубують не відразу, а за декілька заходів, з інтервалом від трьох до 20 років. За цей час встигає вирости молодий ліс, який й фіксує система Global Forest Watch.

«Особливо це стосується планованих комерційних рубок, бюрократичною мовою – рубок головного користування. Наприклад, згідно з даними Держстату, 2018-го суцільні рубки в Закарпатті проводили на площі 548 га, а поступові та вибіркові — на площі 1245 га. А на Житомирщині навпаки: 5326 га — суцільні рубки, а поступових і вибіркових — лише 23 га», – йдеться в дослідженні.

Окрім того, у карпатських областях значна площа лісів має статус не експлуатаційних, тобто тих, призначенням яких не є комерційна заготівля деревини, і в них обмежуються рубки.

Найбільше ліс вирубують у північних областях країни (натисніть для збільшення)

Автори також висловили думку, що мораторії на вивезення деревини насправді не захистив українські ліси від знищення.

«Мораторій – це типовий і правильний протекціоністський захід, спрямований на розвиток деревообробної промисловості в Україні, але він не має нічого спільного із захистом лісів. Саме у 2016 році, після його запровадження, відбулося дуже суттєве, у 3−4 рази для Полісся, збільшення вирубок. Втрати лісів нині менші, однак вони все одно перевищують рівень 2015 року», – зазначене в дослідженні.

Причиною цього є те, що мораторій у 2015-2016 роках поширювався на всю деревину, крім сосни, а на Поліссі рубають насамперед сосни.

Всесвітня лісова варта (Global Forest Watch) – це онлайн-система для моніторингу лісів. Цей проект був запущений у 2014 році компанією Google спільно з Інститутом світових ресурсів та ще 40 організаціями. Система показує щорічні втрати лісового покрову, який визначають як зміну рівня рослинного покриву заввишки понад п’ять метрів у межах обраної ділянки. При цьому, втрата лісового покрову, як наголосили розробники, це не те саме, що знеліснення. Втрата лісового покрову може бути змінами як у природних, так і в засаджених лісах, і вони не обов'язково спричинені діяльністю людини.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук