Найбільше шкідливі хімічні речовини можуть накопичуватися в курячих стегенцях
За сім місяців 2008 року державна інспекція ветеринарної медицини у Львівській області вилучила 242 тонни м’ясопродуктів. Зокрема, 60 тонн продукції птахівництва і 164 тонни тваринного м’яса. 321 тонну утилізовано. Про це 19 серпня під час засідання Львівського прес-клубу повідомив головний держінспектор ветеринарної медицини у Львівській області Богдан Куртяк.
Б.Куртяк додав, що з початку року через кордон на Львівщину було ввезено 58 тис. тонн м’яса, 20% залишилося на Львівщині.
Тим часом, перший заступник начальника Львівської регіональної служби державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті Ігор Підганюк поінформував, що за цей період на Львівщину імпортовано більше 5 тис. тонн м’яса курятини, зокрема 1,2 тис. тонн із США. За його словами, зі США, в основному, імпортується курячі четвертинки та філе, а з Польщі, Франції, Бельгії, Німеччини - куряче м’ясо та субпродукти у незначних кількостях.
Щодо якості імпортованого м’яса, зокрема птиці, Богдан Куртяк зазначив: "М’ясо, яке проходить кордон, обов’язково перевіряється, і приходить в Україну з документами. Це означає, що воно безпечне. Питання якості лежить дещо в іншій площині. Нам завозять стегенця, четвертинки, а делікатесна грудинка залишається в країнах, де цю птицю вирощують. При цьому саме в стегенцях можуть накопичуватися шкідливі хімічні речовини".
І.Підганюк своєю чергою повідомив, що за дорученням прем’єр-міністра України Юлії Тимошенко, ветслужби, що працюють на Одеській та Львівській митницях, зараз здійснюють перевірку надходження в Україну забруднюючих речовин із продуктами птахівництва. Одеситам доручена експертиза м’яса зі США, а львів’янам - з Німеччини. Результати будуть оприлюднені у вересні.
Це доручення прем’єр-міністра зумовлене, з одного боку, бажанням збільшити імпорт м’яса птиці, а з іншого боку, - бажанням пересвідчитися у його безпечності, адже зокрема компанія Tyson Foods Inc. має попсуту репутацію. Вона вирощує курчат з використанням антибіотиків, у 15 тис. курей цього року був виявлений вірус пташиного грипу тощо.
16 липня 2008 року Держкомрезерв почав відпускати для продажу в роздрібні торгові мережі курячі стегенця зі США за ціною 10,72 грн. за кг. Мотив - боротьба з високими цінами на м’ясні вироби. Надалі для реалізації цієї мети уряд запланував закуповувати по 20 тис. тонн курячого м’яса американського та польського походження. За даними Держкомрезерву, який наразі продає торговим мережам курячі стегенця виробництва Tyson Foods Inc., їхня роздрібна ціна в торгових мережах становить близько 13 грн за кг, тоді як курячі стегенця вітчизняних виробників коштують і 22 грн./кг.
Загалом міністерство економіки вважає за потрібне збільшити цього року імпорт м’яса, в тому числі курятини - до 300 тис. тонн. Натомість Президент України Віктор Ющенко у своєму листі до Кабміну просить до 1 вересня 2008 року відмінити акти уряду щодо продажу через Держкомрезерв на внутрішньому ринку м’яса іноземних виробників за демпінговими цінами.