НБУ переходитиме до інфляційного таргетування поступово, - Арбузов
Ми з Кабінетом міністрів підписали меморандум, який передбачає спільне середньострокове інфляційне планування. Мета — поступово знижувати інфляцію до 5% до 2014 року, а потім утримувати її на такому рівні. Про це заявив голова Національного банку Сергій Арбузов.
У законі про НБУ його головний пріоритет тепер позначено більш чітко — контроль над інфляцією. Відтак, перехід до інфляційного таргетування здійснюватиметься поступово.
«Щодо таргетування. Насправді, до його впровадження нас підводить МВФ. Це — основний механізм грошово-кредитної політики в усіх розвинених країнах. Але для нас його впровадження дещо передчасне, і я поясню, чому. Інфляційне таргетування насамперед передбачає наявність розвиненого фінансового ринку. Тому що основний механізм монетарної політики — це відсоткові ставки. Й ефективно управляти інфляцією через ці інструменти без розвиненого фінансового ринку неможливо. Як я вже казав, ми активно працюємо в цьому напрямку. І в середньострокових пріоритетах Нацбанку та Кабінету міністрів прописали, що це — одне з основних завдань. І ми обов’язково прийдемо до його вирішення, але через якийсь час. І в меморандумі з МВФ ми прописали, що ставимо відповідні завдання та поступово їх вирішуємо», - зазначив Сергій Арбузов в інтерв’ю DT.UA.
«Друге — таргетування передбачає гнучкий, плаваючий валютний курс. Діапазони коливань якого значно більші, ніж ті, які ми можемо дозволити собі нині. Ми потихеньку відходимо від фіксації, даючи ринку більш вільно коливатися. Але просто піти сьогодні з ринку НБУ не може: за нашого платіжного балансу це просто небезпечно. Можливі коливання можуть запросто призвести до дестабілізації ринку», - заявив Сергій Арбузов.
«Третє. У нашій країні найбільшу частку в інфляції нині формують немонетарні чинники. Тому брати на себе відповідальність (а інфляційне таргетування — це відповідальність Нацбанку) ще зарано. Ми з Кабінетом міністрів підписали меморандум, який передбачає спільне середньострокове інфляційне планування. Мета — поступово знижувати інфляцію до 5% до 2014 року, а потім утримувати її на такому рівні», - розповів Сергій Арбузов.
«При цьому — розвивати фінансовий ринок, поступово збільшуючи амплітуду коливань валютного курсу. Щойно ціни достатньо стабілізуються і ринок усвідомить, що коливання курсу — це не страшно, можна вважати, що гнучкість уже прижилася. Тому що сьогодні, якщо відпустити курс, і його коливання вийде за межі 8,1—8,2 грн./дол., одразу зберуться натовпи в обмінних пунктах. Кому це потрібно?», - резюмував голова НБУ.
Нагадаємо, інфляційне таргетування — комплекс заходів, які приймаються державними органами влади для контролю за рівнем інфляції у країні. Інфляційне таргетування має декілька стадій: встановлення планового показника інфляції на деякий період (як правило, рік); вибір монетарного інструментарію для контролю над рівнем інфляції; застосування монетарного інструментарію; порівняння рівня інфляції на кінець звітного періоду із запланованим і аналіз ефективності монетарної політики.