
15 серпня в українських кінотеатрах розпочнеться прокат французького детектива «Ніч на 12-те» фестивального улюбленця Домініка Молля. Більшість його фільмів потрапляли на Каннський кінофестиваль, не став винятком і цей.
Над картиною працювали продюсери таких фестивальних гітів, як «Лобстер» Йоргоса Лантімоса та «Титан» Джулії Дюкорно.
Останній став володарем «Золотої пальмової гілки». Як і ще один французький фільм «Анатомія падіння». І якщо з «Титаном» «Ніч на 12-те» зовсім нічого спільного, то з «Анатомією падіння» напрошуються паралелі, хоч і не значні.
Фільм знято за мотивами нон-фікшна Полін Гена «18.3 – рік у судовій поліції» (кадр з фільму)
Це – схожі краєвиди довкола Гренобля. А головне – це фільм, що прикидається детективом, але від самого початку немає значення, хто вбивця. Для авторів картин відповідь на це питання не є головною. Насамперед їх цікавлять емоції персонажів.
Молоду дівчину Клару (Лула Коттон-Фрап'є) на порожній темній вулиці незнайомець обливає бензином та підпалює. Детектив Йоган, який щойно очолив дільницю, має розслідувати цю справу. Проте він так і не впіймав її жорстокого вбивцю. У спробах розплутати злочин, він ретельно досліджує життя жертви та її стосунки. Скоро чоловік усвідомлює, що став одержимий справою, яка перетворилася на особистий виклик.
17:37 18-05-2025
Головну чоловічу роль виконав Бастьєн Буллон, серед фільмографії якого нова екранізація «Графа Монте Крісто» та попередня стрічка режисера Домініка Молля – «Лише тварини». У фільмі також зіграли Тео Чолбі («Пассажі»), Джоанн Дьонне («Люпен»), Булі Ланнерс («Відчайдушні втікачі») тощо.
Стрічка отримала премії «Люмʼєр» у категоріях «найкращий фільм» та «найкращий сценарій», а також премію «Сезар» за найкращий фільм, режисерську роботу, адаптований сценарій, звук, чоловічу роль другого плану та найперспективнішого актора у 2023 році.
Фільм знято за мотивами нон-фікшна Полін Гена «18.3 – рік у судовій поліції». Фільм натхненний реальними подіями, проте події вигадані, наголошує автор.
«Ніч на 12-те» уже з перших титрів наголошує, що злочинця не знайдуть: за статистикою щороку 20% убивств французька лише поліція не розкриває. Фільм Молля сконструйований як процедурал, де поліціянти крок за кроком, повільно шукають докази, допитують підозрюваних та намагаються відсортувати правду від вигадки, а також пишуть довгі звіти.
У фільмі Молль використовує публіцистичний підхід, де немає нічого сенсаційного, ані блискучих одкровень, ані вдалих збігів, ані ефектних погонь. Це щоденна рутина, що оголює не лише приватне життя і жертви, і підозрюваних (а їх чимало), і у решті решт самих детективів.
Це фільм, який потребує занурення у процес, глядач має відчути цей потік, у якому намагаються не потонути герої. Майстерність Молля саме у тому, що він захоплює саме тим неспішним плином справи. Кіно, хоч більшість сцен і відбувається на вулиці, створює враження замкненого душного простору. Але фінал таки дає надію.