Нова конституція Львова
Суспільство

Нова конституція Львова

Депутати міськради затвердили статут міста

Назарій Тузяк, 7 грудня 2017 1823 1
фото малюнок Карла Ауера

Депутати Львівської міськради прийняли 7 грудня новий статут міста. За статут Львова проголосували 46 депутатів ЛМР.

Статут Львова є основним документом міста, в якому описані повноваження органів влади, права і обов'язки мешканців міста та способи їх долучення до управління містом. На відміну від попереднього статуту, прийнятого у 2002 році, тут також є детальний опис того, як мають звітувати перед мешканцями мер та депутати ЛМР.

Загалом статут має вищу юридичну силу з-поміж всіх інших актів, виданих ЛМР, міським головою чи іншими органами і посадовими особами міста.

Символи міста

У новому статуті чітко встановлено, що Днем Львова є перша неділя травня (раніше просто зазначалося, що цей день встановлює ЛМР або мер). У документі тепер не лише названі символи міста (Герб, Великий герб та хоругви ЛМР), а є також їх офіційні зображення.

Права і обов'язки львів'ян

Статут описує загальну структуру влади у місті, права і обов'язки мешканців, депутатів міськради та міського голови. Передбачається, що мешканці міста мають право на чистоту та освітлення вулиць, забезпечення питною водою, безпечний громадський транспорт, а також на оскарження дій мера або депутатів (очевидно, цей перелік не повний). До обов'язків львів'ян входять дотримання законодавства, шанобливе ставлення до культурних пам'яток, довкілля та сплата податків.

Рудно, Брюховичі та Винники

Цікаво також, що у новому статуті Львова немає згадки про Рудно, Брюховичі та Винники, які, згідно з попереднім статутом, підпорядковуються трьом районам міста. Як пояснив ZAXID.NET керівник управління «Секретаріат ради» Юрій Лукашевський, згадку про ці населені пункти забрали, оскільки це питання має врегулювати Верховна Рада, а у попередньому статуті лише була описана ситуація, що була на той час.

Депутатська етика

Тут також з'явилася окрема стаття, присвячена етиці депутатів ЛМР, за порушення якої їх можуть позбавити права виступати на сесіях.

Так, депутатам ЛМР радять утримуватися від заяв та вчинків, що можуть компрометувати Львів чи Україну, від публічних образ, від поширення недостовірної інформації, блокування роботи міськради, а також від подарунків чи гонорарів за виконання своїх повноважень. У випадку порушення етики депутата можуть позбавити права виступати впродовж п'яти засідань міськради.

Статут Львова набуде чинності після реєстрації управлінням юстиції

Цікаво також, що покарання за порушення депутатом етики можуть застосувати і на прохання не менше 75 мешканців Львова (їм потрібно буде звернутися із письмовою заявою до депутатської комісії законності та депутатської діяльності).

Участь львів'ян в управлінні містом

У статуті також прописаний порядок подачі електронних петицій, колективних звернень, місцевих ініціатив та інших звернень, на які ЛМР обов'язково має дати відповідь.

Тут викладений порядок проведення громадських слухань (зараз їх проведення регулюється тимчасовим положенням), а також консультацій з громадськістю. При цьому передбачено, що у випадку прийняття статуту, стратегії розвитку міста, затвердженні бюджетної резолюції, бюджету розвитку, прийнятті регуляторних актів та вирішення питання про встановлення у місті екологічно небезпечних об'єктів, проведення консультацій з громадськістю є обов'язковими.

Звіти мера та депутатів

Згідно з документом, міський голова щороку до 30 квітня під час відкритої зустрічі має звітувати перед львів'янами про виконання бюджету, стратегії розвитку міста, розповідати про плани на наступний рік та відповідати на питання мешканців міста.

А до 31 березня кожного року мають пройти аналогічні звіти виконавчих органів міськради, комунальних підприємств та депутатів ЛМР.

Наглядові ради при ЛКП

Також новим статутом передбачено створення наглядових рад комунальних підприємств, до яких можуть входити мешканці міста. Однак детальний порядок утворення наглядових рад ЛКП ще мають затвердити депутати міськради.

Будівництво в центрі міста

Статут також описує принципи забудови історичного ареалу Львова. У документі вказано, що головною ціллю забудови центру міста є збереження культурної та історичної цінності, а також запобігання надмірної концентрації населення і об'єктів виробництва. При цьому ЛМР має розробити проект регенерації території історичного ареалу Львова.

***

У перехідних положення документа вказано, що впродовж шести місяців після реєстрації статуту Мін'юстом міськрада має узгодити з цим документом всі свої правові акти. А впродовж року ЛМР має прийняти всі нові документи, що згадані в цьому статуті.

Зазначимо, у січні 2010 року депутати ЛМР вже приймали оновлений статут міста, однак він так і не набув чинності, оскільки управління юстиції його не зареєструвало. Весною 2016 року ЛМР створила робочу групу з депутатів та експертів, яка більше року готувала новий статут міста. Після підготовки проект документу виносили на громадські слухання, однак двічі ці слухання зривали активісти.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук