НПК-Галичина готова переробляти нафту з нафтопроводу „Одеса-Броди”
До 30 березня 2008 року необхідно підготувати та затвердити техніко-економічного обґрунтування проекту нафтопроводу „Одеса-Броди-Плоцьк-Гданськ” з урахуванням Рамкового бізнес-плану проекту „Одеса-Броди-Плоцьк”, розробленого за участі Європейської Комісії. Таке рішення було прийнято під час наради з питань реалізації проекту транспортування каспійської нафти на європейські і світові ринки (проект ЄАНТК), яка пройшла під головуванням міністра палива та енергетики України Юрія Продана. Про це ZAXID.NET повідомили у прес-службі міністерства.
Окрім цього, йшлося про підготовку та затвердження (до 30 квітня 2008 року) ТЕО створення в Україні нафтопереробного комплексу з глибокої переробки каспійської нафти.
Одним із важливих питань стали пропозиції двох нафтопереробних заводів Західної України щодо готовності використання нафтопроводу Одеса-Броди в аверсному режимі для транспортування та переробки до 5 млн тонн каспійської нафти щорічно.
На сьогодні ВАТ "Нафтохімік Прикарпаття" та ВАТ "Нафтопереробний комплекс "Галичина" завантажені на частину своєї потужності і переробляють лише українську нафту. Свої пропозиції заводи вже подали Президенту та прем’єр-міністру України і знайшли підтримку з їх сторони. За інформацією керівників підприємств, з метою підвищення якості нафтопродукту до європейських стандартів та на виконання узгодженого з Мінпаливенерго графіку щодо модернізації виробництва обидва заводи вкладають значні власні інвестиційні ресурси.
Враховуючи пропозиції ВАТ "Нафтохімік Прикарпаття" та ВАТ "Нафтопереробний комплекс "Галичина", Юрій Продан надав доручення ВАТ "Укртранснафта" терміново проаналізувати пропозиції нафтопереробників на предмет укладання договорів з транспортування нафти в аверсному режимі з використанням нафтопроводу Одеса-Броди.
Морський нафтовий термінал "Південний" та нафтопровід Одеса-Броди, які складають українську частину проекту ЄАНТК, було побудовано з метою диверсифікації шляхів транспортування нафти в Україну та Європу. Потужність першої черги нафтотранспортного коридору становить 9-14,5 млн тонн на рiк. Пiсля завершення будівництва всього комплексу технологічна потужність системи має досягти 45 млн тонн нафти на рiк. Комерційна експлуатація нафтопроводу Одеса-Броди розпочалася наприкінці вересня 2004 року.
Відповідно до договорів, укладених ВАТ "Укртранснафта", транспортування нафти здійснюється до МНТ "Південний" для подальшого транспортування російської нафти сорту Юралс танкерами на Середземноморський ринок. У 2004 році нафтопроводом Одеса-Броди у реверсному режимі було транспортовано близько 1 млн тонн нафти, в 2005 р. - 5,8 млн тонн, в 2006 р. - 3,4 млн тонн нафти, у 2007 р. - 9,1 млн тонн нафти.
Одним з основних завдань взаємодії України, Польщі та ЄС в енергетичній сфері є реалізація проекту ЄАНТК шляхом інтеграції нафтотранспортних систем України та Польщі для постачання каспійської нафти нафтопроводом Одеса-Броди-Плоцьк на ринки європейських та інших країн, забезпечення диверсифікації джерел постачання вуглеводнів для підвищення енергетичної безпеки обох держав та ЄС в цілому.
Під час проведення Енергетичного самміту у м. Вільнюс 10-11 жовтня 2007 року було підписано та укладено також договір між міністерством промисловості та енергетики Азербайджанської Республіки, міністерством енергетики Грузії, міністерством господарства Литовської Республіки, міністерством економіки Республіки Польща та міністерством палива та енергетики України щодо співробітництва в енергетичній сфері, які створюють основу для всебічного співробітництва зазначених країн в енергетичній сфері та спільної реалізації проекту “Одеса-Броди-Плоцьк” з метою створення коридору для транспортування каспійської нафти на міжнародні ринки.