Оптимістична п’ятирічка «Укрзалізниці»
За рахунок підняття тарифів компанія акумулює ₴40 млрд інвестицій
0Минув рік, відколи Войцех Бальчун очолив «Укрзалізницю». Про зміни, які відбулися у діяльності одного з найбільших підприємств країни, та плани розвитку на наступні п’ять років голова правління компанії розповів під час візиту до Львова.
***
«Укрзалізниця», якою її застав Войцех Бальчун
«Укрзалізниця», за словами Бальчуна, в момент коли він її очолив, була на межі паралічу. Компанія мала значні борги за кредитами, працювала в умовах технічного дефолту. Були й суттєві проблеми в повсякденній діяльності: не вистачало запчастин для ремонту рухомого складу, запаси палива були мізерними, внаслідок чого відбувалися простої поїздів.
Що вдалося зробити до кінця 2016 року
Вдалося стабілізувати операційну діяльність: за рік відремонтували 213 км залізничних колій, що у 4,5 рази більше, ніж у 2015 році; надолужили обсяги ремонту рухомого складу, а також придбали 1048 вантажних вагонів. Для порівняння, у 2015 році їх було придбано всього 26. Крім цього замовили 21 пасажирський вагон, 9 із них уже поставили підприємству, а в 2015 році підприємство не придбало жодного пасажирського вагону. Також підприємство відновило резерв палива.
«Укрзалізниця» почала реструктуризацію боргів: за кредитами сплатили 7 млрд грн.
Врешті, за підсумками року, «Укрзалізниця» вийшла на позитивний фінансовий результат – 320 млн грн прибутку, тоді як у 2015 році був збиток – 683,3 млн грн. За міжнародними стандартами фінансової звітності фінансовий результат 2016 року «Укрзалізниці» збитковий – 7,3 млрд грн, але його вдалося зменшити порівняно з 2015 роком на 9,5 млрд грн, або у 2,3 разу.
Підтвердженням того, що пік кризи минув стала оцінка міжнародного аудитора – компанії Ernst&Young, яка зняла застереження щодо значних сумнівів з «безперервності діяльності компанії».
«Власне, цей запис в рапорті 2015 року свідчив про сумніви аудитора, що компанія взагалі проживе наступні 12 місяців», – прокоментував Бальчун.
Для чого підприємству стратегія
«Без програми інвестицій «Укрзалізниця» не виживе. У нас складний стан рухомого складу: пасажирські вагони мають по декілька десятків років, вантажні вагони будуть тисячами зупинятися щороку, у зв’язку з закінченням терміну експлуатації», – пояснив Войцех Бальчун.
Що передбачає стратегія «Укрзалізниці»
Стратегія розвитку «Укрзалізниці» на 2017-2021 роки передбачає інвестиції у 130-150 млрд грн, з яких 17 млрд грн хочуть витратити на оновлення залізничної інфраструктури – ремонти залізничних колій, вокзалів, а решту – на заміну рухомого складу. За п’ять років планують замінити 45% пасажирських вагонів та 30% вантажних вагонів і локомотивів.
Що отримають працівники
«Укрзалізниця» є найбільшим працедавцем в країні, на підприємстві працює понад 270 тис. людей. За словами Бальчуна, від липня 2016 року до травня 2017 року зарплати працівників збільшили на 50%. За наступні п’ять років середня зарплата має зрости до 12 тис. грн.
«Ми хочемо, щоб «Укрзалізниця» увійшла до першої десятки компаній, які платять найвищі зарплати своїм працівникам в країні», – сказав Войцех Бальчун.
Які інвестиції отримає «Львівська залізниця» цього року
В інвестиційному плані для «Львівської залізниці» на 2017 рік передбачені кошти в сумі 2,5 млрд грн. Йдеться про завершення будівництва Бескидського тунелю, реконструкцію 23 км залізниці Львів-Стрий-Чоп, капітальний ремонт 33 км залізничних колій. Крім цього заплановано придбати шість нових пасажирських вагонів, модернізувати 36 локомотивів, капітально відремонтувати чотири електровози і один тепловоз. Тим часом Стрийський вагоноремонтний завод отримав завдання виготовити 350 вантажних вагонів.
Які джерела фінансування розвитку «Укрзалізниці»
«Хочемо отримати 40 млрд грн лише за рахунок реалізації власних стратегічних ініціатив. Ми хочемо за п’ять років підвищити продуктивність на фірмі на 70%. Також хочемо настільки покращити наші фінансові результати, щоб була можливість фінансуватися в тому числі і за рахунок кредитів. 40 млрд грн хочемо інвестувати за рахунок кредитів, а ще 40 млрд грн за рахунок підвищення тарифів», – прокоментував Войцех Бальчун ZAXID.NET.
Голова правління компанії зазначив, що «Укрзалізниця» хоче залучати фінансування у гривні.
Зокрема, підприємство звернулося до українських державних банків з пропозицією організувати консорціум для фінансування цієї інвестиційної програми у гривнях, а також розпочало процедуру випуску облігацій для внутрішнього ринку.
Крім цього, за його словами, тривають переговори із Європейським банком реконструкції і розвитку для залучення позик у гривнях на придбання вагонів.
Що відомо про підняття тарифів на пасажирські перевезення
Спершу «Укрзалізниця» хотіла підвищити тарифи у лютому, пізніше – з червня 2017 року. Проте це питання досі остаточно не вирішене.
«Ми хотіли б, щоб була напрацьована формула індексації тарифів з урядом, Верховною Радою, ринком, щоб виробили таку систему, яка скаже, яким чином буде виглядати система індексації тарифів у найближчі роки. Це дозволить нам ефективно планувати наш бізнес, але також і нашим партнерам планувати їхній бізнес. І тоді не буде ситуації, коли стикаються офіційні і неофіційні інтереси і вони виражаються у виступах на офіційному рівні. Кожного разу, коли повертаємося до розмови про тарифи, розпочинається нова кампанія чорного піару, а коли тема згасає, то й чорний піар закінчується. Це нездорова ситуація, це треба якомога швидше змінити», – сказав Войцех Бальчун.
Що отримають пасажири найближчим часом
«Укрзалізниця» збільшує кількість поїздів у напрямку Карпат, до Івано-Франківська, Рахова, покращать сполучення до Солотвино. Також на літній період значно збільшать кількість поїздів до Одеси, Херсона, Миколаєва.
Для покращення обслуговування клієнтів «Укрзалізниці» до кінця червня з’явиться мобільна аплікація для продажу залізничних квитків на іОС. У червні почнеться монтаж мобільних терміналів для продажу білетів спочатку на київському вокзалі, а далі на наступних. Також найближчим часом запустять продаж електронних білетів на Перемишль.
До яких міст Євросоюзу відкриють нові залізничні маршрути
Після отримання безвізового режиму «Укрзалізниця» веде переговори із залізничниками Польщі, Угорщини, Румунії про відкриття нових маршрутів залізничного сполучення
Уже півроку успішно працює сполучення Перемишль - Львів - Київ. 12 червня почне працювати рейковий автобус сполученням Львів - Холм, а 1 серпня планують запустити поїзд Львів - Краків.
Для відкриття маршруту Мукачево - Захонь потрібно інвестувати в інфраструктуру. Зараз «Укрзалізниця» очікує на остаточну позицію угорців щодо цього проекту.
Підприємство також почало переговори з колегами з Румунії, щоб сполучити Чернівці із Сучавою.