Гіацинти, тюльпани, крокуси: правила посадки цибулинних квітів восени
Якщо хочете милуватися навесні первоцвітами – варто посадити їх ще до зими
Значну кількість цибулинних квітів висаджують саме восени, щоб вони почали квітнути вже за першого тепла. Якщо висаджувати їх з інтервалом 5-7 днів, навесні можна отримати клумбу, яка квітнутиме місяць, а то й довше, при цьому можна використовувати квіти одного виду та сорту. А квітники з багаторічниками пролонгованого цвітіння можуть тішити аж до літа.
«Дім і сад» розповідає, яких правил та термінів потрібно дотримуватися при осінній посадці цибулинних квітів.
Гіацинти
Гіацинти – найбільш теплолюбні серед цибулинних, які висаджують під зиму. На півночі України ці квіти можуть промерзати, особливо при неправильній посадці. Восени гіацинти садять приблизно за три тижні до настання перших заморозків.
При виборі місця для вирощування квітів потрібно відразу враховувати декілька аспектів:
- Ділянка під посадку має бути на сонці.
- Земля повинна бути пухкою і поживною, не перешкоджати просочуванню води.
- Посадки квітів необхідно захищати від вітру.
- Гіацинти категорично не рекомендується вирощувати на низинних ділянках з мокрим ґрунтом.
Цибулини перед вкоріненням оглядають, видаляють гнилі й муміфіковані, потім півгодини протруюють у рожевому розчині марганцівки, після чого трохи просушують і висаджують на клумби. Для посадки підготовлюють окремі лунки чи траншеї. Глибина посадки гіацинтів у відкритий ґрунт залежить від розміру цибулин, ідеальна глибина – від 15 до 20 см. Поливати рослини після посадки не потрібно, лише в суху погоду можна пролити дно траншей розчином марганцівки. Взимку клумби з гіацинтами додатково вкривають снігом, плівкою або ялиновим гіллям.
Тюльпани
Тюльпани – найпопулярніші весняні квіти, зокрема, завдяки величезному різноманіттю сортів і забарвлень. Восени їх висаджують задовго до заморозків, адже необхідно дати час на розвиток коренів до настання холодів – приблизно 3-4 тижні. У різних кліматичних зонах України час посадки тюльпанів може значно відрізнятися: у північних областях – з вересня по жовтень, на півдні – з жовтня по початок листопада.
Варто уникати і занадто ранньої посадки цибулин, адже це може спровокувати початок розвитку рослин, що дуже небажано. Якщо при цьому клумбу з тюльпанами на додачу іще й поливають – уникнути несвоєчасного виростання тюльпанів майже неможливо.
Якість цвітіння рослин наступної весни безпосередньо залежить від стану цибулин, тобто від того, як їх зберігали. Після прибирання цибулини промивають, знезаражують, просушують і зберігають у провітрюваному місці при зниженій температурі. Краще підвішувати цибулини на гачках в картонних або полотняних мішках. Висаджують цибулини в лунки глибиною 15-16 см.
Нарциси
Посадка нарцисів залежить від розміру цибулини: їх опускають в землю на глибину, яка дорівнює потроєній висоті самої цибулини. Середні показники заглиблення – від 15 до 20 см. Відстань, яку залишають між рослинами, залежить від способу їх вирощування. Чим довше планується вирощувати нарциси на одному місці без викопування, тим більше вільного місця рекомендується залишати між кущами, які розростаються вшир. Максимальний термін вирощування цибулинних на одному місці без розподілу гнізда – 5 років, після чого материнський кущ потрібно викопати й розділити.
Посадка нарцисів восени проводиться за три тижні до настання заморозків. Попередньо їх знезаражують, на дно лунки або траншеї насипають великозернистий пісок, який проливають розчином марганцівки. Цибулини обережно вдавлюють в піщану основу, після чого засипають пустоти пухким родючим ґрунтом.
Крокуси
Посадку крокусів проводять за 2-3 тижні до настання морозів. Глибина посадки цибулин – 5-7 см. У всьому іншому їхній догляд не відрізняється від правил посадки інших цибулинних рослин.
Клумби пролонгованого цвітіння
При купівлі цибулин тюльпанів або крокусів звертайте увагу на терміни цвітіння та висота рослин: саме це грає роль при створенні клумб з квітами пролонгованого цвітіння.
Поради зі створення такої клумби:
- Висадіть цибулини так, щоб по краю клумби були низькорослі, а всередині – високі.
- Намагайтеся висадити культури різних термінів цвітіння упереміш: тоді квітник залишиться ошатним довше.
- За два тижні підсадіть у готову клумбу цибулини тюльпанів, крокусів, гіацинтів, а при збереженні хороших погодних умов проведіть таку посадку іще раз за два тижні.
Більше корисних порад – у рубриці «Сад»