Неповторний кущ: як садити та доглядати плетисті троянди
Плетиста троянда – це кущ, стебла якого можуть сягати від 2-3 до 8 метрів у довжину, і завдяки цим властивостям рослина є однією з найпопулярніших у ландшафтному дизайні. Плетисті троянди використовують для вертикального озеленення, для декорування і навіть як ґрунтопокривну рослину. «Дім і сад» розповідає про види таких троянд, як їх правильно садити, підживлювати, обрізати та поливати.
Плетисті троянди поділяються на дві основні групи:
- Рамблери – класичний вид;
- Клаймбери – троянди-гібриди, отримані в результаті схрещування рамблерів та інших видів, наприклад, чайних троянд.
Стебла рамблерів досягають у довжину до 8 метрів. Їхнє одноразове цвітіння відбувається переважно на торішніх пагонах у червні-липні. Дрібні квітки рамблерів бувають як простими, так і махровими. Зазвичай вони утворюють суцвіття по сім штук. Тонкі стебла рослини володіють достатньою гнучкістю, щоб обвитися навколо будь-якої опори. У процесі обрізки рамблера повинні обов’язково зберігатися основні довгі стебла: їх обрізка призведе до відсутності квітів.
Гілки клаймберів виростають всього на 2-4 метри. Оскільки вони досить товсті і щільні, гнуться погано, зате їх можна красиво закріпити на стіні будинку, решітці або на стовпі. Цвітіння клаймберів відбувається або одноразово в червні-липні, або може повторюватися в липні-серпні. Великі квіти об’єднані приблизно по п’ть штук у суцвітті.
Основні сорти клаймберів цвітуть на пагонах поточного року, але іноді цвітіння одночасно відбувається на нових і торішніх гілках, тому навіть сильна профілактична обрізка не зупинить процес цвітіння.
Коли садити плетисту троянду
Троянди, що в’ються, можна садити як восени, так і навесні. Деякі садівники надають перевагу осінній посадці, оскільки вважається, що саджанці в цей період направляють свої сили саме на зміцнення і розвиток кореневої системи. Втім, завжди є небезпека не вгадати з часом приходу перших заморозків, адже дуже важливо, щоб рослина змогла підготуватися до зими.
Ті садівники, які хочуть дати трояндовому кущу можливість без поспіху звикнути до нових умов життя, садять його в кінці квітня або в травні. У цей період повернення холодів уже не страшне, ґрунт прогрівся і потрібний температурний режим (+10°С) установився.
Як підготувати саджанці до посадки
Перед посадкою саджанця з відкритою кореневою системою коріння слід замочити на добу або хоча б на 2-3 години в розчині стимулятора росту («Корневін», «Епін», Корнер»). Якщо препарату немає, корені все одно насичують вологою кілька годин. Пошкоджені корені видаляють, інші підрізають на кілька сантиметрів. При посадці саджанців контейнерного вирощування коріння не оголюють, а разом із земляною грудкою замочують у воді.
Якою має бути яма для саджанця
Перед посадкою ділянку перекопують, щоб видалити коріння бур’янів. Посадкова яма для однієї рослини повинна мати розмір 50х50х50 см. При групових посадках важливо забезпечити дистанцію між саджанцями:
- для рамблерів – 1,5-2 м;
- для клаймберів – 1-1,5 м.
Оскільки рослина потребує опори, а на зиму її стебла доведеться знімати і вкривати, слід передбачити вільне місце і для цього.
Як підготувати ґрунт до посадки
Ідеальним для троянди є суглинистий ґрунт. Для досягнення потрібних параметрів глинистий ґрунт розпушують добавками піску, а піщаний – зміцнюють глиною. Для підвищення родючості вносять біогумус або чорнозем. Пухкий і родючий ґрунт повинен заповнювати яму на дві третини, а зверху на цей насип додають склянку золи деревини і до 5 кг добре перепрілого компосту або коров’яку.
Мінеральні добрива теж можна застосувати в помірній кількості: калійно-фосфорні по 15 грамів на саджанець. Азотні добрива вносять тільки в разі весняної посадки по 20 грамів на кущ.
Як садити плетисту троянду
Троянду поміщають в центр ями на підготовлений ґрунт з органікою, після чого засипають коріння ґрунтосумішшю з мінеральними добривами. При цьому місце щеплення має виявитися нижче рівня землі на 10 см. Ґрунт ущільнюють, троянду поливають і підгортають на 20 см у висоту.
Як доглядати троянди
Плетиста троянда потребує поливу, підгодівлі, обрізки та укриття на зиму. У суху погоду молоді рослини варто поливати раз на день, а дорослі – раз на 10-12 днів. Норма поливу – 10 літрів під кущ або 20 літрів при посусі. Розпушування ґрунту під кущем через добу після поливу допомагає волозі довше зберігатися в ґрунті. Спекотного літа є сенс замульчувати пристовбурні кола. Припинення цвітіння – сигнал до зниження частоти поливів. Рослині дають можливість підготуватися до зими.
Підживлення слід починати з другого року життя троянди. Щороку вона повинна отримувати такі добрива:
- перша підгодівля: після видалення зимового укриття вносять по 1 ст. л. аміачної селітри в зволожений ґрунт під кожен кущ, рослину відразу поливають;
- друга підгодівля: повторює першу і виконується через два тижні;
- квітень-травень (поява бутонів): комплексне добриво з азотом по 30 г на 1 м²;
- червень (початок цвітіння): по 3-5 літрів настою пташиного посліду (1:20) або коров’яку (1:10) під кущ;
- кінець липня або початок серпня: калійно-фосфорні добрива без азоту за інструкцією або на 10 літрів води суміш 10 г сульфату калію і 25 г суперфосфату;
- вересень (завершення цвітіння): підживлення суперфосфатом по 10 г на 1 м².
Обрізка плетистої троянди здійснюється з урахуванням приналежності її до групи рамблерів або клаймберів, проте в зимовому укритті так чи інакше мають потребу всі троянди. Для північних регіонів України найбільш ефективним є каркасний метод з натягуванням агротекстилю, а для південних досить простого підгортання.
Більше корисних порад – у рубриці «Сад»