Перший офіційно багатий
Повний перелік бізнесу, що належить п'ятому президенту України Петрові Порошенку
0Згідно з рейтингом українського Forbes, Петро Порошенко посідає шосте місце серед українських багатіїв та управляє активами вартістю $1,3 млрд. Наші колеги з INSIDER’а детально розібралися, що саме входить у цю гігантську суму.
У статті 103 Конституції вказано, що президент не може займатися оплачуваною або підприємницькою діяльністю. Петро Порошенко і не займається. Його активами керує батько та молодші бізнес-партнери, які за довгі роки спільної роботи стали його довіреними особами.
Проте, Порошенко зголосився позбутися своїх активів. "Що стосується мого бізнесу, то відразу ж після цього буде укладено контракт з інвестиційною компанією щодо пошуку покупців", - заявив Порошенко вранці 26 травня, коли його перемога в першому турі президентських перегонів вже не викликала сумніву.
Прес-служба новообраного президента на питання про те, які саме активи будуть продані та в який спосіб, повідомила, що до до інавгурації команда взяла тайм-аут у спілкуванні з пресою. Інавгурація президента має відбутись 7 червня.
Закритий фонд президента
Яким чином побудовано бізнес нового голови держави? Його активи заведені на ПАТ "Закритий недиверсифікований корпоративний інвестиційний фонд "Прайм Ессетс Кепітал" (ЗНКІФ), створений в 2005 році. На момент утворення він називався "ЗНКІФ Петра Порошенка", але в 2006 році був перейменований.
За інформацією Держреєстру юросіб, 100% акцій фонду належать Петру Порошенку, а очолює структуру його батько – Олексій.
Таку форму власності материнська структура бізнесмена має для зручності управління великою кількістю активів. Використання таких фондів поширене серед найбагатших українських бізнесменів.
"ЗНКІФ відрізняється тим, що створюється на певний строк, а вкладені гроші і нараховані відсотки інвестор може забрати лише після припинення діяльності фонду, - розповідає Ярослав Серпутько, юрист Адвокатського об’єднання "Сюткін і партнери". – Проте строк діяльності може бути продовжено за рішенням загальних зборів учасників фонду, що відтягне отримання прибутку фактично на невизначений термін".
За словами експерта, "недиверсифікованість" ЗНКІФ полягає у відсутності обмежень щодо типу, форми та кваліфікаційного класу активів, відсоткової частки окремих емітентів і таке інше.
"Така форма інвестування сприяє спрощенню управління активами, їх структуруванню та може містити в собі елементи оптимізації оподаткування", - каже Серпутько.
Любі друзі нового президента
Політична команда нового президента сформувалася напередодні – під час Майдану та одразу після нього. Проте, партнери по бізнесу з ним вже багато років.
Ігор Кононенко – армійський товариш Порошенка. В 2008 році його було обрано депутатом Київради, де він став головою фракції "Ініціатива".
Кононенко, як і Порошенко, має інвестиційний фонд – ЗНКІФ "ВІК". Навпіл з фондом Порошенко він володіє Пісківським заводом Скловиробів, що розташований в смт. Пісківка Київської області.
Як Коненко розповідав Forbes, разом партнери створювали першу корпорацію Порошенка - "Український промислово-інвестиційний концерн" (Укрпромінвест), який сьогодні ліквідовано.
Ще один відомий партнер нового президента – Олег Зімін. Він був народним депутатом 4-го скликання в 2002 – 2006 роках у фракції Народний союз "Наша Україна", яка підтримувала тодішнього президента Віктора Ющенка.
У структурах Порошенка Зімін відповідає за підприємства, що виробляють акумулятори. Разом з фондом президента він є співвласником у ТОВ "Дніпропетровський дослідний завод "Енергоавтоматика", компанії яка займається виробництвом акумуляторів.
"Енергоавтоматика" входить в "Національну акумуляторну корпорацію "Іста", що належить Зіміну. Таким чином, Порошенко у цій структурі – лише співвласник. Також Зімін самостійно веде бізнес з виробництва запчастин для сільськогосподарської техніки, в якому раніше мав частку Порошенко.
Через компанії-нерезиденти він контролює ТОВ "Укравтозапчастина", яке має філії в кожній області.
В структурі "Укравтозапчастини" також є торгівельна компанія ТОВ "Салон-магазин "Алеко", ПАТ "Алеко-Сервіс" та ПАТ "Ніжинський завод сільськогосподарського машинобудування". Про те, що всі ці підприємства належать Зіміну "Економічній правді" розповіли в червні 2013 року в компанії "Укравтозапчастина".
Легенда "Богдану"
На початку 2013 року Порошенко розповів Forbes про те, що продав свою частку в корпорації "Богдан", яка виробляє автомобілі та автобуси під однойменним брендом, своєму партнеру Олегу Свинарчуку. Однак виявилось, що Порошенко до цього часу має частку в цьому бізнесі.
Структура власності ПАТ "Автомобільна компанія "Богдан Моторс" вкрай заплутана. У ній задіяні більше 10 фірм, які часто володіють одна одною через треті юрособи. Ланцюжок тримачів акцій та засновників виводить на два фонди.
Перший - ЗНКІФ "Сова", 100% акцій якого належать Свинарчуку. А другий – це ЗНКІФ "Прайм Ессетс Кепітал" Петра Порошенка. Спрощено схема власності АК "Богдан Моторс" виглядає так.
Більша частина акцій через ТОВ "Мега Авто Логістик", ТОВ "ЛМК-Богдан" та напряму належать ПАТ "ЗНКІФ "Богдан-Капітал".
Більшість акцій цього підприємства ходять по колу. Наприклад, 22% належать ТОВ "Богдан-Індустрія", яке засновано самим ЗНКІФ "Богдан-Капітал".
Якщо відкинути тупикові гілки, корпоративні права цього фонду сконцентровані у ТОВ "Хюндай мотор Україна", засновником якого є ТОВ "Автомобільна група "Богдан".Серед засновників цієї компанії є Сергій Бєлий та Рудольф Арзуманян – члени правління АК "Богдан Моторс". Ще одна частка належить згаданому вище Олегу Зіміну.
Інші частки уставного капіталу розподілені між фондами Порошенка та Свинарчука.
ЗНКІФ Порошенка володіє ними напряму та через свої продовольчі компанії: "Поділля" та "Зоря Поділля". Разом з фондом президента ці компанії заснувавЄвген Саєнко – голова наглядової ради "Поділля". По суті, він ще один молодший партнер Порошенка, який відповідає за аграрний напрямок в його бізнесі.
За даними Агентства з розвитку фондового ринку, в 2013 році АК "Богдан Моторс" мала виручку 1,05 млрд грн.
ЗМІ, що не стануть опозиційними
Кілька років компанії Порошенка мали частку в медіа-холдингу UMH Бориса Ложкіна, який об’єднує журнали Forbes, Vogue, "Кореспондент", газети "Комсомольська правда" та "Аргументи і факти", сайт Korrespondent.net, та багато іншого. Всього – близько 50 брендів.
В 2013 році Ложкін консолідував активи свого холдингу та продав їх групі "ВЕТЕК" Сергія Курченко, що був наближений до сім'ї Віктора Януковича.
Але фонд нового президента і без цього має достатньо ЗМІ. Львівському ТОВ "Телерадіокомпанія ТРТ-ТБ" належать ліцензії на мовлення регіональної телекомпанії ТРТ у Трускавці та радіо "Твоє радіо" у Дрогобичі.
ТОВ "ТРК "Експрес-Інформ" – компанія, що має ліцензію на загальнодержавне мовлення "П'ятого каналу".
Підприємство з іноземними інвестиціями Телерадіокомпанія "НБМ" веде загальнодержавне мовлення на двох FM-частотах. Їй належать ліцензії радіо "Ніко-FM"та "Радіо 5 - Ретро ФМ".
ТОВ "Телерадіокомпанія "Пілот-Україна" має ліцензію на мовлення одеського радіо "Радіо Next". Раніше ця компанія також володіла одеським "Радіо РОКС - Україна". Але в 2010 році його частоти були переоформлені на компанію ТРК "Нова хвиля" Олексія Костусєва, міського голови Одеси в 2010-2013 роках.
Всі згадані компанії засновані або виключно ЗНКІФ "Прайм Ессетс Кепітал", або разом з компанією "Престиж груп", яка належить Владиславу Лясовському, колишньому гендиректору ТРК "Експрес-Інформ".
Комунікація з сином Литвина
У серпні 2012 року фонд Порошенка став власником долі в уставному капіталі ТОВ"Фірма "Екран". Компанія надає послуги телекомунікації під брендом Maximum TV за технологією МІТРІС (Мікроволнова Інтегрована Телерадіоінформаційна Система).
Пізніше Петро Порошенко особисто придбав частку в цій компанії. Разом з фондом, йому належить 99,8% уставного капіталу. Решта розподілена між чотирма власниками.
0,04% уставного капіталу належить Івану Литвину. Це 25-річний син Володимира Литвина, екс-спікера Верховної ради, з яким Порошенко завжди підтримував добрі стосунки. Співвласником "Екрану" Іван став в 2010 році, коли йому йшов 22 рік.
Солодкий біль
Найвідоміший бізнес Порошенко – корпорація Roshen, яка виробляє солодощі. Материнська структура в цьому бізнесі - ТОВ "Центрально-Європейська кондитерська компанiя" (ЦЄКК). Їй належить дочірнє підприємство"Кондитерська корпорацiя "Рошен", яку очолює В'ячеслав Москалевський. Цей менеджер є черговим бізнес-партнером Порошенка. Він відповідає за всю "кондитерку" бізнесмена.
Саме цим двом компаніям належать акції чотирьох українських кондитерських фабрик: Вінницької, Київської, Кременчуцької та Маріупольської. Також, за інформацією корпоративного сайту, в Roshen входять Липецька фабрика у Росії, Клайпедська в Литві та компанія Bonbonetti Choco Kft. в Угорщині.
Після погіршення відносин між Україною та Росією, рахунки Липецької фабрики були блоковані росіянами. А Маріупольську фабрику було вирішено закрити за 10 днів до виборів через "політично мотивоване ускладнення торговельних відносин України із зовнішніми партнерами".
За даними Агентства з розвитку фондового рику, тільки українські фабрики принесли новому голові держави в 2013 році майже 1,5 млрд гривень чистого доходу.
Окремий напрямок в активах – суднобудівний бізнес. Материнському фонду Порошенка належать контрольні пакети акцій розташованого в столиці ПАТ "Завод "Ленінська кузня", дохід якого в 2013 році склав 133 млн грн. та ПАТ "Севастопольський морський завод".
Останній в минулому році заробив всього 25 мільйонів. Але, після анексії Криму Росією, нове керівництво півострова вимагає перереєстрації українських підприємств в російській юрисдикції. В останні місяці Порошенко шукав шляхи підтримки підприємства в обхід росіян, в тому числі через Туреччину.
Серед іншого, фонд Порошенка володіє компанією ТОВ "Укрпромінвест-Агро" (УПІ-Агро). Це материнська структура в аграрному бізнесі. Крім згаданих "Поділля" і "Зоря Поділля", їй належать ТОВ "Агрофірма Дніпроагролан", ТОВ "МАС - Агро" та ТОВ Агрофірма "Іванківці".
ПАТ ПК "Поділля", дані про доходи якого публікує Агентство з розвитку фондового ринку, в 2013 році заробило 725 млн грн.
Окремий напрямок – виробництво крохмалю. Фонду бізнесмена належать акції двох підприємств в Дніпропетровську, що його виробляють: ПАТ "Iнтеркорн Корн Просессiнг Iндастрi" з 296 мільйонами доходу в 2013 році та ПАТ "Дніпровський крохмалепатоковий комбінат", що заробило минулого року 380 млн грн.
Реалізує продукцію комбінатів ТОВ "Асоціація "Крахмалопродукт", що також належить фонду бізнесмена.
Невеличкі фінанси
В імперії Порошенка присутні невеличка Страхова компанія "Країна", виручка якої в 2013 році склала 130 мільйонів, та невеличкий Міжнародний інвестиційний банк, який входить в четверту групу банків за вартістю активів.
"Прайм Ессетс Кепітал" належить також ПАТ "Спортивно-оздоровчий комплекс "Монітор", який володіє спортивним клубом "5 елемент" на Рибальському острові в столиці. Його виручка в 2013 році склала 65 млн грн.
Цей перелік активів нового президента – точка відліку. Попередній керівник України, офіційно не маючи власного бізнесу, сприяв заробітку свого сина.
До цього часу підприємства Порошенка мали бонус від держави тільки в одному випадку – коли корпорація "Богдан" за кошти держбюджету поставляла громадський транспорт в українські міста. Може, саме тому минулого року Порошенко заявив, що позбувся своєї частки в цьому бізнесі.
Небезпека для нового президента настане, якщо на наступний Новий рік держава буде закупати виключно цукерки Roshen замість цукерок "Конті" Бориса Колеснікова, "Богдан" кінець-кінцем викине з державних підрядів автобуси ЛАЗ Чуркіна, а Міжнародний інвестиційний банк за два-три роки в п'ятдесят разів збільшить свої активи.
Зростання статків президента і його родини буде першим тестом, чи був слоган "жити по-новому" лише виборчим міфом.