Кожен щирий шанувальник біатлону чекає на старт сезону, немов на перший сніг. Здавалося б, кожного року відбувається одне і те ж саме, однак важко стримувати емоції, передчуваючи, скільки радості принесе те, що по-справжньому любиш.
Для українського вболівальника це свято подвійне, адже зараз ми маємо нагоду спостерігати за найсильнішою жіночою збірною України з біатлону часів незалежності. Щасливі обличчя наших дівчат після тріумфу на естафеті Олімпіади-2014 у Сочі, або ж сльози на очах Валі Семеренко після здобутого золота на чемпіонаті світу-2015 – такі події забуваються не скоро. Спортсменки стають спраглими до нових перемог, а шанувальники – до чергових приводів пишатися своєю збірною.
Наразі українська збірна з біатлону перебуває на тренувальному зборі у Норвегії, де через кілька днів спробує свої сили в передсезонній гонці у Шушені. Цей сезон обіцяє бути насиченим на події та запеклу боротьбу, в якій українська команда планує вийти на третє місце у Кубку націй.
Що відбувається у розташуванні української збірної, які панують настрої, якими результатами вже можуть похвалитися наші біатлоністки – в огляді ZAXID.NET.
Словенський підхід
З часу завершення біатлонного сезону навесні цього року у штабі жіночої збірної України сталася одна велика зміна – команду очолив 48-річний тренер Урош Велепец. Для словенського спеціаліста, який до того багато років працював із власною національною командою, запрошення у розташування збірної України стало і сюрпризом, і викликом.
Як зізнався вже перед стартом нового сезону Урош Велепец, до запрошення в Україну був мало знайомий із місцевими зірками біатлону. Під час участі в етапах Кубка світу, розповідав тренер, українська команда завжди трималася трохи збоку. Словенці списували це на сором’язливість українок, однак, як виявилось, основною причиною такої поведінки був мовний бар'єр – англійською серед представниць збірної України володіє хіба що Юлія Джима.
Під час літнього чемпіонату України.
Разом із словенським спеціалістом у штабі збірної України залишився екс-головний тренер жіночої команди Григорій Шамрай. Також вперше до роботи з основною командою приступив тренер Олександр Біланенко.
Для Уроша Велепеца, як розповів нещодавно тренер в інтерв'ю сайту IBU, стало справжнім відкриттям наскільки працелюбними і витривалими є українські спортсменки. Ще більшим відкриттям стала внутрішня атмосфера у збірній. Словенець був приємно здивований, що скромна, на перший погляд, українська команда вміє розважатися під час спільних тренувань і відпочинку.
Сам Урош Велепец, який відрізняється приязним характером і може навіть поставити олімпійській чемпіонці «ріжки» на фотографії, в цю команду вписався чудово. Процес адаптації також минув доволі швидко, оскільки Урош володіє російською.
Під час тренувального періоду словенський тренер навчив спортсменів тому, що кожен працюватиме за індивідуальною програмою. Урош Велепец звик до такого підходу, оскільки Словенія відправляє на етапи Кубка світу набагато менше спортсменів. Зараз перед тренером стоїть непросте завдання – вибрати 6 спортсменок для участі на етапах Кубка світу серед десятьох кандидаток. Чотири місця у збірній, до слова, вже зайняті.
«Олена Підгрушна була загадкою»
Серед козирів української збірної – третій номер світового рейтингу Валя Семеренко, невгамовна Юлія Джима, яка зараз перебуває у відмінній формі, а також чемпіонка Олена Підгрушна, яка швидко прогресує і повертається до своєї колишньої форми.
Лідерка золотої четвірки під час Олімпіади-2014 після тріумфу у Сочі вирішила піти на перерву. Олена Підгрушна працювала заступником міністра молоді та спорту, пробувала народити дитину, однак вже навесні цього року оголосила про своє повернення у великий біатлон.
Новий тренер зізнався у коментарі журналістам, що Олена Підгрушна була для нього загадкою. Урош не знав чого очікувати від спортсменки, яка пропустила сезон. Спеціаліст підготував для української чемпіонки індивідуальну програму тренувань і навантажень, які Олена дуже швидко пройшла, чим немало його здивувала.
«Вона спокійна, важко працює і знає, де знаходиться після року перерви. Спортсменка насправді не надто фокусується на цьому сезоні, вона просто повертається в спорт. Спочатку вона була для мене якоюсь загадкою, тим не менш, біатлоністка дуже швидко відреагувала на тренування і зробила великий прогрес», - розповів тренер.
Під час нещодавньої тренувальної гонки без стрільби у Шушені Олена Підгрушна продемонструвала разом із Наталкою Бурдигою третій результат. Тріумфувала у цій гонці Ольга Абрамова, другою фінішувала Юлія Джима.
Наталка Бурдига та Ольга Абрамова.
До слова, киянка Юлія Джима в останній контрольній гонці показала кращий результат серед представниць збірної України, фінішувавши першою без жодного промаху. Другою до фінішу приїхала переможниця цьогорічного літнього чемпіонату світу Ольга Абрамова, третьою несподівано стала Наталка Бурдига, яка наприкінці минулого сезону думала над завершенням кар’єри.
Через біль в нозі з дистанції знялась Валя Семеренко, а Олена Підгрушна не брала участі в гонці, оскільки тренувалась за індивідуальним розкладом. Також участь в гонці взяли Яна Бондар, Надія Бєлкіна, чемпіонки світу серед юніорів Юлія Журавок та Ганна Кривонос.
Великі сподівання
Після найбільш успішного сезону у своїй кар’єрі Валя Семеренко зізналась, що важко було налаштуватися на щоденні важкі тренування. А ще важче – знайти мотивацію. Тим більше, що цього року сестра чемпіонки Віта Семеренко знову не зможе взяти участь у гонках через стару травму.
Минулий сезон Валя Семеренко завершила на третьому місці у загальному заліку і ввійшла до числа найсильніших біатлоністок світу разом із білорускою Дар’єю Домрачевою та фінкою Кайсою Макарайнен.
Валентина Семеренко.
«Валя Семеренко схожа на Фуркада або Мякаряйнен: хоче вигравати більше гонок або бути на подіумі. Вона завжди може бути в топ десятці», - прокоментував Урош Велепец.
Попри те, що спортсменка попросила не чекати від неї подвигів, підготовка Валі Семеренко відбувалася на високому рівні. У вересні, поки решта команди поїхала на море, чемпіонка разом із тренером Григорієм Шамраєм вирушила на окремий тренувальний виїзд у Фінляндію.
« Я знаю, що всі будуть від мене чогось чекати, адже я показала високий результат у минулому сезоні. Але насправді, я перед собою високу планку не ставлю. Я просто тренуюся, працюю і віддаю всі емоції і сили на трасі. Роблю це для всіх, щоб вся Україна пишалася нами», - прокоментувала Валя Семеренко в інтерв’ю XSPORT.
У свою чергу, тренерський штаб з обережними амбіціями прогнозує результатати наступного сезону – було б добре мати хоча б одну представницю у топ-5 загального рейтингу і спробувати піднятися на третє місце у Кубку націй. Наразі збірна України займає п’яте місце у рейтингу найсильніших національних збірних з біатлону у світі.
Нагадаємо, що новий сезон стартує 28 листопада у шведському Остерсунді. Розпочнеться новий біатлонний рік із одиночної змішаної естафети 29 листопада о 14.45.
Усі фото: сайт Федерації біатлону України.