Подарунок під ялинку для ОТГ
Об’єднаним громадам не до святкувань, до 1 січня треба створити відділи освіти та перереєструвати освітні заклади у 73-х ОТГ Львівщини. Якщо вони цього не зроблять, то освітяни Львівщини можуть залишитись без грошей.
І швець, і жнець, і на дуді дудець…
В обласному департаменті освіти радять – ввести в штат новоствореного відділу освіту ОТГ щонайменше дві особи, які б працювали з дошкільною, середньою освітою та позашкіллям. У громадах з низьким рівнем надходжень вже зараз мізкують, як оптимізувати мережу позашкільних закладів. Натомість досвідчені освітяни певні: не збережемо мережу позашкільних закладів – дітей, кинутих напризволяще, облюбує вулиця.
У новоствореному відділі освіти потрібний фахівець, котрий би уособлював інженерно-господарську групу. Починаючи від найнеобхіднішого: підготувати приміщення до нового навчального року чи опалювального сезону, ця особа мусить дбати про матеріально-технічний стан закладів освіти та готувати пропозиції, як їх покращити. Щоб громада могла претендувати на кошти державного та обласного бюджетів (йдеться про ДФРР, програми соціально-економічного розвитку, обласного конкурсу мікропроектів), очевидно, замало написати проект і подати його на конкурс. Такі проекти потребують постійного моніторингу, скрупульозного аналізу та вміння правильно підготувати необхідні документи.
Український центр оцінювання якості освіти переживає, чи у новостворених відділах освіти буде людина, яка зможе стати комунікатором між випускниками та центром. Адже календарний план ЗНО дуже чіткий і стислий – від 1 лютого до 1 березня триває реєстрація школярів на ЗНО. І, якщо на цьому етапі реєстрація вступника не матиме прив’язки до нового адміністративно-територіального поділу, то вже атестати та свідоцтва державного зразка видаватиме перереєстрована школа.
Чимало громад, насамперед ті, де рівень спроможності не перетинає одиниці, не зможуть сформувати Центру професійного розвитку педагогічних працівників, положення про який Уряд України затвердив 29 липня 2020 року. А це означає, що навіть мотивований вчитель не матиме усієї інформації про можливості свого професійного розвитку, про програми підвищення кваліфікації та нові освітні технології; педагог не зможе повноцінно комунікувати з професійними спільнотами та отримувати супервізію своїх ініціатив. Хто організовуватиме цей супровід та комунікацію?
Багатий бідного не зрозуміє
Створити відділ освіти, ввести в його штат фахівців, які дбатимуть про дошкільнят та школярів, про випускників і учителів, не так складно. Проте – не всі 73 ОТГ є спроможними передбачити їм заробітну плату. До прикладу, Бродівська ОТГ має індекс спроможності 1,6, а поруч – Підкамінська – 0,2; Славська ОТГ – очолює рейтинг спроможності Львівщини, а Козівська – навпаки. Фінансова нерівність не дозволяє стандартизувати штатний розпис для всіх ОТГ.
Обласна профспілка освітян уже заявила, що через брак коштів у неспроможних ОТГ зменшуватимуть надбавок учителям за престижність професії. Ця надбавка становить від 5% до 30%, до сьогодні чотири райони області платили 30% надбавки. Однак, деякі ОТГ змушені будуть зафіксувати цю надбавку на рівні 10%.
25 тисяч 500 випускників Львівщини писатимуть ЗНО з обов’язкових предметів наступного року, це на 1,5 тисячі більше, ніж у 2020-му. ОТГ супроводжуватиме своїх випускників не лише у день тестування, новостворений відділ освіти мав би координувати та інформувати учнів та їхніх батьків, підготувати автобуси та будівлі.
До речі, Львівщина має 174 так званих довгобудів в освіті, – таку статистику подає обласний департамент освіти. 74 з них вдасться добудувати і відкрити, а 100 об’єктів ніколи не будуть завершені, бо хтось-колись пролобіював будівництво, в якому не було потреби.
Сподівайся лише на себе
Отож, клопоти освіти і надалі більше лягатимуть на плечі місцевих громад. Адже, не реально обласному департаменту освіти адмініструвати якісно 1180 закладів освіти у 73 ОТГ. Тому голови громад слушно пропонують ОДА зайнятися консультаційним супроводом, передовсім для тих ОТГ, хто робить це вперше і не може похвалитися великими бюджетами.
А вислів «нема грошей» не зарадить; нині, як ніколи, важливо давати якісну освітню послугу та покращувати демографічну ситуацію, дбаючи про якість життя в громадах. Адже відповідно до бюджетного кодексу України освітня субвенція розраховується на 1 учня.
Щодо Центру професійного розвитку педагогів, то кілька ОТГ, згадавши про наше вміння кооперуватись задля добрих справи, можуть створити такий центр для спільних потреб. Школи ж змушені будуть пройти процес перереєстрації, пам’ятаючи , що усі трудові відносини з педагогами продовжують діяти, навіть якщо відбувається зміна власника.
Прогнозовано, через брак коштів виникатимуть ідеї оптимізувати те, що є. Це зазвичай, болісні і не завжди виправдані рішення з точки зору перспективи учня та вчителя. Тому перед громадами та їх лідерами не простий, але дуже цікавий виклик – сподіватися лише на себе та робити спроможною громаду!