Половина обіцянок найрейтинговіших кандидатів не стосується повноважень президента

Комітет виборців України проаналізував передвиборчі програми 12 найрейтинговіших кандидатів у президенти України

Майже половина обіцянок кандидатів у президенти, які прописані у їхніх передвиборчих програмах, не стосуються конституційних повноважень президента, свідчать результати моніторингу програм 12-ти найрейтинговіших кандидатів у президенти, які озвучив аналітик Комітету виборців України (КВУ) Денис Рибачок.

«Майже половина того, що обіцяють кандидати в президенти, не відноситься до повноважень президента. Повноваження президента і його компетенції досить чітко виписані в статті 106 Конституції України», – наголосив Рибачок, якого процитував «Укрінформ».

Комітет виборців провів моніторинг і аналіз програм 12-ти найрейтинговіших кандидатів у президенти за 14 основними напрямками, серед яких – зовнішня політика, армія, судова реформа, боротьба з корупцією, освіта, медицина, культура, децентралізація. При цьому імен кандидатів аналітик КВУ не озвучив. Відтак аналітики КВУ визначили топ-5 тем, про які пишуть кандидати в своїх програмах.

«На першому місці питання економіки. В середньому 31% кожної програми кандидата – це економічний блок. Це питання того, як залучити в Україну інвестиції, що робити з податками, створення нових робочих місць, зарплати, тарифи, соціальні виплати, пенсії і так далі», – розповів Рибачок. У результаті, за його словами, кандидати в президенти говорять про економіку вдвічі більше, ніж про безпеку, армію і зовнішню політику разом узяті.

На другому місці – питання правової політики, які згадуються в 11% програм.

«Лише третє місце в програмах – це питання безпеки і армії», – сказав Рибачок і уточнив, що в середньому 8% програм акцентують саме на цьому.

«Ще 20% – це загальні слова, красиві історії з життя кандидатів і дуже гарні епітети», – розповів аналітик Комітету виборців України.

Він також наголосив, що у передвиборчих програмах є негативний тренд – частина кандидатів пропагують недемократичні практики.

«Вже зараз низка кандидатів публічно закликають до впровадження смертної кари в Україні... хоча є рішення Конституційного Суду з далекого 1999 року, де взагалі було визнано, що смертна кара в принципі суперечить Конституції України», – зауважив аналітик КВУ Денис Рибачок.

Серед негативних тенденцій, за оцінкою КВУ, й те, що половина найрейтинговіших кандидатів обіцяють повністю скасувати недоторканність народних депутатів, президента, суддів. Окремі кандидати спекулюють на ідеях відкликання виборцями депутатів і президента. Масово набувають поширення ідеї референдумів, які пропонується проводити в обхід парламенту і певних процедур, що мають бути визначені законом.

За аналізом КВУ, із 12-ти найрейтинговіших кандидатів 8 прямо підтримують вступ України в НАТО і зближення з ЄС, хоча їхні програми не корелюються з демократичними європейськими практиками.

Як зауважив Рибачок, ані міжнародні стандарти, ані національне законодавство не встановлюють критеріїв, за якими можна було би визначити змістовність чи беззмістовність виборчої кампанії.

«Передвиборча програма – це певний план дій, детальний документ, в якому кандидат розписує, що він робитиме протягом наступних 5 років відповідно до своїх повноважень, компетенції і так далі. По хорошому, якісна передвиборча програма – це готовий план дій уряду, готовий документ, який треба взяти і виконувати», – зазначив Рибачок.

Він додав, що в Україні кандидати сприймають програму крізь призму передвиборчої агітації, а до реального плану дій програма жодного кандидата не має відношення. Він також додав, що 80% виборців не читають програм кандидатів у президенти.

Вибори президента України відбудуться 31 березня. Для участі в них зареєструвалися 44 кандидати, а довжина виборчого бюлетеня становитиме 115 см.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук