Правозахисники порахували, скільки Україна винна переселенцям з Польщі

3 березня 201015698

3 березня громадська організація «Гармонія та порядок» та адвокатське об’єднання «Козаков і партнери» зі Львова звернулися до прем’єр-міністра з проханням розглянути на засіданні уряду розроблений ними проект постанови КМУ «Про затвердження Порядку виплати компенсацій за майно, залишене в 1994-1951 роках на території Польщі особами, евакуйованими на територію Української РСР». Про це 3 березня під час прес-конференції у Львові повідомив голова адвокатського об’єднання Лев Козаков.

За словами координатора ГО «Гармонія та порядок» Дмитра Гудими, стимулом до розробки проекту постанови для уряду стали відмови Печерського суду розглядати позови від згаданих осіб та їх правонаступників щодо компенсацій за втрачене майно і землю від держави Україна. Суд відмовився розглядати ці позови, оскільки не бачив юридично-правових підстав.

Головною підставою є те, що 24 травня 2006 року у виданні «Офіційний вісник України» була опублікована Угода між урядом Української РСР і Польським Комітетом Національного Визволення «Про евакуацію українського населення з території Польщі і польських громадян з території УРСР» від 09.09.1944.

Угода передбачала, що вартість рухомого, а також нерухомого майна, яке лишається після евакуації, повертається евакуйованим за страховою оцінкою згідно із законами, що існують в державі, до якої евакуюють осіб. За словами Дмитра Гудими, УРСР не виконала ці зобов’язання в повній мірі. Україна є правонаступницею УРСР, і оскільки у 2006 році угода була опублікована, Україна мала б виконувати зобов’язання за цією угодою.

Він додав, що у Верховній Раді є п’ять законопроектів, скерованих на вирішеннях проблем репатрійованих. Проте в жодному з них не піднімається питання компенсації вартості залишеного у Польщі майна.

Л.Козаков поінформував: «Ми розробили цей проект, оскільки питання стосується не лише 2 тис. заявників, що звернулися до нас за допомогою. За нашими підрахунками, на сьогодні ця справа стосується понад 1 млн громадян України – тих, хто був переселений, і їх нащадків».

Л.Козаков додав, що для уможливлення відшкодувань, на замовлення об’єднання був проведений експертний розрахунок грошового еквіваленту карбованця СРСР 1944-50-тих років у гривні для виплати компенсацій людям. Станом на 3 березня 2010 року грошовий еквівалент 1 карбованця СРСР, який перебував в обігу з 1.01.1944 по 28.01.1950 становить 41,92 грн. грошовий еквівалент 1 карбованця СРСР, який перебував в обігу з 1.03.1950 по 31.12.1951, становить на сьогодні 55,54 грн.

Д.Гудима зазначив, що, виходячи з цього, держава Україна має відшкодовувати значні суми. «Для прикладу, сім’я Перечинських залишила, відбуваючи в УРСР, на території Польщі будинок. В листі опису майна його оцінено у 4 тис. 600 тогочасних карбованців. На сьогодні – це понад 160 тис. грн. І це зовсім не найбільші статки. У нас є звернення від людей, чиї батьки-діди залишили більше 10 га землі», - прокоментував він.

Д.Гудима зазначив, що громадська організація намагається активізувати роботу щодо визнання прав переселенців в Україні, й готова витратити на це роки.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів

Дискусія 8

Для того, щоб залишити коментар, необхідно увійти
 • 44 3 березня 2010, 20:17

  а - із задоволенням подивлюся, як поляки будуть викbдати з камяниць старих пердунів асвабаділілей і їхніх люмпенів-внучків.

  відповісти цитувати поскаржитись

 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • а 3 березня 2010, 17:06

  до якого ідіотизму можна скотитись? ці панове знають скільки поляків жило у Львові і взагалі в Східній Галичині, і скільки було депортовано в кінці 40-их на територію сучасної Польщі? ніхто не хоче повернути кам"яниці справжнім власникам?...

  відповісти цитувати поскаржитись

 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Гудима - ти дурень. 3 березня 2010, 16:12

  Між іншим. Гудима і Козаков, а [b]ви - придурки[/b], в курсі що в 1947 році була проведена [b]конфіскаційна[/b] грошова реформа. І 1 крб. 1944 року номінально в 10 разів дешевший від 1 крб. 1948 року. То який карбованець в тебе - сина осла, дорівнює 41,92 грн.?

  відповісти цитувати поскаржитись

 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Більше коментарів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук