У сезоні 2020/21 в Українській прем’єр-лізі знову будуть виступати два клуби зі Львова. До ФК «Львів» приєднається «Рух», який займе місце «Карпат» в УПЛ. «Рух» – команда, яка була створена 17 років тому, а професійний статус отримала лише у 2016 році. Та своїми неоднозначними вчинками змусила про себе говорити всю Україну мало не одразу і не лише завдяки досягненням на футбольному полі.
«Шлях у 13 років, і отримати результат – це круто. Коли ми починали, сам в це не вірив. Різні в нас були результати, важкий шлях. Ми як ді Капріо, повзли до свого "Оскара". На сьогодні це наш "Оскар", і ми його отримали», – сказав після останнього матчу сезону президент «Руху» Григорій Козловський, чия скандальна поведінка нерозривно пов'язана з історією клубу.
Офіційним початком заснування «Руху» вважається 2003 рік. Тоді у Винниках діяла футбольна школа Мирона Маркевича (на той час він був тренером харківського «Металіста»). Вихованці школи згодом виступали за інші клуби. Тож у самій школі вирішили створити на її базі футбольний клуб. Виступав він на аматорському рівні і особливої уваги тоді до себе не привертав.
Перші перемоги
Все змінилося, коли президентом клубу став Григорій Козловський. Опікуватися командою він розпочав у 2009 році. Хоча з його ж цитати клубному каналу зрозуміло, що сталося це значно раніше – у 2007 році.
Це зараз Григорій Козловський доволі медійна людина. Коли він починав, все було значно спокійніше. Клуб виступав на аматорському рівні, хоча і досяг там значних висот, кілька разів поспіль вигравши чемпіонат обласної Прем’єр-ліги та кубок Львівщини. А вже у 2014 році клуб вперше у своїй історії став чемпіоном України з футболу серед аматорських команд. Обіграв у фіналі команду АФ «П’ятихатська» зі селища Петрового. Тепер цей клуб відомий під назвою «Інгулець» і з наступного сезону він теж буде виступати в УПЛ.
Шацьких та Алієв
Вперше справжню увагу до себе «Рух» привернув не перемогами, а запрошеними футболістами. У 2015 році склад тоді ще любительської команди поповнили двоє відомих екс-гравців «Динамо» –Олександр Алієв та Максим Шацьких. Для узбецького нападника «Рух» став останнім клубом в кар’єрі. Обоє виступали за «Рух» менше року.
Професійний шлях
У 2016 році «Рух» отримав статус професійного клубу. І розпочав виступи в Другій лізі. Там теж команда виступила доволі вдало, у першому сезоні здобувши путівку в Першу лігу.
А от вже в Першій лізі справи пішли не так добре. Перемоги чергувалися з поразками, як і тренери в команді. І тут знову про себе нагадав Григорій Козловський.
Козловський: скандали та дискваліфікації
Про Григорія Козловського слід говорити окремо. Адже він хоч і не з першого дня у «Русі», але є його невід’ємною частиною. Як Суркіси в «Динамо», чи Ахметов в «Шахтарі». Любов до футболу в нього не менша, аніж до готельного та ресторанного бізнесу, а також будівництва та тютюну. Як і зіркових гостей на його святкуваннях – Періс Хілтон на відкриті «Гранд-готелю», Modern Talking на дні народженні чи Boney M на святкуванні Нового року.
Із Мироном Маркевичем Козловський був знайомий ще задовго до того, як став президентом «Руху». Як зізнався в одному з інтерв'ю, Маркевич запрошував його у 18 років до луцької «Волині», яку тоді тренував. Це був 1989 рік. Однак Григорій Козловський обрав навчання в Торгово-економічному інституті.
Ще однією рисою Козловського є його нестримний, часом вибуховий характер. За що він неодноразово був покараний. Але це його не зупиняло. Вперше його покарали в дебютний рік команди в Першій лізі. У вересні 2016 року він «навідався» у суддівську кімнату після матчу з «Гірником-Спортом». За непідтвердженою інформацією, був він там з озброєними охоронцями (сам Козловський це спростовує). Закінчилося це для нього річною дискваліфікацією. Згодом її скоротили до шести місяців та грошовим штрафом.
Та менше ніж за рік, у серпні 2017 року, Козловський кілька разів вибігав на поле у матчі проти «Жемчужини», чим зупиняв гру. Власнику «Руху» не подобалася поведінка гравців суперників. Його тоді знову покарали – заборонили відвідувати матчі команди протягом двох років. Але його це теж не зупинило. І Козловського неодноразово бачили на стадіоні, що було порушенням. Та замість посилення покарання, його послабили. І вже за рік він навіть керував діями команди із лави запасних. Виявилося, що дискваліфікацію йому скоротили до одного року, а ще один рік дали умовно. Все ніби чесно.
А ще саме Козловський був автором логотипу команди та зміни кольорів на жовто-чорні. На дизайн логотипу його надихнула емблема італійського «Мілану».
Колишній тренер «Руху» Кікоть у футболці зі старим логотипом команди (фото: ФК «Рух»)
Переїзд до Львова та шалені амбіції
У 2019 році Григорій Козловський дещо відійшов від «ручного» управління командою (в тому ж матчі з «Жемчужиною» він був на тренерській лаві та керував діями футболістів замість тренерів). В команду призначили нового генерального директора. Ним став Ігор Дедишин, який свого часу працював генеральним директором ФК «Карпати» та медіахолдингу zik.
Григорій Козловський та Ігор Дедишин (фото: ФК «Рух»)
Сам клуб змінив вектор розвитку. Команда офіційно перебралася з Винник до Львова, де почала виступати на стадіоні «Скіф» замість винниківського стадіону імені Богдана Маркевича. Тож тепер клуб сміливо можна вважати саме львівським.
Змінили й логотип. Цього разу це робив не сам Козловський, а дизайнери.
А ще Козловський почав будувати футбольну академію. Але й тут не вдалось уникнути гучного скандалу. Бо збудувати так звану академію Козловський вирішив на місці Винниківського озера. Саму ж водойму було висушено, частину лісу навколо вирубано, а територію обгороджено. У Львові це породило чимало скандалів, місцеві мешканці виходили на протести, які утім результату не принесли – техніка впевнено поглинала Винниківський ліс, а будівельники зводили паркани навколо майбутнього комплексу.
Тренувати «Рух» запросили відомо білоруського фахівця Леоніда Кучука. Підсилили команду і досвідченні футболісти. Тепер команда стала вважатися одним із фаворитів Першої ліги. І на зимову перерву у сезоні 2019/2020 «Рух» пішов на першому місці в турнірній таблиці.
Те неочікувано під час зимової перерви «Рух» розірвав угоду з Кучуком. Клуб очолив українець Юрій Бакалов. Біля керма команди він пробув 6 місяців. Але провести хоча б один офіційний матч йому не вдалося. Спочатку чемпіонат перенесли на невизначений час через карантин. А незадовго перед його відновленням і цей тренер покинув команду. Офіційно – через сімейні обставини.
Зараз «Рух» тренує молодий тренер – 33-річний Іван Федик. Свого часу він працював журналістом. Під час роботи познайомився з тодішнім тренером «Карпат» Олегом Кононовим, який запропонував йому роботу своїм асистентом. За ним Федик пішов спершу у «Севастополь», а потім у російський «Краснодар». Та у 2016 році опинився у тренерському штабі вже іншого білоруського тренера – Леоніда Кучука, з яким працював у кам'янській «Сталі», а згодом і в російському «Ростові». Саме з Кучуком Федик і потрапив до «Руху», працюючи тут асистентом. І став головним наставником команди після Бакалова.
2020 – скандал з «Карпатами»
Зважаючи, що «Рух» є невід’ємно пов’язаний з Козловським, то і футбольні скандали, в які потрапляв Григорій Петрович, теж пов’язані з клубом. У 2020 році таким стали скандали з «Карпатами», коли «зелено-білі» опинилися в скрутному становищі (не лише фінансовому).
Почалося все ще у 2019 році, коли керівництво «Карпат» намагалося отримати у міста землю під стадіоном «Україна». Це питання винесли на сесію Львівської міської ради, депутатом якої є Козловський. Але рішення не прийняли. Керівництво «Карпат» звинуватило у провальному голосуванні саме Козловського. Обидва клуби обмінялись гострими заявами.
Пізніше, коли «Карпати» заявили, що не мають грошей на виїзд на матчі УПЛ, Козловський погодився оплатити їх подорож. Таке втручання у внутрішні справи команди не сподобалися новому співвласнику «Карпат» Олегу Смалійчуку. І той заявив, що оплатив штраф, який свого часу наклали на «Рух» за те, що вони відмовилися використовувати офіційні м’ячі Першої ліги. А згодом ще й запропонував іншим клубам фінансову винагороду за перемогу над «Рухом» у Першій лізі. Козловський був у шаленому гніві.
«В мене питання до керівництва "Карпат". Хлопці, що з вами? Що ви нюхаєте? Чим наколоті ті апельсини, які ви їсте? Ви просто своїми заявами витерли ноги об львів’ян, вболівальників, фанатів. Ви заявляєте, що у вас немає 1,5 мільйона, і готові по 500 тисяч давати, хто обіграє "Рух". Це нормально? Хлопці, що з вами?! Після цього я більше про «Карпати» чути не хочу. Цей клуб я не перестану любити. Але допоки є таке керівництво недолуге. В мене враження, що це диверсанти футбольні, який закинули у Львів, щоб вони знищили футбол. Хлопці, ви диверсанти. Біжіть звідси, біжіть і залиште у спокої львівський футбол», – висловлював обурення Козловський.
Що очікувати від «Руху» в УПЛ
«Рух» цілковито залежить від Козловського. Допоки він є в команді, доти клуб і буде існувати. Усі спонсори, які фінансують клуб – це проекти Козловського: його готель, ресторани, спортзали та будівельна компанія. Лише тютюнової фабрики не вистачає до комплекту.
Тож поки фінансові справи в Козловського йдуть добре, клуб може спокійно виступати в УПЛ. Навряд чи команді вдасться нав’язати боротьбу лідерам. Адже виступи в еліті потребують значно більших капіталовкладень (мова йде про нових гравців та їх рівень зарплати). Та що буде, якщо Григорію Козловському набридне займатися футболом, або буде не до нього? Львів вже має приклад «Карпат» та Петра Димінського.