Рішення про усиновлення дитини завжди має бути усвідомленим. Майбутні батьки повинні чітко розуміти відповідальність. У час повномасштабного вторгнення, як і у мирні часи, фахівці не рекомендують брати в сім’ю дитину лише задля того, що компенсувати втрату власної або через бажання знайти для себе «ідеальну» дитину, до прикладу, з білосніжним волоссям та блакитними очима. Охочі усиновити дитину мають бути готовими прийняти її такою, якою вона є, та полюбити.
Все розпочинається із отримання статусу кандидата в усиновлювачі. Для цього треба звернутися з письмовою заявою до служби у справах дітей за місцем свого проживання. До заяви додається також пакет документів, серед яких і довідка про закінчення відповідних навчань. Детальніший перелік документів можна знайти за посиланням або ж зателефонувавши на гарячу лінію Благодійного фонду «Рідні» – 0 800 300 484. Також можливість отримати та подати документи тепер є на порталі «Дія».
«Служба у справах дітей протягом 10 робочих днів після отримання заяви перевіряє документи, обстежує житлово-побутові умови, розглядає можливість заявників бути усиновлювачами і готує відповідний висновок. У разі прийняття позитивного рішення, заявника ставлять на облік як кандидата в усиновлювачі», – пояснюють юристи благодійного фонду «Рідні».
Далі охочим взяти дитину у сім’ю надають інформацію про дітей, які можуть бути усиновлені. Серед даних – фотографія, стан здоров'я, розумовий та фізичний розвиток дитини, а також чи є у неї брати /сестри.
«Спочатку надається інформація про дітей, які перебувають на місцевому обліку, в подальшому на регіональному та центральному», – зазначають юристи благодійного фонду «Рідні».
Після того, як усиновлювач обирає дитину, відбувається знайомство. Таку зустріч влаштовують задля встановлення контакту. Також завдяки цифровізації усиновлення, ознайомлення з інформацією про дітей може здійснюватися в режимі відеоконференції (з фіксацією за допомогою технічних засобів відеозапису).
«Якщо усиновлювач вирішив забрати дитину, служба у справах дітей готує висновок про доцільність усиновлення. Цей висновок разом з доданими до нього документами усиновлювач подає до суду», – пояснюють юристи благодійного фонду «Рідні».
Після схвального рішення суду дитину передають батькам. Юристи зазначають, що не існує конкретної відповіді на питання: скільки часу займає усиновлення, оскільки цей процес залежить від багатьох факторів, котрі мають суто індивідуальний характер.
«Наприклад, тривалість набуття статусу кандидата в усиновлювачі залежить, зокрема, від оперативності збору та подання документів. Оскільки питання стосується перш за все інтересів дітей, то усиновлення не той процес, де можна нехтувати якістю заради швидкості. Тим паче зараз, в умовах воєнного стану, важливо ретельно перевіряти кандидатів в усиновлювачі та статус дитини, яку хочуть усиновити», – підсумовують юристи.
Більше про всі етапи усиновлення дізнайтесь за телефоном гарячої лінії – 0 800 300 484.
Юристи та психологи благодійного фонду «Рідні» консультують з питань сімейних форм виховання та надають безоплатний супровід.