Як війна в Україні вплинула на процес усиновлення
Деталі розповідають юристи благодійного фонду «Рідні»
0За інформацією міністерки соціальної політики Оксани Жолнович, близько 5 500 дітей, які мають статус дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, проживають в інтернатах. Саме такі діти можуть бути усиновлені. Чи змінився цей процес з початком повномасштабної війни розповідають юристи благодійного фонду «Рідні».
На початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну процедура усиновлення тимчасово не відбувалася, адже соціальні та державні служби не працювали. Наразі ця процедура знову відбувається, проте є можливою лише в тих регіонах, де немає воєнних дій та працюють державні органи влади.
«Зараз процедура усиновлення неможлива на окупованих територіях і там, де ведуться бойові дії. Адже в тих регіонах не працюють відповідні органи, де можна отримати потрібні документи для усиновлення дитини», – зазначають юристи благодійного фонду «Рідні».
Серед нововведень, які запровадили в Україні під час війни, найважливішим є цифровізація процесів усиновлення. До прикладу, подати документи на статус кандидата в усиновлювачі можна через портал «Дія». А також віднедавна на порталі з’явилась можливість консультацій в онлайн та офлайн форматі для охочих стати усиновлювачами.
«Послуга "Усиновлення" дала можливість подати заяву про взяття на облік кандидатів в усиновлювачі разом з іншими обов'язковими документами в електронній формі. Це зручно, таке нововведення пришвидшує процес», – розповіли юристи благодійного фонду «Рідні».
У час війни модернізували та запустили веб-версію єдиної інформаційно-аналітична системи «Діти», де зібрана вся інформація про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також потенційних усиновлювачів.
Під час дії воєнного часу також продовжився строк дії документів кандидатів в усиновлювачі та висновку про можливість бути усиновлювачами з 12 до 18 місяців. Дізнатись перелік потрібних документів можна за номером гарячої лінії – 0 800 300 484.
Загалом в Україні усиновити дитину може як подружжя, так і особи, які не перебувають у шлюбі, але за умови, що вони є громадянами України. На період дії воєнного стану усиновлення українських дітей іноземцями не здійснюється, крім випадків, коли кандидат в усиновлювачі є родичем дитини чи дитина є рідним братом/сестрою раніше усиновленої дитини такою сім’єю, або коли один із подружжя виявив бажання усиновити дитину другого з подружжя.
Але загалом основні вимоги до усиновителів не змінилися, усиновителями можуть бути люди, які:
- є дієздатними і не молодшими двадцяти одного року (за винятком, коли усиновитель є родичем дитини);
- є старшими за дитину не менше, ніж на 15 років (у разі усиновлення повнолітньої дитини різниця у віці не може бути меншою, ніж 18 років);
- не були раніше позбавлені батьківських прав, не мають скасованого усиновлення або визнаної недійсною/припиненою опіку/піклування чи діяльності прийомної сім'ї або дитячого будинку сімейного типу з їхньої вини;
- не перебувають на обліку або на лікуванні у психоневрологічному чи наркологічному диспансері;
- не зловживають алкоголем або наркотиками;
- мають постійне місце проживання та постійний заробіток;
- не страждають на хвороби, серед яких: туберкульоз, психічні розлади, шизофренія, хвороба Альцгеймера, онкологічні захворювання четвертої стадії тощо;
- не були засуджені за кримінальні правопорушення та не мають непогашену чи не зняту судимість;
- за станом здоров'я не потребують постійного стороннього догляду.
Більше про всі етапи усиновлення дізнайтесь за телефоном гарячої лінії – 0 800 300 484.
Юристи та психологи благодійного фонду «Рідні» консультують з питань сімейних форм виховання та надають безоплатний супровід.