П’ять фактів про Берлінале-2019
Створений за участі України фільм візьме участь в основному конкурсі
0У четвер, 7 лютого, відкриється 69-й міжнародний кінофестиваль. Він стане останнім у тривалій кар’єрі його нинішнього директора Дітера Коссліка, чия діяльність викликала чимало нарікань. Таким чином цьогорічний форум є для нього останньою спробою реабілітуватись.
Проте як би не звинувачували Берлінале у надмірній політизації, у перевагах соціального аспекту над художньою цінністю, він все одно утримується у трійці найпрестижніших фестивалів світу.
Саме Берлінале відкриває новий кінорік практично у той же час, як «Оскар» закриває попередній.
Цього року Україна візьме участь в основному конкурсі фестивалі. Створений за підтримки Держкіно фільм польської режисерки Аґнешки Голланд «Містер Джонс» (в українському прокаті – «Гарет Джонс») покаже історію британського журналіста, який першим спробував розповісти світові про Голодомор.
Що відрізняє цьогорічне Берлінале? Ми зібрали найцікавіше про фестиваль 2019 року.
Червона доріжка стане «зеленою»
Перед майданчиками фестивалю розгорнуто 2430 квадратних метрів килимових покриттів (фото Катерини Сліпченко)
Традиційний червоний килим на 69-му Берлінському міжнародному кінофестивалі цього року буде зроблений з переробленого сміття, яке виловили у морі. Про це повідомило міністерство економічного співробітництва та розвитку Німеччини, яке співпрацювало з організаторами фестивалю.
Перед трьома основними майданчиками фестивалю буде розгорнуто 2430 квадратних метрів килимових покриттів. Для їхнього виробництва було використано 1,6 тонни відходів, виловлених у морі, зокрема рибальських сіток, а також старі килими. Ця акція має привернути увагу до проблеми забруднення світового океану відходами з пластику.
«Червона килимова доріжка на Берлінале ніколи не була такою зеленою», - заявив міністр економічної співпраці та розвитку Німеччини Ґерд Мюллер. За даними міністерства, щороку в океан викидається близько восьми мільйонів тонн пластикових відходів. Зараз вже 90 відсотків морських птахів мають у шлунках пластикові відходи. У 2050 році в океанах буде плавати більше пластику, ніж риби, наголошує відомство.
Жіночий фестиваль
Директор Дітер Косслік наголосів, що у 2019 році Берлінале робить акцент на творчості режисерок. Головне журі очолить французька акторка Жульєт Бінош, володарка «Оскара», «Срібного ведмедя» та «Золотої пальмової гілки» та інших нагород.
Французька актриса Жульєт Бінош очолить головне журі (фото Катерини Сліпченко)
До складу журі Берлінале увійшли американський кінокритик Джастін Чан, німецька акторка Сандра Хюллер, чилійський режисер Себастіан Леліо, головний куратор кіносекції нью-йоркського Музею сучасного мистецтва Раджендра Рой та акторка Шекспірівського театру.
У головному конкурсі візьмуть участь 17 фільмів, які зняли режисери з 25 країн. З них сім знято режисерками. Вони будуть змагатися за найголовніші нагороди фестивалю – Золотого та декількох Срібний ведмедів, а також за інші нагороди.
Як вважає шеф європейського бюро часопису The Hollywood Reporter Скотт Роксборо, «відбірники та організатори об'єднали зусилля та запросили фільми режисерів-жінок. Це поки далеко не половина, це 41%, але цей показник у Берлінале вище, ніж у будь-якого іншого фестивалю класу А. У Венеції, наприклад, восени минулого року показали лише одну стрічку режисерів-жінок».
Містер Джонс
Серед тих семи фільмів – картина Аґнєшкі Голлад «Містер Джонс», створений за участі України. Заснований на реальних подіях політичний трилер, який в українському прокаті називатиметься «Гарет Джонс» – це історія відомого британського журналіста-дослідника Гарета Джонса, який попри смертельну небезпеку вирушив до України, щоб донести до світу всю правду про Голодомор. Саме його журналістські розслідування надихнули письменника Джорджа Орвелла на написання алегоричного роману «Колгосп тварин».
У 1933 році уельський репортер Гарет Джонс шукає свою наступну велику історію. Останні новини приводять його до Москви, де він знайомиться з журналісткою Адою Брукс. Ада відкриває йому очі на «радянську утопію», яка не має нічого спільного з реальністю. І Гарет, попри смертельні погрози, розпочинає своє розслідування. Переховуючись від спецслужб СРСР, крок за кроком він розкриває правду про Голодомор, жорстку цензуру та масові репресії.
У головній ролі - британський актор Джеймс Нортон. З українського боку в фільмі беруть участь Яків Ткаченко («Припутні»), Олег Драч («Кіборги»), Володимир Федорук, Анна Шайдюк, Анастасія Чала та Аліна Ковальська.
Аґнєшка Голланд є головою Європейської кіноакадемії, номінанткою на премію «Оскар», BAFTA та володаркою «Срібного ведмедя» Берлінале 2017 («Слід звіра»).
Загальний бюджет стрічки - 262 млн грн, з них частка Держкіно - 26 млн грн.
Україна в Берліні
Звичайно, участь цього фільму в основному конкурсі є головною подією для української присутності в Берліні. Але не єдиною. Традиційно на кіноринку працюватиме український стенд, на який було виділено понад 1 млн грн, що майже вдвічі більше, ніж минулого року.
Український стенд оформлено у стилі творів Марії Примаченко (фото Держкіно)
Також Держкіно профінансує участь у щорічному форумі Berlinale Talents (індустріальна платформа Берлінале для 250-ти молодих перспективних представників галузі з усього світу) українських режисерів Аліни Горлової та Нікона Романченка.
Також на Берлінале відбудуться прийняття для представлення українського кіно; бізнес-ланч Mee Ukrainian Producers у рамках Co-production Market та інші події.
Цього року український стенд буде більшим, ніж звичайно, а основою його оформлення стануть твори Марії Примаченко. Мають пройти на Берлінале заходи на підтримку ув’язненого за сфабрикованими звинуваченнями українського кінорежисера.
У Держкіно розповіли ZAXID.NET, що на стенді будуть розміщені плакати з вимогами звільнити Сенцова, також його ім’я звучатиме в усіх промовах, які матимуть стосунок до України.
Основний конкурс
Близько 400 фільмів буде показано на Берлінале. Картина The Kindess of Strangers, поставлена данською режисеркою Лоне Шерфіг, відкриває Берлінале. Фільм розповідає про чотирьох людей, що передивають складну життєву кризу. У стрічці грають Зої Казан, Тахар Рахім та інші.. Лоне Шерфіг має «Срібного ведмедя» Берлінале у 2001 році.
Нагадаємо, що 17 змагатиметься за головні нагороди. Серед цих стрічок – нові роботи таких іменитих режисерів, як Франсуа Озон (Франція), ІзабельКойшет (Іспанія) та Чжан Імоу (Китай). Також у конкурсі візьмуть участь володарі «Золотих ведмедів» китайський режисер Ван Цюаньань (2007, «Весілля Туі») та німець Атіх Акін (2004, «Головою об стіну»). Акін покаже фільм «Золота рукавичка» про маніяка, який полював на жінок у Гамбурзі в 1970-х роках. Поза конкурсом покажуть блискучу політичну сатиру «Влада», що має числені номінації на «Оскар».
- «Доброта незнайомців», режисер Лоне Шерфіг, Данія, Канада, Швеція, Німеччина, фільм відкриття;
- «Земля під моїми ногами», режисер Марі Крьойцер, Австрія;
- «Золота рукавичка», режисер Фатіх Акін, Німеччина, Франція;
- «Божою милістю», режисер Франсуа Озон, Франція;
- «Я був удома, але», режисер Ангела Шанелек, Німеччина, Сербія;
- «Казка про трьох сестер», режисер Емін Елпер, Туреччина, Німеччина, Нідерланди, Греція;
- «Місто-привид. Антологія», режисер Дені Коте, Канада;
- «So Long, My Son», режисер Ван Сяошуай, Китай, світова прем’єра;
- «Еліза і Марсела», режисер Ізабель Койшет, Іспанія, світова прем’єра;
- «God Exists, Her Name is Petrunija», режисер Теона Стругар Митевська, Македонія, Бельгія, Словенія, Хорватія, Франція, світова прем’єра;
- «Містер Джонс», режисер Агнешка Холланд, Польща, Великобританія, Україна, світова прем’єра;
- «Öndög», режисер Ван Цюаньань, Монголія, світова прем’єра;
- «Піранья», режисер Клаудіо Джованнезі, Італія, світова прем’єра;
- «System Crasher», режисер Nora Fingscheidt, Німеччина, світова прем’єра;
- «Час відводити коней», режисер Ханс Петтер Муланд, Норвегія, Швеція, Данія, світова прем’єра;
- «Синоніми», режисер Надав Лапід, Франція, Ізраїль, Німеччина, світова прем’єра;
- «Одна секунда», режисер Чжан Імоу, Китай, світова прем’єра.
Позаконкурсна програма
- «Marighella», режисер Вагнер Моура, Бразилія, світова прем’єра;
- «The Operative», режисер Ювал Адлер, Німеччина, Ізраїль, Франція, США, світова прем’єра;
- «Varda by Agnès» (документальний), режисер Аньєс Варда, Франція, світова прем’єра;
- «Amazing Grace» (документальний), режисер Алан Елліотт, США, світова прем’єра;
- «Влада», режисер Адам МакКей, США, німецька прем’єра;
- «Farewell to the Night», режисер Андре Тєшинє, Франція, Німеччина, світова прем’єра.
Триватиме Берлінале до 17 лютого. Саме тоді журі визначить та назве переможців.