Нафтопровід «Самара – Західний напрямок» повернуть в держвласність
РНБО доручила з’ясувати, як частина державного нафтопроводу опинилася в приватних руках
Рада національної безпеки і оборони України доручила повернути в державну власність нафтопродуктопровід «Самара – Західний напрямок». Про це заявив секретар РНБО Олексій Данілов на брифінгу 19 лютого.
За його словами, також правоохоронці мають з’ясувати обставини, за яких державне майно опинилося у приватних руках.
Данілов уточнив, що територією України проходить 1433 км трубопроводу, яким нині користуються іноземні компанії. Власниками цих компаній є громадяни України.
Водночас секретар РНБО наголосив, що процесу приватизації майна не відбувалося.
«Рішенням РНБО від 2015 року Кабінету міністрів було доручено вжити необхідних заходів для збереження й експлуатації частини нафтопродуктопроводів загальною довжиною 1433 км, що проходять через територію України. Однак за понад п’ять років уряд не забезпечив належного захисту майнових інтересів держави та доведення в судах різних інстанцій права держави Україна на володіння і користування частиною нафтопродуктопроводів», – додав Данілов.
Зазначимо, що нафтопродуктопровід «Самара – Західний напрямок» був збудований за часів СРСР і після проголошення незалежності України мав перейти у власність держави. Проте дочірня компанія російської АК «Транснефтепродукт» не передала права на трубопровід.
У 2011 році Господарський суд Рівненської області визнав право власності на частину нафтопродуктопроводу, що проходить українською територією, за Україною, у 2014–2015 роках це рішення підтвердили Апеляційний та Вищий господарський суди.
Натомість у 2015 році Господарський суд Рівненської області скасував рішення через «нововиявлені обставини», а у 2017 році визнав право власності за ТОВ «Прикарпатзахідтранс». Таким чином стратегічний об’єкт опинився у власності комерційної структури.
В Офісі президента вказали, що за більш ніж п'ять років уряд не забезпечив захисту майнових інтересів країни і приведення в судах права держави на володіння і користування частиною нафтопроводів.
«Згідно зі статтею сьомою закону України «Про трубопровідний транспорт», магістральний трубопровідний транспорт має важливе народногосподарське та оборонне значення і є державною власністю України», – зазначила прес-служба ОП.
Як результат, державна власність «опинилася в руках двох власників з іноземною реєстрацією, але афілійованих із двома громадянами України». У результаті судових процесів у 2017 році він перейшов під контроль приватних осіб, яких пов'язують із нардепом від партії ОПЗЖ Віктором Медведчуком.
У 2018 році Верховний Суд України ухвалив рішення про виведення української ділянки магістральних трубопроводів з державної власності та передавання її в користування російським комерційним структурам і компаніям, афільованим з Медведчуком. Це – ділянка нафтопродуктопроводів «Самара – Західний напрямок» і «Грозний – Армавір – Трудова, яка проходить територією України.
Як інформував ZAXID.NET, 2 лютого 2021 року президент Володимир Зеленський ввів у дію санкції проти нардепа від ОПЗЖ, близького соратника Медведчука – Тараса Козака, а також його телеканалів – «112 Україна», ZIK і NewsOne. В Офісі президента заявили, що РНБО отримала від СБУ докази, що ці канали тривалий час фінансуються з Росії.
Сьогодні, 19 лютого, Рада нацбезпеки та оборони ввела на три роки санкції проти 8 людей (троє українців, пʼятеро росіян) – серед них Віктор Медведчук та його дружина Оксани Марченко. Санкції ввели на все майно, що перебуває у власності цих осіб.