Починаючи з 12 лютого російські вантажівки не можуть потрапити у країни Євросоюзу через територію України. Громадські активісти у трьох місцях перекрили трасу, якою автомобілі їхали від кордону з Білоруссю до кордону із Угорщиною. Усі вантажні автомобілі з російською реєстрацією, що їдуть у напрямку Європи блокують. Водночас ті фури, які повертаються з Європи до Росії, можуть вільно проїхати нашою територією.
Чому російські фури їдуть через Україну?
У грудні 2015 року росіяни видали приписи до міжнародної угоди 1996 року, яка регулювала засади здійснення автомобільних перевезень між Польщею та Росією. Росіяни обмежили в‘їзд на територію Російської Федерації вантажівок з товаром, виробленим в Польщі.
Росія аргументує зменшення квот необхідністю посиленого контролю за переміщенням товарів через кордони у зв’язку з ембарго на постачання продуктів, у тому числі з країн ЄС. Однак насправді такими обмеженнями Росія намагається вигнати зі свого ринку іноземних перевізників.
Переговори з Польщею щодо розв’язання цієї проблеми завершились невдачею. У ніч з 31 січня на 1 лютого закінчився термін дії російських дозволів для польських міжнародних перевізників на в’їзд на територію Росії, і навпаки, для російських – на територію Польщі. Рух вантажівок між державами зупинився.
Як вийшли із ситуації росіяни?
Росіяни не придумали нічого кращого аніж пустити свої вантажівки через Білорусь, Україну до кордону із Угорщиною. В Україні ці вантажівки їдуть 550 км територією трьох областей: Волинської, Львівської та Закарпатської.
Їхати через територію України – єдиний вихід для російських вантажівок. Якщо цей шлях буде заблоковано, то сухопутного сполучення з ЄС в Росії більше не буде. Між Україною та Росією підписаний договір, який дозволяє вантажному транспорту РФ в’їжджати у нашу країну.
Натомість 1 січня уряд РФ ввів обмеження на транзит через свою територію вантажів з України в Казахстан: вантажівки повинні слідувати через Білорусь і тільки через два пункти пропуску на кордоні Білорусі та РФ, і через три - на кордоні РФ і Казахстану. Обмеження транзиту послідували після того, як РФ з 2016 скасувала режим ЗВТ відносно України і ввела продовольче ембарго, а українська влада у відповідь ввели дзеркальні торгові санкції проти РФ.
Надія на те, що ситуація виправиться з'явилась сьогодні після переговорів представників Росії та України. Під час них було вирішено обмінятися тимчасовими квотами дозволів на здійснення транзитних перевезень вантажів.
«Ми обмінялися певною кількістю дозволів, щоб не зупиняти повністю наш транзит до Азії. Точна квота буде визначена під час переговорів у першому кварталі 2016 року», - повідомили представники Міністерства інфраструктури.
Скільки російських автомобілів мають право заїжджати на територію України?
Україна щороку встановлює кількість вантажних та легкових автомобілів, які мають право перетнути її кордон. Цим займається департамент стратегічного розвитку дорожнього ринку та автомобільних перевезень Міністерства інфраструктури України.
Цьогоріч цей департамент встановив квоту на рівні 25 тис. вантажних автомобілів та 500 тис. легкових. Для прикладу, торік квота вантажних авто становила 35 тис. одиниць.
Цікаво, що дорогами України російські вантажівки проїжджають безкоштовно. Про це ZAXID.NET повідомив Валентин Устименко, голова львівського представництва Асоціації міжнародних автомобільних перевезень. До прикладу, за транзит територією Польщі треба заплатити 220 злотих (1500 грн).
Чому активісти перекрили рух російських вантажівок?
Як йдеться у заяві активістів Закарпаття, вони вимагають визнати Росію країною-агресором, зокрема й шляхом заборони російського бізнесу в Україні та транзиту вантажного російського транспорту.
Де відбувається блокування російських фур?
Рух вантажівок заблоковано одразу у трьох місцях:
- У Волинській області поблизу села Гірники Ратнівського району, що неподалік пункту пропуску Доманове на кордоні з Білоруссю. Організатором акції у якій беруть участь близько 50 осіб, є громадська організація «Автомайдан України». Акція почалась 12 лютого о 8:00 ранку і, за словами її організаторів, є безстроковою.
- У Львівській області на трасі Київ-Чоп поблизу Стрия. Організатором є ВО «Свобода». Вони теж почали свою акцію сьогодні вранці (відео) і оголосили її безстроковою.
- У Закарпатській області, перед селом Нижні Ворота Воловецького району. Це майже на кордоні із Львівщиною. Організаторами блокади є ГО «Айдар – Волонтерська допомога» та Спілка УБД в АТО «Побратими України. м.Ужгород», ГО «Карпатська Січ». Акція почалась одночасно із іншими.
Карта блокування російських вантажівок та маршрут їх руху від кордону із Білоруссю до кордону з Угорщиною
Які наслідки блокування?
Як повідомив ZAXID.NET Микола Марчишак, один з координаторів блокування російських вантажівок на Закарпатті, станом на 15:00 активісти завадили проїхати 40 фурам.
За словами Валентина Устименка, блокування російських вантажівок матиме негативний ефект для українського бізнесу та перевізників, оскільки найближчим часом варто чекати дзеркальних дій у відповідь від Росії.