Серед львів'ян зростає тенденція до сортування побутових відходів

Богдан Михалусь
засновник компанії «ГрінЕра Україна»

Сортування відходів останнім часом увійшло у ТОП обговорюваних екологічних тем. Про усвідомлене споживання масово пишуть у ЗМІ та навіть розповідають модні блогери. Але попри великий галас, чи львів’яни вже сортують відходи і роблять це системно? Так! І з кожним роком таких людей стає більше. Це підтверджують дані нашої компанії за останні три роки роботи в центрі Львова.

Перші контейнери для сортування відходів у старій частині Львова з’явилися наприкінці 2016-ого, коли «ГрінЕра Україна» тільки розпочинала працювати в Галицькому районі. Вже тоді ми перші в місті запровадили збір відходів на три фракції: скло, вторсировина та змішані відходи, розпочали пошуки ринків збуту.

В цей час у баках, призначених для вторсировини, було заледве мізерних 20-22% посортованих відходів. Так, скажімо, у ці баки львів’яни могли викинути все що завгодно. Натомість зараз у контейнерах вторсировини маємо вже 50% відходів що підлягають переробці. І ця динаміка постійно зростає. Очікуємо, що за рік-два цей показник зросте до 70%.

Помітна кількість просвітницьких заходів в місті щодо сортування є головною причиною зміни свідомості та поведінкових звичок мешканців. Велика роль у цьому громадських активістів та обраному вектору міської ради щодо вирішення проблеми із сміттям.

Інфраструктура – основа для ефективного роздільного збору відходів. Чи просто її розвивати і підтримувати у Львові? Не зовсім.

Так, у Галицькому районі «ГрінЕра Україна» встановила 280 наземних контейнерів закритого типу. Ще 4 сучасні підземні контейнери працюють біля ТЦ «Роксолана», у які компанія інвестувала понад 33 тисячі євро. І якщо ці баки працюють бездоганно, то з іншими майданчиками іноді виникають проблеми, які створюють безхатьки.

Найбільше клопотів на майданчику на площі Міцкевича. Там безхатьки не лише ламають кришки, але й витягують посортовані відходи просто із баків на тротуар чи під паркан. Попри це, глобально ситуація там суттєво покращилася за останні три роки. Хоча, зізнаюся, на цій локації забезпечувати порядок найскладніше з-поміж усіх наших майданчиків. Та ще й постійно хаотично запарковані автівки поруч, які іноді фізично унеможливлюють вчасне вивезення відходів.

Окрім того, далеко не в усіх районах міста перевізники окремо забирають відсортовані відходи. Відтак у мешканців виникає справедливе обурення: для чого викидати в різні баки, якщо все одно це сміття поїде в одній машині.

Проте у нашому випадку це не так: скло та вторсировину у нас збирає окрема машина. А найбільшу ефективність у справі сортування на практиці показали підземні контейнери. Саме тому «Грінера України» звернулася до мерії із запитом на встановлення таких сучасних підземних баків в інших місцях Галицького району та готова здійснити таку інвестицію.

Зокрема, очікуємо дозволу від мерії на погодження встановлення підземних контейнерів на вже згаданій площі Міцкевича, де незабаром будуватимуть готель. Відтак місто має прийняти рішення, де на час будівництва буде організовано збір відходів. Особливі труднощі на цій ділянці виникають через інженерні мережі, які тісно переплетені під землею. Очевидно, поблизу доведеться облаштовувати кілька таких майданчиків.

Також відчуваємо потребу удосконалити збір відходів на вулицях Лесі Українки, Банковій та Федорова. Це «гарячі» точки, які ми розглядаємо як місця для інвестицій в міську інфраструктуру. Водночас для таких важливих кроків будь-який бізнес повинен мати довготривалі договори з містом. Наразі мало хто з цього ринку готовий розвивати власну інфраструктуру, зважаючи на те, що угоди з містом укладаються терміном на рік.

Тож у справі сортування відходів маємо чимало викликів: галузь перебуває у зародковому стані, проте наразі Львів має шанси стати локомотивом цих позитивних змін.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук