Сейм Польщі розглядає кримінальну відповідальність за заперечення геноциду на Волині

СвітРоман Ганкевич, 6 жовтня 20164162
Сейм Польщі розглядає кримінальну відповідальність за заперечення геноциду на Волині
фото УНІАН
Сейм Польщі розглядає кримінальну відповідальності за заперечення геноциду на Волині

Депутати польського Сейму розглядають запровадження кримінальної відповідальність за заперечення геноциду на Волині. Перше читання двох законопроектів про внесення змін до закону про Інститут національної пам’яті тривало до пізнього вечора 5 жовтня. Про це інформує «Радіо Свобода».

Як повідомляється, проекти змін підготували Міністерство юстиції Польщі та депутати від партії «Кукіз’15». Автори урядового проекту пропонують запровадити кримінальну відповідальність за приписування Польщі і польському народові співвідповідальності за злочини нацистів під час Другої світової війни. Зокрема, до кримінальної відповідальності мали б притягатися ті, хто перекручуючи історичні факти, публічно вживає поняття «польські табори смерті».

Згідно з пропонованими змінами, дії для захисту репутації Польщі може ініціювати неурядова організація. Відшкодування та компенсації за завдану Польщі зневагу мають потрапляти у державний бюджет. Законопроект передбачає покарання у вигляді позбавленням волі терміном до трьох років.

Натомість у законопроекті партії «Кукіз’15» мовиться про кримінальну відповідальність за заперечення геноциду, нібито реалізованого українськими націоналістами на Волині і Східній Галичині.

«Метою пропонованої зміни є значне обмеження публічного поширення брехні на тему геноциду на Волині і у Східній Малопольщі. Шкідливість безкарності публічного перекручування історії, особливо у такому трагічному аспекті, яким був акт масового винищення польського, єврейського, чеського, словацького, вірменського та українського населення не викликає сумнівів», – зазначається у законопроекті.

Пояснюючи необхідність таких змін, депутат-доповідач Томаш Жимковський говорив про зміцнення культу УПА в Україні як загрозу для польському народу. Він також звернув увагу на велику кількість українських трудових мігрантів, які опинилися в Польщі і, начебто, мають націоналістичні погляди. За словами, Жимковського кримінальна відповідальність за поширення у Польщі українського націоналізму має бути знаряддям «відлякування» від протиправних дій. Його колега по партії Юзеф Бринкус вважає, що карати потрібно також тих, які звинувачують польський народ у проведенні антиукраїнської Операції Вісла у 1947 році. Бринкус зазначає, що провину за цю злочинну акцію треба покладати не на поляків, а на комуністів.

Ініціаторам внеcення змін до закону про Інститут національної пам’яті опонував депутат Марцін Свенціцький з партії «Громадянська платформа». Він вважає, що нема необхідності змінювати цей закон, адже інститут й без того багато займається питаннями трагічних подій на Волині. За його словами, автори законопроекту хочуть принизити українців. У свою чергу Кшиштоф Мєшковський з партії «Новочесна» назвав перебіг читання законопроекту «сюрреалістичним непорозумінням».

Після дискусії депутати Сейму відправили обидва законопроекти на доопрацювання. Ініціатори змін до закону про Інститут національної пам’яті висловили сподівання, що невдовзі польський парламент ухвалить нову версію закону.

Як інформував ZAXID.NET, 8 вересня, Верховна Рада прийняла постанову №5095 про заяву «У зв'язку з прийняттям Сенатом і Сеймом Республіки Польща постанов від 7 липня 2016 року і 22 липня 2016 року щодо Волинської трагедії», в якій засудила односторонні дії Сенату та Сейму Республіки Польща.

Нагадаємо, 22 липня польський Сейм затвердив резолюцію, в якій встановив 11 липня Національним днем пам'яті жертв геноциду, вчиненого проти громадян 2-ї Речі Посполитої в період Другої світової війни.

Президент України Петро Порошенко заявив, що шкодує через рішення польського Сейму.

3 серпня у Верховній Раді був зареєстрований проект постанови №5012 Про вшанування пам'яті жертв геноциду, вчиненого Польською державою щодо українців у 1919 - 1951 роках. Даний проект зареєстрував у Раді позафракційний народний депутат Олег Мусій.

4 серпня спікер Сенату Польщі Станіслав Карчевський застеріг Київ від прийняття Верховною Радою України постанови про геноцид українців, здійснений поляками.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук