До теми
Не дивуйтесь, але однією із найбільших проблем українських автоспортсменів є великі розміри нашої країни. Якщо, наприклад, в Литві чи Латвії відстань між місцями проведення змагань сягатиме максимум 300 км, то українським екіпажам часто доводиться долати понад 1000 км тільки в один бік. Це, у свою чергу, суттєво збільшує логістичні витрати, від чого страждають, насамперед, молоді спортсмени-початківці.
Однак якщо розглянути ті дисципліни автоспорту, які повинен освоїти новачок на шляху до професіонала, то виявиться, що на Заході України вони представлені майже без винятку. Майже, бо виняток таки є – кільцеві перегони. У решті випадків Західна Україна має безліч можливостей для тих, хто хоче приєднатися до захопливого світу автоспорту.
Журналіст видання «Ралі в Україні» Орест Назарук переконує – кожен шанувальник автоспорту із Західної України, який хоче стати гонщиком, може реалізувати свою мрію на 100%, не покидаючи межі рідного регіону.
Картинг
Якщо театр починається із вішака, то автоспорт починається з картингу. Це відомий факт. Безумовно, стаціонарних трас рівня столичної «Чайки» у західному регіоні нема, однак спробувати себе в цій дисципліні цілком можливо. Досить регулярно відбуваються картингові змагання у Кам’янці-Подільському, а з вересня почала працювати картингова школа на оновленій трасі в Тернополі. Також багато років функціонує луцький спортивний клуб «Волинь Карт», доволі активною є стрийська команда «Стрий Карт». Також не можна не згадати про львівський СРК «Апекс», який пропонує зацікавленим шанувальникам як закриту картингову трасу в холодну пору року, так і відкритий картодром, який штучно монтують навесні на території стадіону «Арена Львів».
Слалом
Наступною сходинкою у підготовці спортсменів-початківців після картингу є автослалом. Це ще одна базова дисципліна автомобільного спорту, в якій Західна Україна суттєво випереджає інші регіони країни. Зокрема, тут діє чемпіонська серія зі слалому, яку стабільно проводять вже понад сім років. Її переможцями та призерами в різні роки були такі відомі спортсмени як Сергій Геращенко, Сергій Дишкант, Ігор Фальчук, Ярослав Кадученко, Олена Бабич, Юхим Важеєвський та інші. Етапи серії відбуваються в Івано-Франківську, Львові, Нововолинську, Кам’янці-Подільському, Тернополі, Хмельницькому та інших містах.
Важливо, що регламент серії дозволяє участь в окремих заліках як спортивних підготовлених автомобілів, так і серійних машин без жодних доробок. Це дає можливість вийти на старт будь-якому водієві. І саме з цього, зазвичай, починається шлях у професійний автоспорт.
Гірські перегони
Завдяки карпатським горам Захід України є колискою та домівкою гірських перегонів. Лише двічі етапи чемпіонату України з цієї дисципліни відбувалися не в Карпатах – це було 2001 року в Києві та 2010 року в Криму. Ужоцький, Верецький, Кривопільський перевали, Шурдин та Німчич – відомі для багатьох шанувальників автоспорту в Україні, оскільки неодноразово приймали змагання із гірських перегонів. До того ж, у цій дисципліні, як і в слаломі, дозволяють виступати так званим «аматорам», спортсменам-початківцям, на звичайних серійних автомобілях. Гірські перегони є останньою сходинкою у циклі підготовки автоспортсменів перед тим, як перейти до кола «профі».
Крос
Автомобільний крос – це різновид кільцевих перегонів, адже заїзди відбуваються на замкненій трасі, а учасники стартують групами (на відміну від слалому, гірських перегонів та ралі, де старти відбуваються по одному). Єдина відмінність: в кросі траси не асфальтні, а ґрунтові. Одна із таких трас є на Західній Україні, а саме в Чернівцях. Тут регулярно проводять змагання чемпіонату України з автомобільного кросу, а також використовують трасу для тестів або тренувань ( одного разу тут навіть проводили супер-спеціальну ділянку великого «Александров Ралі»).
Ралі
Для шанувальників найскладнішої із автомобільних дисциплін – ралі – Західна Україна є справжньою Меккою. Завдяки природному ландшафту та рельєфу Карпат і Прикарпаття місцеві спортсмени мають можливість не лише змагатися, а й плідно тренуватися. Саме тут, на думку багатьох професіоналів, розташовані кращі з точки зору автоспорту українські дороги.
Не дивно, що задля участі в ралі «Галіція», «Буковина», «Трембіта», «Ворота України», «Александров Ралі», «Стара Фортеця» до Західної України приїздили екіпажі як із різних куточків України, так і з-за кордону. Щодо місцевих спортсменів-початківців, то для них існує своя, локальна національна ралійна серія «Кубок Карпат».
Фото: Назар Антонишин, Євген Хитрук.