Скандал з акредитацією журналістів в ДНР. Коротко
Суспільство

Скандал з акредитацією журналістів в ДНР. Коротко

Ольга Перехрест, 11 травня 2016 1721 2

10 травня Антон Геращенко, радник міністра внутрішніх справ, написав на своїй сторінці у Facebook, що група українських хакерів, які об’єднані навколо проекту «Миротворець», зламали інформаційні системи ДНР та ЛНР. Хакери змогли скачати понад 7 терабайт внутрішніх документів так званих органів влади самопроголошених республік. Цю інформацію передали СБУ, МВС та іншим правоохоронним службам, пише Антон Геращенко.

Серед документів, які опинились в руках українських хакерів, опинилась інформація про українських та іноземних журналістів, які отримували акредитацію (дозвіл на роботу) від ДНР. Цей список, що містить понад 4 тис. імен – разом з номерами приватних телефонів, електронними адресами та часом перебування на окупованій території – опублікував 7 травня сайт «Миротворець».

Що це за сайт такий?

Сайт «Миротворець» пов’язують із Антоном Геращенком. Геращенко презентував створення цього сайту, а згодом неодноразово закликав надсилати «Миротворцю» інформацію про осіб, які співпрацюють з терористами. Засновником сайту називають волонтера та заступника міністра з питань окупованих територій Георгія Туку. В описі своєї діяльності «Миротворець» вказує, що це проект, «створений групою вчених і спеціалістів з питань досліджень ознак злочинів проти національної безпеки України, миру, безпеки людства і міжнародного правопорядку, який займається творчою, науковою і журналістською діяльністю».

Творці «Миротворця» стверджують, що ведуть свою діяльність згідно з діючим законодавством України та міжнародними нормативно-правовими актами. «Інформаційне наповнення сайту містить інформацію з загальнодоступних відкритих джерел, які використовуються виключно в науково-дослідницькою, творчою та журналістською метою», – йдеться на сайті.

Одна з найцікавіших рубрик сайту – «Чистилище». Це база даних осіб, пов’язаних із сепаратистами та бойовиками ДНР та ЛНР. У цій базі за ім’ям та прізвищем можна знайти інформацію про тих, хто співпрацює з силами бойовиків: від мобільного телефону до місця роботи.

Тепер до бази додали ще й таблицю з переліком журналістів, які отримували «акредитацію» від ДНР.

Ця публікація супроводжувалася пояснення анонімних авторів сайту: «Не знаємо, які наслідки будуть після публікації цього списку, але знаємо напевно: публікувати його необхідно, виходячи з того, що ці журналісти співпрацюють з бойовиками терористичної організації. Це суспільно-значима інформація, і ми, громадяни України, маємо її знати».

Навіщо потрібно отримувати акредитацію від бойовиків?

Більшість з українських журналістів, які працюють в зоні АТО (в тій частині, що перебуває під контролем терористів) визнає – працювати без акредитації там неможливо. Акредитація дає журналісту, який перебуває на окупованій території, хоча б мінімальну гарантію безпеки.

«Працювати там, де ти щохвилини можеш бути вбитий, побитий, пограбований, зґвалтований, закритий в підвал на місяці і т.д., – це дуже не для слабаків. Тим більше для українських журналістів, про яких якщо трохи погуглити, – знайдеться достатньо на смертну кару в ДНР. Працювати там, не маючи «акредитації», – неможливо», – каже Ірина Чулівська з українського Інституту Масової Інформації.

Хто потрапив до цього списку?

У переліку журналістів, які отримували акредитацію ДНР, окрім суто пропагандистських російських ЗМІ, опинились працівники таких міжнародних ЗМІ як BBC, CNN, Reuters, The New York Times, The Independent, Associated press, Wall Street Journal незалежних російських видань Colta.ru та «Новая газета», а також чимало українських журналістів.

Якою була реакція журналістів?

Медійна спільнота бурхливо відреагували на те, що їхні персональні дані «зливають» у мережу за згоди МВС. До сайту «Миротворець» звернулись «Український кризовий медіацентр» та українські та іноземні журналісти, вимагаючи видалити персональні дані журналістів з відкритого доступу. Заяву з такою вимогою підписала низка відомих в Україні журналістів.

Зокрема, очільниця української служби «Голосу Америки» Мирослава Гонгадзе назвала такі дії неприпустимими, обурливими й заявила, що це грубе порушення норм про нерозголошення особистих даних журналістів.

Головна редакторка «Української правди» Севгіль Мусаєва-Боровик написала, що після публікації списку журналістів, частині з них вже почали телефонувати та писати з погрозами.

Представник правозахисної організації «Репортери без кордонів» Йоганн Бір заявив, що відповідальні за появу персональної інформації працівників ЗМІ у публічному доступі повинні постати перед судом.

Але далеко не всі розділяють хвилю обурення. Наприклад, Віталій Портніков порівняв акредитацію українського журналіста в «уряді» ДНР із акредитацією ізраїльського журналіста в «міністерстві інформації» ХАМАС. На його думку, українські журналісти не повинні йди на жодну форму співпраці з терористами і окупантами, а акредитація – одна з форм такої співпраці.

«Не можна акредитуватися в міністерствах колабораціоністів і запевняти, що це для блага читачів. Не можна стверджувати, що якщо іноземцям можна, то вам - і поготів. Ви тут не іноземці, ви тут - громадяни. Вам повинно бути соромно хоч іноді. Хоча б вдома, якщо не в ваших редакціях», – заявив Віталій Портников.

І що кажуть інші?

Заяву журналістів, які звернулись з вимогою видалити їхні персональні дані з сайту «Миротворця», підтримала уповноважена Верховної Ради з прав людини Валерія Лутковська, яка висловила обурення фактом оприлюднення персональних даних журналістів. Втім, Лутковська і раніше зверталась до СБУ та МВС з вимогою заблокувати доступ до «Миротворця» на території України, а людей причетних до цього сайту притягти до кримінальної відповідальності – але тоді мова йшла про так званих «ополченців» і російських військових, присутніх на Донбасі.

Заступниця голови парламентського Комітету свободи слова та інформаційної політики Ольга Червакова заявила, що опублікування сайтом «Миротворець» переліку акредитованих в ДНР журналістів з різних країн світу є порушенням українського законодавства. За її словами, Комітет розгляне це питання на своєму засіданні.

Прокуратура Києва уже заявила про відкриття кримінального провадження за фактом перешкоджання професійній діяльності журналістів шляхом оприлюднення їх персональних даних на сайті «Миротворець».

Розкритикували оприлюднення даних журналістів, акредитованих у «ДНР» і «ЛНР», також і в Євросоюзі. Зокрема посол ЄС в Україні Ян Томбінський заявив, що публікація детальної інформації про журналістів порушує міжнародні стандарти захисту персональних даних та українське законодавство.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук