СОТ визнала українські спецмита на автомобілі незаконними
Імпортні автомобілі можуть подешевшати
Машини в Україні можуть подешевшати, оскільки Світова організація торгівлі 26 червня 2015 року визнала незаконними спецмита на автомобілі, які були запроваджені урядом України у квітні 2013 року. Тоді їх введення пояснювалось необхідністю захисту національного автовиробника.
З моменту введення мит, їх головним противником стала Японія, з часом до неї приєдналися Євросоюз, США, Росія, Австралія, Корея, Індія та Туреччина. Як пише видання Hubs, незадоволені країни спробували вплинути на Україну погрозами про відповідні торгових обмеженнях, а потім - домовитися з нею в ході консультацій. Після безуспішних чотиримісячних переговорів у лютому 2014 року японці звернулися в спеціальний орган з вирішення спорів між членами СОТ (Dispute Settlement Body - DSB) з проханням зібрати експертну панель.
Більшість претензій до України, під час розгляду, було пов'язано з порушенням встановлених процедур. Згідно з правилами організації, Україна повинна була оповістити країни-члени СОТ про результати розслідування і плани ввести спецмита, а також провести з ними попередні консультації, чого зроблено не було. Крім того, у Києва просто були відсутні достатні підстави для введення таких обмежень. В результаті, DSB визнала підвищені мита на автомобілі несумісними з зобов'язаннями України в рамках Угоди СОТ і рекомендувало Україні повністю їх скасувати.
Зі свого боку Україна може подати апеляцію, але наразі це рішення ще не прийнято. За словами заступника міністра економічного розвитку і торгівлі Україна Наталії Микольської, Україна на сьогодні «прикладає значні зусилля для створення нового іміджу України в СОТ як надійного і передбачуваного торгового партнера», тому до цього рішення у уряді мають намір «підійти дуже ретельно і уважно».