Світовий банк остаточно схвалив виділення Україні $ 1,5 млрд
Рада виконавчих директорів Світового банку в четвер, 22 травня, затвердила три нові кредитні лінії для реалізації проектів в Україні на загальну суму $1,48 млрд.
У повідомленні прес-центру Світового банку йдеться про те, що ці проекти розраховані для підтримки важливих структурних і макроекономічних реформ в Україні.
«Керівники країни сповнені рішучості поліпшити державні послуги і відновити такі необхідні реформи, а ми сповнені рішучості допомогти їм», - цитують у прес-релізі коментар президента банку Джим Йонг Кіма (Jim Yong Kim).
Банк, зокрема, схвалив виділення першого траншу позики на політику розвитку (Development Policy Loan, DPL-1) на суму $750 млн, що є багатосекторним проектом прямої бюджетної підтримки, і підтримав дві інші інвестиційні позики: за проектом підвищення енергоефективності теплопостачання на загальну суму у $382 млн, а також за проектом розвитку міської інфраструктури на суму в $350 млн.
Передбачається, що це нове фінансування буде посилено також за рахунок технічної допомоги.
Як наголошується в повідомленні, затверджені проекти є частиною оголошеної Світовим банком в березні цього року допомоги Україні, метою якої є надання до $3,5 млрд до кінця 2014 року.
Зокрема, $750 млн виділених для реалізації проекту DPL-1 підтримають пріоритетні реформи, що спрямовані на викорінення причин економічної кризи в Україні та створення основ для всебічного і сталого зростання. Мова йде про реформи у держуправлінні, збільшенні прозорості та підзвітності в держсекторі, зміцненні нормативно-правової бази, зниженні витрат на ведення бізнесу та реформування неефективних і несправедливих комунальних субсидій, для кращого захисту малозабезпечених верств населення.
В рамках проекту підвищення енергоефективності теплопостачання передбачається виділити кредити 10 муніципальним підприємствам теплоенергетики (теплокомуненерго, ТКЕ) по всій країні з числом жителів близько 3 млн, допомагаючи їм підвищити якість послуг та ефективність для скорочення виробничих витрат і шкідливих викидів. Проект включає в себе $50 млн від Фонду чистих технологій (CTF), що працює з країнами із середнім рівнем доходу для впровадження в них технологій, які зменшують викиди вуглецю.
Програми розвиватимуться у Чернігові, Дніпропетровську, Донецьку, Івано- Франківську, Кам'янці-Подільському, Харкові, Херсоні, Кіровограді, Миколаєві та Вінниці.
Нарешті, проект розвитку міської інфраструктури, що є вже другим таким проектом в історії взаємин Світового Банку і України, передбачає виділення кредитів 10 комунальним компаніям, які займаються поставками води і твердими відходами для 6 млн жителів. Намічена реабілітація та реконструкція водопроводів і систем очищення водопостачання і водовідведення та нове будівництво. Проект також включає в себе $ 50 млн від CTF .
Наприкінці квітня цього року Кабмін затвердив список учасників цієї програми: до неї увійдуть водоканали Києва, Донецька, Краматорська, Кіровограда, Житомира, Тернополя, Івано- Франківська та Коломиї, а також працює Харкова.
Передбачається, що $750 млн для проекту DPL-1 надійдуть до України в найближчим часом і будуть використані на бюджетні потреби, тоді як виділення коштів за двома інвестиційними проектами – це довгострокові плани. Зокрема, для програма підвищення енергоефективності теплопостачання перерахування перших $15 млн для ТКЕ передбачається тільки у 2015 році, потім фінансування збільшиться до $ 40 млн у 2016 році і до $ 80 млн щорічно впродовж 2017-2019 років.
Підсумовуючи, Всесвітній банк вказує, що із затвердженням цих проектів його портфель в Україні досяг $3,39 млрд в 11 програмах, а всього, за час вступу України до Світового банку у 1992 році, зобов'язання банку перевищили $8,5 млрд у 43 програмах та проектах.