До теми
- «Шахтар» прийматиме матчі чемпіонату України в Одесі, Харкові та інших містах ZAXID.NET
-
«Нас тут парафінять».
«Шахтар» вийшов у фінал Кубка України, але дуже образився на львів’ян ZAXID.NET -
Шлюб за розрахунком.
Донецький «Шахтар» залишається у Львові малозрозумілим «зятем», якого не так люблять, як терплять ZAXID.NET -
Патріотична підніжка «Шахтарю».
Як матч «Карпати» – «Шахтар» серйозно підмочив репутацію «гірників» у Львові ZAXID.NET
Історія про перенесення матчу «Шахтар» - «Дніпро» зі Львова в Одесу отримала несподіване продовження. За словами генерального директора донецького клубу Сергія Палкіна, у цьому сезоні «гірники» прийматимуть матчі домашнього чемпіонату в різних містах України, зокрема, в Одесі та Харкові.
Ця новина вкотре поділила вболівальників та інтернет-користувачів на різні табори. Одні зраділи, інші образилися, треті знизали плечима. Проведення матчів Ліги чемпіонів, до слова, залишилося за Львовом.
Чому «гірники» вирішили здійснити тур містами України і кому від цього стане краще – намагався з’ясувати ZAXID.NET.
Львів і донецький клуб, донецький клуб і Львів. За цим процесом зближення і відштовхування можна спостерігати вічно. І кожен новий матч «гірників» на «Арені Львів» додавав нових цікавих деталей до цієї неймовірної історії.
Разом із гравцями «Шахтаря» львівські вболівальники переживали моменти щастя і тріумфу, повної антипатії та несприйняття, часом байдужості, а часом банальної цікавості. Між донецьким клубом, який залишається вірним власній довоєнній реальності, і між львівським вболівальником, який завжди був законодавцем патріотичних трендів, - прірва, відстань між краями якої могла скорочуватись, або збільшуватись, однак ніколи не зникала.
Звісно, що переїзд «Шахтаря» до Львова викликав спочатку неабияку цікавість. Оце так поворот, звучало тоді на вулицях Львова. Що керувало «Шахтарем» у виборі нової домашньої арени? Чому Львів? Чи зміниться «Шахтар», якщо, скажімо, рік пограє у Львові? Ці та інші запитання деренчливим вуликом гуділи у головах місцевих прихильників футболу. І за цим процесом – переїзд команди, сприйняття публіки, перші конфлікти та образи, відверте несприйняття, або ж неймовірна підтримка, як в останньому матчі із «Фенербахче» - було надзвичайно цікаво спостерігати. Адже ніхто не міг передбачити наступний сюжетний поворот.
«Шахтар» у Лізі чемпіонів на «Арені Львів». Фото: ФК «Шахтар»
Минув рік і відповіді на усі запитання з’явилися самі собою. Львів’яни більше не страждали ілюзіями, що «Шахтар» враз почне говорити і робити те, що хоче чути і бачити столиця Галичини. У свою чергу, донецький клуб зрозумів, що Ліга чемпіонів та доступні квитки – це ще далеко не все, аби завоювати симпатії місцевої публіки. Львів’яни і «Шахтар» почали поводитися як сусіди, що не дуже симпатизують один одному, але можуть співпрацювати, якщо їхні інтереси якимось чином співпадають.
Звісно, що донеччани ніколи б не переїхали на «Арену Львів», якби мали дозвіл проводити міжнародні матчі у тій самій Одесі чи Харкові. Однак впродовж минулого сезону через загрози терактів та близьке розташування до зони бойових дій УЄФА не дозволяв проводити матчі у Південній Пальмірі чи «першій столиці».
За рік проведення матчів на «Арені Львів» «гірники» не зуміли обзавестися підтримкою місцевої публіки. Угрупування ультрас «Шахтаря» на львівському стадіоні рідко перевищувало кількість у 50 осіб. Донецьких фанатів, які покинули межі окупованих територій, розкидало різними містами Україні і приїжджати на кожен матч до Львова у всіх не було можливості.
Гравці «Шахтаря» гуляють вуличками Львова. Фото: ФК «Шахтар»
Клуб намагався привабити місцевого вболівальника низькими цінами. Зокрема, студенти могли придбати квитки на топові матчі «Шахтаря» у чемпіонаті України всього за 12,5 грн. Часто квитки на гру донецького клубу роздавали безплатно серед працівників державних та комунальних структур.
Справжнім інтересом львівських вболівальників користувалися лише матчі Ліги чемпіонів, а також протистояння «Шахтаря» з «Дніпром» і «Динамо». У всіх інших матчах, особливо, у весняній частині чемпіонату України та у перших матчах нового сезону, відвідуваність 35-тисячної «Арени Львів» заледве могла сягати трьох-п'яти тисяч вболівальників.
У таких умовах керівництво донецького клубу вирішило не зациклюватися лише на Львові, а шукати свого вболівальника й в інших містах України. Зокрема, у п’ятницю, 14 серпня, «Шахтар» спробує перетягнути симпатії одеситів на свій бік у матчі з «Дніпром», а вже у наступних поєдинках «гірники» можуть зіграти на ОСК «Металіст» у Харкові, і так далі.
Антивоєнна акція «Шахтаря» під час турне Бразилією. Фото: ФК «Шахтар».
За останній рік у своїй любові до Донецька і Донбасу серед гравців «Шахтаря» не зізнався хіба Бернард, який відчайдушно хоче повернутися в Бразилію. Для решти «гірників» відсутність виступів на рідній «Донбас-Арені» - горе, яке не засолодить навіть найбільш престижний європейський трофей. «Шахтар» комфортно почувався у своїй власній орбіті, у своєму місті, де «гірники» були героями і гордістю, а у протистояннях із «Дніпром» чи «Динамо» не доводилось переживати за освистування з трибун.
Тому спроба знайти собі більш комфортне для виступів місце, аніж Львів, - виглядає цілком логічною. Жодних тобі страхів про можливі провокації, як от банер «Геть зі Львова», жодних закидів, чому не підтримуєте армію, як після сумнозвісної акції львівських «Карпат». «Гірники» шукатимуть більш лояльного глядача, і в якому місті України він знайдеться, - цікаве питання.
В принципі, кому платити за оренду стадіону та організацію матчів, - немає значення. Один матч для «гірників» на «Арені Львів» від початку 2015 року коштував 200 тис. грн. Це не враховуючи, що «Шахтар» власними силами забезпечував роботу стюардів, прибиральників та охорони, і навіть витратив чималу суму на реінкарнацію покриття львівської арени.
Гравці зі своїми сім’ями продовжують жити у Києві, і куди літати на матчі чемпіонату України, чи проводити їх на маленькому стадіоні ім. В. Баннікова у столиці, - теж без різниці. Живучи мріями про повернення на «Донбас-Арену», «гірники» можуть спробувати щастя в інших містах. Зокрема, «Шахтар» чисто теоретично може розраховувати на підтримку Харкова, де мешкає багато переселенців з окупованих територій Донбасу. А що з того вийде і чи вийде на краще – звісно, покаже час.
Що ж до Львова, то цікаво, наскільки роз’їзди «Шахтаря» вплинуть на функціонування «Арени Львів», яка тільки з приїздом «гірників» вперше після проведення Євро-2012 зуміла запрацювати на повну.