Тимошенко робить все для того, щоб зростала вартість пального, - Секретаріат Президента
Заступник Глави Секретаріату Президента України Андрій Гончарук вважає, що останні заяви керівництва уряду щодо перспектив забезпечення проектного (аверсного) напрямку використання нафтопроводу "Одеса-Броди" свідчать про намір Кабінету Міністрів України і надалі саботувати реалізацію цього проекту. Андрій Гончарук зазначив, що головною метою переводу нафтопроводу "Одеса-Броди" в аверсний режим є забезпечити можливість гарантувати постачання нафти з каспійського та інших регіонів на українські та іноземні НПЗ. За його словами, більше того, на сьогодні це єдина реальна можливість врятувати від занепаду українську нафтопереробну галузь, - повідомили ZAXID.NET у прес-службі Глави держави.
"На сьогодні вся система магістральних нафтопроводів України перебуває у фактичній залежності від двох іноземних замовників - російської компанії "Транснефть" і офшорної компанії "Скілтон" (Нікосія, Кіпр). Кабінету Міністрів треба розібратися і пояснити, чому ці дві компанії фактично управляють усіма нафтоносними маршрутами України", - зазначив А.Гончарук.
У цій ситуації перехід на аверсне використання нафтопроводу "Одеса-Броди" означатиме надходження нафти на українські нафтопереробні заводи, що створить передумови для постачання на ринок українських нафтопродуктів, і отже - дієвої боротьби із швидким зростанням цін на пальне.
Президент України постійно наполягає на аверсному використанні нафтогону "Одеса-Броди".
"Саме завдяки послідовним діям Президента і створеної ним Міжвідомчої робочої групи сформовано належну міждержавну правову базу і досягнуто домовленостей щодо конкретних дій із переведення нафтопроводу в аверсний режим. Так було створено умови для отримання нафти українськими НПЗ з метою відновлення їх позицій на внутрішньому ринку нафтопродуктів, а отже - відкрито можливості відновити реальний механізм упередження зростання цін на нафтопродукти", - наголосив заступник Голови Секретаріату Президента України.
Він нагадав, що Указом Президента України від 22 травня 2008 року № 474 була створена робоча група, до складу якої увійшли представники Секретаріату Президента України, Верховної Ради України, галузевих міністерств і відомств і керівники двох українських НПЗ, які можуть отримувати нафту, доставлену нафтопроводом "Одеса - Броди" (НПЗ "Галичина" і НПЗ "Нафтохімік Прикарпаття").
Робоча група розробила і розпочала реалізацію плану організаційних, юридичних і технічних заходів із забезпечення в 2008 році умов переведення нафтопроводу "Одеса - Броди" в аверсний режим роботи.
При підготовці відповідних документів були враховані усі застереження з боку представників усіх причетних урядових і державних структур. "З боку керівництва Кабінету Міністрів України не виникало ніяких офіційних заперечень і не надходило ніяких інших пропозицій. І раптом в останній момент Прем'єр-міністр без попереджень і адекватних пояснень фактично зірвала роботу", - наголосив А.Гончарук.
Він зазначив, що під час засідання Ради національної безпеки і оборони 28 липня питання нафтопроводу "Одеса - Броди" знову було розглянуте. Діяльність Кабінету Міністрів щодо забезпечення проектного використання нафтопроводу "Одеса - Броди" РНБО визнала незадовільною, оскільки він фактично саботував можливість такого використання.
За рішенням РНБО, яке відповідно до Конституції України є обов'язковим для всіх органів влади в Україні, Кабінет Міністрів має до 1 вересня завершити усі необхідні юридичні й організаційні роботи для того, аби аверсне використання "Одеса - Броди" стало можливим.
"Відповідно до рішення РНБО, буде розглянуто будь-які пропозиції, які передбачатимуть постачання реальних об'ємів нафти. Якщо, скажімо, необхідний нафтовий ресурс знайдеться у компанії "Єдині енергетичні системи", вона має право внести відповідні пропозиції. Єдина вимога - пропозиції ці повинні бути надані вже найближчим часом. Бо зволікання працюють проти можливості аверсу "Одеса - Броди", а отже - проти національних інтересів України", - підкреслив заступник Глави Секретаріату Президента України.
"У ситуації, що склалася, уряд повинен не шукати приводів і далі саботувати реалізацію цього критично важливого для національної безпеки проекту, а сумлінно і вчасно виконати рішення РНБО", - резюмував А.Гончарук.