«Це дуже небезпечний прецедент»

Олег Синютка намагається заблокувати будівництво сміттєпереробного заводу у Львові

СуспільствоСофія Лазуркевич, 4 лютого 2019, 13:25 9417 15

Голова ЛОДА Олег Синютка заявив, що сміттєпереробний завод, будівництво якого цьогоріч мають розпочати у Львові, є «екологічно необґрунтованим і господарсько недоцільним». У неділю, 3 лютого, він зустрівся з мешканцями, що виступають проти будівництва заводу та пообіцяв, що ЛОДА звернеться до Міністерства екології щодо неможливості його будівництва.

Відтак фактично на фінальній стадії голова ЛОДА пробує заблокувати будівництво заводу. Директор ЛКП «Зелене місто» Вадим Ноздря вважає ці заяви необґрунтованими та такими, що мають виключно політичний характер.

Що сталось?

У неділю, 3 лютого, голова ЛОДА Олег Синютка зустрівся з мешканцями мікрорайону Знесіння, що виступають проти будівництва сміттєпереробного заводу. Під час зустрічі мешканці заявляли, що побудова сміттєпереробного заводу є небезпечною і може вплинути на їхнє здоров’я. Мешканці виступили проти будівництва заводу на території міста.

Синютка запевнив, що підтримує їх та звернеться до Міністерства екології та природних ресурсів щодо неможливості будівництва сміттєпереробного заводу на вул. Пластовій, 13.

«Будівництво заводу в межах Знесіння є екологічно не обгрунтованим і господарсько недоцільним, що підтверджується десятками зауважень до звіту з оцінками впливу на довкілля та невдалими прикладами функціонування таких комплексів у Європі», – процитувала Олега Синютку прес-служба ЛОДА.

За словами Синютки, він до 13 лютого надішле до Мінекології офіційного листа щодо неможливості будівництва заводу на вул. Пластовій,13. Відтак за кілька місяців до старту будівництва Олег Синютка хоче заблокувати реалізацію проекту у Львові.

«Якщо це якось вплине на будівництво, то не варто казати, що ми живемо у правовій державі»

Директор ЛКП «Зелене місто» Вадим Ноздря вважає заяви голови ЛОДА політичними. У такий спосіб, на думку Вадима Ноздрі, ЛОДА намагається вплинути на рішення Мінекології, яке зараз займається оцінкою впливу на довкілля (ОВД) майбутнього сміттєпереробного заводу. Це обов’язкова процедура перед будівництвом такого об’єкта.

Раніше ZAXID.NET описав ключові тези ОВД майбутнього сміттєпереробного заводу. Єдині застереження щодо впливу на довкілля стосуються викидів біогазу в атмосферне повітря, шуму від роботи обладнання комплексу та руху автотранспорту. Однак, як вказано у звіті, їхній вплив на навколишнє середовище буде або мізерним, або ж у межах українських та європейських екологічних норм.

Вадим Ноздря запевняє, що будівництво сміттєпереробного заводу на вул. Пластовій, 13 відповідає усім екологічним нормам і його зводитимуть відповідно до європейських стандартів.

«Ми не розуміємо позиції ЛОДА. Ця технологія [механіко-біологічної переробки відходів] у офіційному прес-релізі була визначена як погана, або не сучасна. Згадуються не вказані конкретно приклади невдалого функціонування аналогічних комплексів у Європі, але не пропонується альтернативи. Нічого не заявлено про те, якою має бути технологія переробки відходів, на їхню думку. Нагадаю, з січня 2018 року в Україні заборонене захоронення неперероблених відходів, тому якась технологія переробки відходів має бути. Ми обрали технологію, яка визначена національною стратегією управління відходами», – сказав ZAXID.NET Вадим Ноздря.

На запитання кореспондентки ZAXID.NET, як звернення ЛОДА може вплинути на будівництво заводу, Вадим Ноздря відповів: «Це може бути небезпечний прецедент, коли з політичних міркувань можуть бути загальмовані процедури і орган місцевого самоврядування може бути позбавлений можливості реалізовувати свої рішення на своїй території . Я вважаю це дуже небезпечним прецедентом і якщо він якось вплине [на будівництво заводу], тоді не варто казати, що ми живемо у правовій державі».

Розпочати будівництво сміттєпереробного заводу у Львові мають у 2019 році. Наразі ЄБРР завершує тендер з вибору компанії, яка його будуватиме.

Будуйте, але не тут

Усі аргументи громадськості зводяться до того, що сміттєпереробний завод Львову потрібен, але будувати його потрібно поза межами міста. Однак, місто не може розпоряджатись земельними ділянками, які розташовані за його межами.

Нагадаємо, що наприкінці 2017 року Львівська міськрада визначила земельну ділянку на вул. Пластовій, 13, як місце будівництва сміттєпереробного заводу. Перед цим мерія неодноразово зверталась у ЛОДА з проханням надати земельну ділянку для будівництва заводу поза межами міста. Однак необхідну ділянку ЛОДА так і не виділила.

Обласна влада пропонувала місту будувати завод на території «Яворівської сірки», однак за експертними висновками запропонована ділянка є непридатною для таких робіт.

Зараз Синютка заявляє, що у 2017 році ЛОДА запропонувала місту 17 ділянок для будівництва сміттєпереробного заводу на території області. Мова йде про ті ділянки, які ЛОДА пропонувала переможцям інвестиційного конкурсу з будівництва сміттєпереробних заводів. Однак, нагадаємо, що під час громадських слухань жодна з громад не погодилась на будівництво сміттєпереробних заводів на цих землях.

«На жаль, жодна із 17 ділянок, які ЛОДА пропонувала Львову для будівництва сміттєпереробного заводу не підходить для такої діяльності, що вже неодноразово пояснювали фахівці ЛМР. Тим більше, лише чотири ділянки з 17 відповідають хоча б критерію загальної площі, і лише 3 з них відносяться до земель державної власності. Серед запропонованих ділянок, наприклад, є землі комунальної власності Стрийської міської ради на яких розташований діючий полігон ТПВ. Середня площа інших ділянок складає 3,35 га при необхідних 10 га для розташування комплексу і 30 га для розташування полігону», – прокоментував Вадим Ноздря.

До слова, більше двох років тому ЛОДА оголосила інвестиційний конкурс для вибору компаній, що збудують сміттєпереробні заводи на Львівщині. На конкурс виставили все ті ж три земельні ділянки, які не були погоджені з громадськістю. Згодом кількість ділянок розширили до 17, проте місцеві громади виступали проти будівництва заводів.

Після того, попри обіцянки голови ЛОДА збудувати у області три сміттєпереробні заводи, за два роки жодних кроків з реалізації проектів не було зроблено. Як з’ясував ZAXID.NET, двоє інвесторів уже відмовились від реалізації цих проектів.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук