Слова на вітер
Економіка

Слова на вітер

Чому жоден з інвесторів так і не почав будувати сміттєпереробні заводи на Львівщині

Софія Лазуркевич, 29 січня 2019 3105 1

У 2016 році, коли після закриття Грибовицького сміттєзвалища Львів опинився у сміттєвій блокаді і з міста і прилеглих районів місяцями не вивозили сміття, голова ЛОДА Олег Синютка взявся комплексно вирішувати проблему. Він гучно заявляв про будівництво у області трьох сміттєпереробних заводів, а також пізніше перебрав повноваження із вивозу відходів зі Львова до середини 2019 року. За вивіз сміття міська рада платить ЛОДА 300 млн грн щороку.

У грудні 2016 року ЛОДА оголосила конкурс для визначення інвесторів, що будуватимуть сміттєпереробні заводи на Львівщині, і через півроку офіційно представила три компанії-переможці: «Інвестиційно-екологічна компанія» (ІЕК), ТзОВ «Вейст Менеджмент Системс», ТзОВ «Глассворк технолоджі».

ZAXID.NET поспілкувався з представниками компаній, що мали намір будувати сміттєпереробні заводи на Львівщині, і дізнався, чому ці проекти досі так і не були реалізовані.

***

Про те, що на Львівщині збудують три сміттєпереробні заводи, Олег Синютка почав говорити у листопаді 2016 року, коли у Львові була складна ситуація з вивозом сміття і місто фактично перебувало у блокаді.

Без проведення громадських слухань у Львівській ОДА оприлюднили список з трьох земельних ділянок (у Яворівському, Миколаївському та Дрогобицькому районах) і заявили, що на кожній з цих ділянок будуватимуть заводи. 10 грудня 2016 року офіційно оголосили інвестиційний конкурс.

«Я думаю, що 2016 рік стане точкою відліку щодо будівництва сміттєпереробних заводів на території Львівщини. І я переконаний, що конкурс, який ми оголосили у грудні 2016 року, завершиться вибором компанії, підрядника, яка розпочне будівництво сміттєпереробного заводу», – заявляв Олег Синютка 26 грудня під час свого звіту про роботу у 2016 році.

На неодноразові запитання журналістів, чи проводили громадські слухання перед виставленням на конкурс земельних ділянок, Олег Синютка відповідав, що їх проведуть після проведення конкурсу. Голова ЛОДА не вбачав у цьому проблеми і казав, що з «людьми просто треба говорити».

Згодом ЛОДА запропонувала Львівській міськраді збудувати сміттєпереробний завод на території «Яворівської сірки», знявши цю земельну ділянку з конкурсу. За експертними висновками, вказана земельна ділянка є непридатною для таких робіт.

Три земельні ділянки, які виставили на конкурс ЛОДА (клікніть для збільшення)

Наприкінці травня 2017 року конкурсна комісія ЛОДА визначила три компанії, що будуватимуть сміттєпереробні заводи на Львівщині: «Інвестиційно-екологічна компанія» (ІЕК), ТзОВ «Вейст Менеджмент Системс», ТзОВ «Глассворк технолоджі». Оскільки трьом інвесторам пропонували будувати заводи лише на двох земельних ділянках (у Миколаївському та Дрогобицькому районах), ЛОДА розширила перелік ділянок до 17-ти. І тут на інвесторів чекав сюрприз, бо жодна з громад не захотіла, щоб на цих землях будували сміттєпереробні заводи.

Після провалу громадських слухань ЛОДА фактично перестала інформувати громадськість про свої кроки з будівництва сміттєпереробних заводів.

У грудні 2017 року голова ЛОДА Олег Синютка заявляв, що нові громадські слухання проведуть на початку 2018-го, а будівництво сміттєпереробних заводів мало б початись у другій половині 2018 року. Оскільки жоден трьох інвесторів досі не отримав погодження місцевих громад і тим більше не почав будівництво заводів, ZAXID.NET запитав їх, на якому етапі зараз перебуває реалізація проектів.

«Область провела для галочки якийсь конкурс»

Керівник «Інвестиційно-екологічної компанії» (ІЕК) Ольгерд Тімофеєв, що мав намір збудувати сміттєспалювальний завод з термічної переробки сміття для виготовлення електро- та теплоенергії у селі Брониця, що на Дрогобиччині, на запитання, як відбувається реалізація проекту, відповідає: «Чесно? Ніяк».

За словами Ольгерда Тімофеєва, будівництво затримується через проведення громадських слухань і спротив місцевих громад. Компанія ще подаючи документи на інвестиційний конкурс ЛОДА визначила, що хоче будувати завод у селі Брониця на Дрогобиччині, однак ця земельна ділянка не була погоджена з громадою.

Відтак для цього інвестора громадські слухання стали першим та фактично останнім кроком на шляху до реалізації проекту.

«Ми там [у Брониці] завод будувати вже не будемо. І навряд чи у Львівській області ми будемо будувати завод, бо ніде це не сприймається серйозно. Область провела для галочки якийсь конкурс, далі вони брати участь не збираються, тим більше, що скоро вибори», – сказав ZAXID.NET керівник ІЕК.

Компанія ІЕК спільно з іноземним інвестором планували вкласти 55 млн євро у будівництво сміттєспалювального заводу на Дрогобиччині, але тепер розглядають можливість будівництва цього заводу у Закарпатській області.

ТзОВ «Вейст Менеджмент Системс» та ТзОВ «Глассворк технолоджі» раніше анонсували, що хотіли б будувати заводи на території «Сірки» у Миколаївському районі.

ZAXID.NET не вдалось поспілкуватися із керівником ТзОВ «Глассворк технолоджі», однак за словами бухгалтерки підприємства Валентини з сміттєспалювальним заводом «щось не зрослось».

«До нас дуже багато людей телефонують, зокрема з будівельних компаній, і пропонують свої послуги. Керівник компанії сказав відповідати їм, що поки [сміттєспалювальний завод] ми не будуємо», – відповіла бухгалтерка та сказала, що не знає причини такого рішення.

Згідно з поданою на інвестиційний конкурс ЛОДА пропозицією, ТзОВ «Глассворк технолоджі» планувало збудувати сміттєспалювальний завод з виробництва теплової та електричної енергії за 96 млн євро. Для реалізації проекту планували залучати грантові кошти ЄС.

Ще один інвестор, ТзОВ «Вейст Менеджмент Системс», також наразі не почав будівництво сміттєпереробного заводу. ZAXID.NET не вдалось зв’язатись з керівництвом чи представником компанії за їхнім контактним номером, щоб дізнатись, на якому етапі перебуває реалізація проекту.

У червні 2018 року директор департаменту ЖКГ Львівської ОДА Назарій Романчук заявляв, що «незабаром» буде підписана інвестиційна угода з цим інвестором, а у липні мали б бути оголошені остаточні громадські слухання.

«Цього року ми, безперечно, почнемо робити перший завод. Інше питання – коли він буде введений в експлуатацію. В тому договорі, який підписуватимемо з інвестором, у нас на це є три роки», – говорив Назарій Романчук у інтерв’ю «Львівському порталу» у червні 2018 року.

Тепер Назарій Романчук пояснює ZAXID.NET, що наразі ТзОВ «Вейст Менеджмент Системс» все ще доопрацьовує проект будівництва сміттєпереробного заводу. Назарій Романчук додав, що після цього також будуть оголошені громадські слухання. Скільки часу триватиме доопрацювання проекту та коли відбудуться громадські слухання наразі невідомо.

Раніше мешканці та депутати Нового Роздолу, поблизу якого ТзОВ «Вейст Менеджмент Системс» планує будувати завод, неодноразово виступали проти такого будівництва.

Нагадаємо, що ТзОВ «Вейст Менеджмент Системс» пропонувало використовувати технологію біосушіння для виготовлення РДФ-палива. Компанія презентувала польсько-український проект, що мав здійснюватись спільно з польськими компаніями IDS BUD та E.CORAX. Вартість його реалізації становила 89 млн євро.

Відтак, попри те, що з часу оголошення інвестиційного конкурсу ЛОДА на будівництво сміттєперобних заводів пройшло більше двох років, все залишилось на рівні усних декларацій.

А як у Львові?

У Львові наразі також не почали будівництво сміттєпереробного заводу, але справи просунулись трохи далі – можливо тому, що проектування і фінансуванням займаються іноземці.

У липні 2018 року французька компанія Egis передала місту техніко-економічне обґрунтування (ТЕО) для побудови заводу на вул. Пластовій, 13.

Оскільки Львів будуватиме завод за кредитні кошти Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР), то саме ЄБРР оголосив тендер та займається пошуком компанії, що здійснюватиме будівництво.

Наприкінці 2018 року ЄБРР оприлюднив назви п’яти компаній, що пройшли до другого етапу тендеру. Йдеться про три компанії (Control Process S.A. із Польщі, Eggersmann Anlagenbau GMBH з Німеччини, Helector S.A. з Греції) та два консорціуми (перший MUT (Австрія) та Dogusan (Туреччина) та другий – WTT (Нідерланди) та Axis (Литва).

Очікується, що у першій половині 2019 року ЄБРР визначить, хто будуватиме сміттєпереробний завод у Львові. Початок будівництва також мав би стартувати цьогоріч. Громадські слухання з цього приводу у Львові також проходять складно.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук