Відмова прийняти російське громадянство, кіберспорт і танець Майкла Джексона
Цікаві факти про Олександра Зінченка, які ви могли не знати
До теми
-
Легенда «Шахтаря», якій не вдалося стати хорошим «Слугою народу».
Цікаві факти про Андрія Воробея, які ви могли не знати ZAXID.NET -
Перший для України «Золотий м'яч», кінець карʼєри Мілевського і три біляші.
Цікаві факти про Олега Блохіна, які ви могли не знати ZAXID.NET -
Підкорив АПЛ, Бундеслігу і серця мільйонів українців.
Цікаві факти про Андрія Ярмоленка, які ви могли не знати ZAXID.NET
15 грудня своє 29-річчя відзначає відомий український футболіст Олександр Зінченко. ZAXID.NET пропонує згадати декілька цікавих фактів із життя одного зі знакових футболістів останнього десятиліття та найтитулованішого українського легіонера в європейських чемпіонатах.
Перші кроки
Олександр Зінченко народився 15 грудня 1996 року в Радомишлі Житомирської області. Альтернативи футболу у плані спортивних секцій у хлопчика по суті не було, оскільки його батько – Володимир Миколайович – сам був футболістом та виступав за професійні клуби («Таврію», «Нафтохімік» та «Суднобудівник»). У 2004 році він віддав сина в радомишльську дитячу юнацьку спортивну школу, де той почав виступати за команду «Карпатія».
Олександр Зінченко (другий ліворуч у нижньому ряду) в складі ФК «Карпатія»
Скромний колектив регулярно був у призерах у національних дитячо-юнацьких турнірів, і його перший тренер Сергій Борецький організував Олександру перегляд у фарм-клубі донецького «Шахтаря» – «Моноліті» з Іллічівська.

«Шахтар» і судовий позов за розрив контракту
У «Моноліті» Олександр потрапив під опіку Віктора Карпети, з яким у хлопчика склалися чудові стосунки. Коли батьки футболіста розлучилися, мати Олександра Ірина вийшла заміж за його тренера. У 2010-му Зінченко зацікавив наставників донецького «Шахтаря» і приєднався до Академії «гірників». Згодом виступав за команду U-19 і був її капітаном у 16-річному віці.
Майбутні зірки збірної України – Микола Матвієнко (ліворуч) і Олександр Зінченко (поруч)
Саме виступами за молодіжну команду донеччан він привернув до себе увагу. У 2013 році у першому сезоні Юнацької ліги УЄФА молодий гравець відзначився голом у матчі з англійським «Манчестер Юнайтед».
Олександр Зінченко (ліворуч) у складі «Шахтаря U-19» в матчі проти мадридського «Реала»
Переїзд до Росії, «Уфа» та відмова від громадянства
Успіхи Олександра підштовхнули «Шахтар» укласти з ним новий контракт – клуб хотів пролонгації співпраці на тривалий термін, але сам футболіст розумів, що йому буде вкрай важко потрапити до основного складу «гірників» через велику кількість висококласних легіонерів, насамперед із Бразилії. Відмова від продовження угоди розгнівала керівництво донеччан. Зрештою, через початок війни на Донбасі у 2014 році Олександр покинув донецький клуб і перебрався з сім’єю до Росії. «Шахтар» навіть подав до суду на футболіста, вимагаючи компенсації та заборони на укладання контрактів з іншими клубами.
Олександр Зінченко під час виступів за «Уфу»
Певний час Зінченко залишався без клубу, хоча предметний інтерес до гравця був від московського «Спартака» та казанського «Рубіна», з яким він навіть тренувався (команда не змогла дійти згоди з агентами гравця). Пів року Олександр підтримував форму, граючи в аматорській «Мітінській футбольній лізі» за команду «Азимут Север», а в лютому 2015-го підписав контракт із «Уфою».

У російській Премʼєр-лізі дебютував 20 березня 2015 року – «Уфа» поступилася «Краснодару» (0:2), а Олександр вийшов на заміну після перерви та відіграв 45 хвилин. 25 липня забив свій перший мʼяч у матчі 2-го туру чемпіонату Росії проти «Ростова» (1:2). Зінченку пропонували оформити громадянство Росії, щоб той не вважався легіонером, але він відмовився від цієї пропозиції.
Перехід в «Манчестер Сіті» і оренда в ПСВ
4 липня 2016 року Зінченко за 2,25 млн євро перейшов у «Манчестер Сіті», підписавши з командою Хосепа Гвардіоли контракт на 5 років.
Олександр Зінченко в «Манчестер Сіті»
Для отримання ігрової практики і досвіду в європейському футболі українця одразу ж віддали в оренду в нідерландський ПСВ до кінця сезону 2016/17. Перший матч в Ередивізі він зіграв проти «Херенвена», вийшовши на заміну на 55-й хвилині. З настанням 2017 року Зінченко втратив довіру тренерського штабу та був відправлений у дубль.
Олександр Зінченко в ПСВ
Повернувшись із оренди, Олександр провів перший матч у складі «Манчестер Сіті» 24 жовтня 2017 року у грі 1/8 фіналу Кубка англійської ліги проти «Вулверхемптона». Дебют Олександра був високо оцінений – за підсумками гри він потрапив у трійку найкращих гравців «містян».
Бути в курсі всіх топових спортивних подій можна з betking. Від актуальних прогнозів до результатів матчів – усе, що цікавить фанатів футболу, зібрано на одному сайті.
Участь в азартних іграх може викликати ігрову залежність. Дотримуйтесь правил (принципів) відповідальної гри
ТОВ «СЛОТС Ю.ЕЙ». Ліцензія на провадження діяльності з організації та проведення букмекерської діяльності у мережі Інтернет від 05.12.2024 (Рішення комісії з регулювання азартних ігор та лотерей №559 від 21.11.2024)
13 грудня того ж року він вперше зіграв в АПЛ проти «Суонсі Сіті» (4:0), вийшовши на заміну на 73-хвилинці замість Фабіана Делфа. Зважаючи на те, що Зінченко взяв участь у більш ніж пʼяти матчах команди в сезоні 2017/18, він вперше став чемпіоном Англії.

Прорив у «Манчестер Сіті»
Поступово Зінченко почав отримувати все більше ігрового часу. Головний прорив відбувся тоді, коли через травми основних гравців українця перевели на позицію лівого захисника, хоча за амплуа він був півзахисником. Він швидко адаптувався до нової ролі, демонструючи тактичну зрілість, технічну майстерність і стабільну гру. Завдяки своїй універсальності він став важливою частиною ротації команди Гвардіоли.
Олександр Зінченко отримує настанови Хосепа Гвардіоли
9 січня 2019 року Зінченко забив свій перший гол за «Манчестер Сіті» у півфіналі Кубка ліги сезону 2018/19, вразивши ворота «Бертон Альбіон» ефектним дальнім пострілом у «девʼятку». У матчі 27-го туру АПЛ 2018/19 віддав три гольові передачі, завдяки чому «містяни» розгромили лондонський «Челсі» (6:0). Згодом українець став найкращим гравцем фіналу Кубка ліги сезону, відігравши 120 хвилин проти того ж «Челсі».

Влітку 2019-го Олександр підписав новий контракт із «Манчестер Сіті» терміном на 5 років. 25 жовтня 2019 року Зінченко переніс операцію на коліні, а в грудні зіграв першу гру після травми у матчі з «Динамо Загреб». 4 січня 2020 року забив свій другий (і поки останній) гол за «Манчестер Сіті» у переможному матчі Кубка Англії проти «Порт Вейл» (4:1). А 29 травня 2021 року, вийшовши в основному складі на фінальний матч Ліги чемпіонів проти «Челсі» (0:1), став третім українським футболістом (після Андрія Шевченка і Анатолія Тимощука), який отримав можливість зіграти на цій стадії турніру.
За шість років у «Манчестер Сіті» Зінченко зіграв 128 офіційних матчів, в яких забив 2 голи і віддав 12 асистів. З «містянами» він 4 рази ставав чемпіоном Англії (2017/18, 2018/19, 2020/21, 2021/22), виграв Кубок (2018/19) та Суперкубок Англії (2019), а також 4 рази брав Кубок англійської футбольної ліги (2017/18, 2018/19, 2019/20, 2020/21).
Перехід в «Арсенал»
Через зростаючу конкуренцію на лівому фланзі захисту та бажання мати більше ігрового часу, Зінченко влітку 2022 року ухвалив рішення покинути «Манчестер Сіті» і за 35 млн євро перейшов у лондонський «Арсенал»: підписав контракт на 4 роки з зарплатою 9 млн євро на рік.
Олександр Зінченко в «Арсеналі»
У складі «канонірів» він відразу став ключовим гравцем, діючи як лівий захисник із функціями плеймейкера. Його тактична гнучкість та досвід стали важливою частиною трансформації гри команди Мікеля Артети (ексасистента Гвардіоли).

6 серпня Зінченко дебютував за «канонірів» у межах 1-го туру АПЛ проти «Крістал Пелас» (0:2), відзначившись асистом. 18 лютого 2023 року в матчі проти «Астон Вілли» відзначився дебютним голом за «Арсенал», який також став для Зінченка першим в АПЛ. А 25 лютого у грі проти «Лестера» вивів команду на поле з капітанською повʼязкою, ставши другим після Олега Лужного українцем, якому підкорялось це досягнення.

22 квітня 2023 року проти «Саутгемптона» провів свій 100-й матч в англійській Премʼєр-лізі, ставши першим українським гравцем, який досяг подібної позначки. За підсумками сезону 2022/23 взяв участь у 33 матчах у всіх турнірах, віддавши найбільше гострих передач серед усіх лівих захисників (121) та посівши четверте місце за кількістю створених гольових моментів (25) серед усіх захисників в АПЛ.
У грудні 2023 року інтернет-портал Transfermarkt назвав Олександра Зінченка найдорожчим українським футболістом на той час, оцінивши ринкову вартість гравця у 42 мільйони євро. 12 березня 2025 року Зінченко забив свій перший мʼяч у Лізі чемпіонів, вразивши ворота ПСВ (2:2) у матчі-відповіді 1/8 фіналу.
Олександр Зінченко і Віталій Миколенко
Цікаво, що «Арсенал» тричі був за крок від чемпіонства: у сезонах 2022/23 і 2023/24 «каноніри» дозволили випередити себе «Манчестер Сіті», а в сезоні 2024/25 на фініші програли конкуренцію «Ліверпулю». Нині команда Артети знову ліридує в АПЛ, однак вже без українця.
Оренда в «Ноттінгем Форест»
У ніч на 2 вересня 2025 року Зінченко на правах оренди до кінця сезону перейшов у «Ноттінгем Форест». «Лісники» встигли оформити угоду до дедлайну – клуб пішов на цей крок після того, як у них зірвався трансфер лівого захисника «Атлетіко» Хаві Галана. Дебют українця за «Ноттінгем» відбувся 18 вересня на виїзді проти «Суонсі Сіті» у третьому раунді Кубка англійської ліги.
Збірна України
Зінченко активно викликався у збірні України різних вікових груп, пройшовши всю ієрархію від U-16 до U-21. За національну команду вперше зіграв 12 жовтня 2015 року у матчі проти Іспанії у кваліфікації до Євро-2016 у віці 18 років за тренера Михайла Фоменка, ставши наймолодшим дебютантом збірної України за її історію. У травні 2016-го Олександр забив свій перший гол за «синьо-жовтих» у товариському матчі проти Румунії, присвятивши його своєму вітчиму Віктору Карпеті. Цей м’яч зробив його наймолодшим автором гола в історії національної команди.

У матчі проти Швеції під час Євро-2020 саме його гол і результативна передача допомогли збірній вийти до чвертьфіналу – найкращого результату в історії.

Весною 2021-го Зінченко у віці 24 років вивів збірну на матч відбору ЧС-2022 проти Франції. Це зробило його наймолодшим капітаном в історії національної команди в офіційних турнірах (до цього звання протягом майже 17 років залишалося за Анатолієм Тимощуком; нещодавно його покращив Ілля Забарний).
Учасник чемпіонату Європи 2024 року. Взяв участь у всіх трьох матчах збірної України на турнірі, відзначившись гольовою передачею. Загалом за «синьо-жовтих» зіграв 75 матчів, в яких забив 12 голів.
Кіберспорт
Влітку 2023 року Зінченко оголосив про створення своєї кіберспортивної організації Passion UA. Метою було просування українського кіберспорту на світовій арені та надання можливостей талановитим гравцям з України.
Склад по Counter-Strike йому допомагав збирати український кіберспортсмен та тренер Kane. Сам футболіст почав грати у шутер ще з часів 1.6 версії.
Зінченко активно підтримує розвиток команди, іноді навіть виступаючи як запасний гравець. Зокрема, він брав участь у матчі проти Bleed Esports у лютому 2024 року.
Особисте життя
Олександр одружений з Владою Седан – відомою в Україні спортивною журналісткою. Пара довго не афішувала свої стосунки (зустрічались з 2016-го), але після матчу збірної України проти Сербії у 2019 році Зінченко несподівано в прямому ефірі поцілував дівчину, яка брала у нього флеш-інтервʼю. Тоді й стало відомо про їхні стосунки.
Олександр і Влада Зінченки
У серпні 2020-го Олександр та Влада стали чоловіком та дружиною. Урочистість була присвячена Дню незалежності України. 1 серпня 2021 року у них народилася донька Єва, а в липні 2023-го – друга донька Лея.

Благодійність і громадянська позиція
Після початку повномасштабного вторгнення Росії Зінченко активно висловлює підтримку Україні. Він неодноразово публічно засуджував агресію РФ, виступав у міжнародних медіа, закликаючи світову спільноту до підтримки України. Також брав участь у благодійних заходах для збору коштів на допомогу українським біженцям і армії.
У 2022 році він заснував благодійний фонд Football for Ukraine, який допомагає українцям, які постраждали від війни з Росією. У 2023 році став амбасадором президентської платформи United24.
Президент України Володимир Зеленський і Олександр Зінченко
Разом з ексфутболістом Андрієм Шевченком вони організували матч Game4Ukraine, що відбувся 5 серпня 2023 року на лондонському стадіоні «Стемфорд Бридж» для збору коштів на відновлення зруйнованих в Україні будівель після вторгнення Росії в Україну.
Зінченко віддав свої призові за Євро-2020, щоб сплатити приїзд до Львова німецького пластичного хірурга Клауса Екснера, який оперував дітей із уродженими та післяопіковими ушкодженнями.
Цікаві факти
- Після підписання контракту з «Уфою» Зінченко витратив частину коштів на оновлення форми та обладання для гри для своєї першої шкільної команди.
- У 2018-му році на Гелловін пресслужба «Манчестер Сіті» вирішила зробити цікаве відео, де їхній футболіст мав в образі Майкла Джексона станцювати під всесвітньо відомий хіт Thriller. Виконавцем цього танцю було обрано Зінченка.
- Після завоювання першого чемпіонства українець ледь не розтрощив Кубок, штовхнувши його спиною – на щастя, той уцілів після падіння.
- У 2022 році Зінченко отримав ліцензію тренера, яка дозволяє йому працювати на посаді головного тренера команд Другої ліги та асистента в Першій лізі.
- У цьому ж році став одним з акторів документального фільму «Нація футболу» – про народження, історію становлення та розвиток збірної України в період з 1992-го по 2022-й роки.
- 24 жовтня 2024 року Олександр презентував свою автобіографічну книгу Believe («Вірити»), написану англійською мовою (288 сторінок). У британських книжкових магазинах її можна придбати за 22 фунти стерлінгів.
