У Криму перехід на розрахунок в рублях дається важко
В анексованому Криму відмова від гривні продавцям і покупцям дається важко. У магазинах і супермаркетах тепер не можуть давати здачу українськими монетами, а запасу російських монет на півострові досі немає.
Про це повідомляє сайт проекту радіо Свобода «Крим.Реалії».
Продавці намагаються перекласти вирішення проблеми на покупців, вимагаючи від них оплату під розрахунок, або ж пропонуючи купувати товари на круглу суму. У свою чергу, покупці скандалять з продавцями, вимагаючи видати здачу. Багатьом покупцям доводиться відмовлятися від частини покупок, щоб наблизити загальний підсумок їх вартості до круглої сумі.
«Це знущання над людьми! Я не можу забрати свої покупки, тому що у касира немає дрібної решти. Самі посудіть: булка хліба формового коштує 9 рублів 12 копійок. Молоко «Селянське» – 33 рубля 72 копійки. Будьте ласкаві сплатити без здачі, – кажуть мені на касі. А де я їм дрібні гроші знайду? У мене до цих пір українські монети лежать, нікому не потрібні, але ж вони теж гроші», – обурюється пенсіонерка Керчі.
На ринках проблема менш відчутна, оскільки торговці округлили всі ціни в бік збільшення. Але і це викликає невдоволення у покупців, адже тепер подорожчало абсолютно все.
Досвід ринкових торговців, ймовірно, найближчим часом почнуть переймати власники магазинів і супермаркетів. Занадто заманливо вирішити одним махом відразу дві проблеми: округливши ціну, отримати більше прибутку і позбавити касира від необхідності шукати дрібні монети на здачу.
Найгірше доводиться тим, хто до останнього отримував зарплату в гривнях. У той час як для бюджетників і пенсіонерів перехід на рублі був більш плавним, власники української валюти 31 травня штурмували супермаркети, щоб встигнути придбати якомога більше товарів першої необхідності.
Побоювання цих людей зрозумілі: обмінні пункти в Криму працюють без документів та чеків, яким буде новий курс гривні до рубля, передбачити неможливо. Ось і намагалися кримчани запастися хоча б на перший час продуктами, сигаретами, дитячими підгузками, – тим, що актуально для конкретної сім'ї.
Незважаючи на те, що про перехід на рублі з 1 червня говорили давно, відмова від гривні стала шоком для кримчан. Крим виявився не готовий до зміни валюти: досі немає запасів рублевої решти, немає взагалі достатньої кількості готівки. Досі кримчани відчувають труднощі з оплатою податків, мит, зборів, комунальних платежів.
Та й чіткого розуміння того, що відбувається, як з'ясувалося, у кримчан теж немає. Особливо добре це видно біля касових апаратів, де однакові злість, подив і безсилля можна побачити на обличчях як продавців, так і покупців. Це почуття людей, які починають розуміти: по-перше, відтепер їм доведеться платити дорожче. А по-друге, таких неприємних відкриттів з кожним днем буде все більше і більше.
Нагадаємо, з 1 червня на території окупованого Криму гривню офіційно знято з обігу. У такий спосіб окупаційна влада остаточно перевели Крим на рублі.