У Львові дебати про вищу освіту просто неба майже не зібрали студентів
25 травня у Львові на площі біля пам’ятника І. Франку мали відбутись дебати під відкритим небом "Вища освіта: через терни в нікуди?". Однак через відсутність запрошених ректорів вищих навчальних закладів Львова, студентів і чіткої організації, дебати перетворилися на виступи представників різних освітніх середовищ – представників студентських середовищ, громадських організацій, управління освіти та ін.
Як зазначила координатор дебатів, представник громадського руху «Відсіч» Ольга Сало, вже близько року йде обговорення нового закону для вищої освіти, і хоч МОНМС заявляє про те, що врахувало усі зауваження студентів, насправді цього немає.
Як повідомляють у «Відсічі», зараз для подачі на розгляд Верховної Ради готується черговий варіант законопроекту, розроблений чиновниками Міносвіти. Сьогоднішній міністерський проект є "братом-близнюком" нещодавно відкликаного через студентські протести законопроекту N7486-1. У новому варіанті МОНМС не врахував жодних зауважень, які висували студенти. Попри ряд позитивних змін, на яких наголошують розробники, документ містить у собі велику кількість небезпечних моментів, що змушують студентів вдаватися до акцій протесту, а експертів – висловлювати занепокоєння щодо майбутнього освіти в разі прийняття цього законопроекту. Зокрема це стосується нівеляції ЗНО та моменту для студентів-платників щодо підвищення плати.
«Нас звинувачують у тому, що ми не хочемо співпрацювати, що ми не йдемо на діалог. Сьогодні ми запропонували чиновникам зробити відкриті дебати, не дуже схвально чиновники до цього віднеслися, вважаючи, що має бути кабінетна розмова. 17 міст долучилося до акції протесту проти законопроекту про вищу освіту, там пройдуть мітинги, флеш-моби, лише Львів проведенням акції відрізнився», - зазначила Оля Сало.
Як запевнив журналістів голова студентського уряду ЛНУ ім. І.Франка Роман Яцикович, наразі невідомо, який законопроект із чотирьох (Мірошниченка, Луцького, МОНМС, комітету з питань науки), вступить в дію.
«Є багато законопроектів, і ніхто не знає який вступить в дію. Кожен із законопроектів відрізняється однією чи двома статтями. Ми виступаємо вирішення найболючіших питань: незмінна плата за 5 років для платників-студентів, середній бал – чотири, дотримання прав і норм студентського самоврядування, питання вступу, стипендіального фонду, - зазначив голова студентського уряду ЛНУ ім. Франка. - Думаю, що студентам не потрібно страйкувати, а потрібно висловлювати конструктивні пропозиції і надавати їх Міністерству, комітету з питань науки. Зараз багато відбувається круглих столів з цього приводу, представники студентства включені в експертну комісію Міністерства. Ми висловлюємо свої пропозиції через Всеукраїнську студентську раду».
Нагадаємо, у Міністерстві освіти і науки, молоді та спорту України вважають, що підстав для студентських мітингів немає.