У Львові запровадять електронні квитки у громадському транспорті
У Львові планують уже влітку цього року почати реалізацію проекту з впровадження системи «Електронний квиток» у громадському транспорті. Планується, що на першому етапі, за рік, цією системою буде охоплено комунальний громадський транспорт – автобуси, трамваї, тролейбуси. Про це 13 квітня під час прес-конференції заявив начальник управління зовнішньоекономічної діяльності та інвестицій Львівської міської ради Сергій Кіраль.
Запровадження електронного квитка покращує якість транспортного обслуговування громадян з одного боку, а з іншого - дає можливість транспортному підприємству отримувати більше надходжень від їх продажу, мати кращий облік пільгових категорій користувачів тощо.
На практиці це виглядає так: у транспорті встановлюються пристрої зчитування інформації з електронних квитків, а самі квитки будуть у вигляді запрограмованих пластикових карток, що містять інформацію про власника, його рахунок, обрані ним види транспорту та доступну кількість проїздів у транспорті.
С. Кіраль зазначив, що місто може перейняти досвід латвійської столиці Риги у запровадженні системи електронних квитків. Саме це пропонує міжнародна консалтингова компанія «Луїс Бергер», що здійснює підготовку до проекту за кошти гранту ЄБРР.
«У Ризі це було зроблено, я вважаю, ідеально. Нам не треба вигадувати велосипед, треба взяти їх досвід прикласти до Львова, оскільки ризька ситуація ідентична до нашої: є приватні перевізники, є комунальний транспорт - трамваї, тролейбуси, автобуси. Місто, як результат запровадження електронних квитків, отримало зменшення на 20-30% витрат з бюджету на дотації громадського транспорту, бо ця технологія дозволила збільшити продаж квитків, збільшити надходження від їх продажу», - заявив начальник управління зовнішньоекономічної діяльності та інвестицій ЛМР.
С.Кіраль деталізував ризьку модель: «Вони об’єднали весь свій комунальний транспорт в одне підприємство. Називається «Рігассатіксме». Ця компанія виступала учасником спільного підприємства з французькою компанією ЕйСіЕс, яка є власником технології системи електронних квитків «Каліпсо». Цю технологію обрали після аналізу великої кількості таких технологій. Загальна вартість проекту у Ризі склала 12 млн євро. Кожен учасник СП вніс по 1,5 млн євро у проект, решту коштів було залучено у вигляді комерційного кредиту на 7 років під 7% річних. Контракт між партнерами укладено на 12 років. Впродовж цього періоду французька компанія щорічно отримує фіксовану виплату, яка складається з частки вкладеної ними інвестиції і доходу, який, на мою думку, є в межах 15%».
Чиновник повідомив, що на наступний тиждень запланований візит до Риги, під час якого представники депутатського корпусу Львівської міської ради, заступник директора департаменту житлово-комунального господарства та інфраструктури з питань транспорту зможуть детально ознайомитися з системою «Електронного квитка», технологічними, фінансовими, юридичними аспектами її запровадження і функціонування.
За його словами, попередня оцінка вартості запровадження системи «Електронний квиток» у Львові склала б 7-8 млн євро, з яких місту довелося б витратити 1 млн. євро. Таку ж суму має внести інвестор - партнер, а решту буде залучено як комерційний кредит. «Обслуговування цього кредиту може відбуватися за рахунок економії і збільшення надходжень від продажу квитків», - зазначив він.
С.Кіраль також акцентував, що система «Електронного квитка» суттєво доповнює комплекс заходів з покращення роботи комунального транспорту у Львові. Започатковані проекти з оновлення інфраструктури «Львівелектротрансу», Львів планує закупити значну кількість комфортних автобусів і тролейбусів у підготовці до Євро-2012. у кінцевому підсумку ці заходи скеровані на покращення транспортного обслуговування у місті.