У «Будокані» набирають нову групу з вивчення основ каторі шинто рю —однієї із найдавніших шкіл японських бойових мистецтв, науку якої практикують і нині. А її главами досі стають представники родини засновника. Корінням канторі сягає XV ст.
На тренуваннях використовують дерев’яний меч бокен. Володар 1 дану каторі шинто рю, тренер Роман Кузик розповідає: «Основна ударна частина меча — кісакі. Це третина леза, де, є його вістря. Власне, в каторі ми намагаємося бити тільки цією частиною. Вона є набагато ефективнішою. Завдяки масі та динаміці меча ви просто можете його запустити, і все решта виконає фізика. А ще тут є такий металевий ковпачок, в якому японці деколи ховали лікувальні мазі».
Наука школи каторі спрямована на те, аби мечник міг перемогти суперника, який володіє будь-яким видом зброї. На тренування запрошують усіх охочих, без вікових обмежень. Єдина умова — розуміти, для чого їм вправлятися. А ще попереджають: вчитися доведеться довго. За один рік майстром-мечником не станеш.
Удари опонентові наносять у кілька конкретних точок — місця, які були не захищені самурайськими обладунками. Роман Кузик каже: «Наприклад, відкритими були ноги ззаду. Там був тільки одяг. Вразливою частиною також була шия. Самурай мав шолом, маску, і висіла маленька попона, щоб прикривати шию. Але між латами на грудях і цією попоною меч міг пройти».
Поступово на тренуваннях вчитимуть ще й володіти списом, жердиною, двома мечами одночасно. Уже на першому занятті, кажуть учасники, розвіяли для себе чимало міфів. До прикладу, про ефектні трюки у фільмах. Учасник тренування Андрій Волощук каже: «У кіно ми часто можемо побачити, як герої «крутять» мечем. Але це не ефективно. Бо якщо я навіть виламаю якийсь дрин із паркана на вулиці проти якоїсь гопоти, то поки я буду його викручувати, мене вб’ють 5 разів».
Східні бойові мистецтва гармонійно доповнюють один одного, – акцентують інструктори. Володарка 4 дану айкідо йошінкан Ольга Козловська каже: «Все об’єднує, звісно, айкідо йошінкан. Але ж неможливо вчити айкідо без розуміння, що таке робота з мечем. Або якщо люди хочуть прикладне бойове мистецтво, для цього є джю-джюцу».
Заняття із катарі шинто рю відбуватимуться у школі «Будокан», що на вул. Романа Шухевича, у вівторок та четвер. Початок тренувань — о 8:00.