Україна має намір відновити прямі поставки газу з Туркменістану
Україна готова до переговорів про відновлення прямих поставок газу з Туркменістану в обсязі до 15 млрд кубів на рік і одночасно бачить себе транзитером однієї з гілок європейського газопроводу Набукко. Про це заявив посол України в Ашхабаді Віктор Майко, - повідомляє "Кореспондент.net".
Так, Київ і Ашхабад готують запланований на середину вересня візит Президента України Віктора Ющенка, який підніме з туркменським лідером Курбанкули Бердимухамедовим тему поставок газу та участі українських компаній у будівництві об'єктів у Туркменістані.
"Туркменістан як головний експортер газу і Україна як основний імпортер могли б ініціювати переговори про прямі поставки, як це було колись. Це було б справедливо і логічно", - зазначив Майко.
Варто зазначити, що в 1990-ті Україна безпосередньо купувала весь експортований туркменський газ в обсязі близько 35 мільярдів кубометрів на рік. На початку 2000-х "Газпром" узяв на себе роль реекспортера.
Тим не менше, кінцевим споживачем палива з Центральної Азії, де Туркменія - найбільший експортер газу, залишається Україна.
"Ми готові до тристоронніх (за участі Росії) переговорів про можливість відновлення прямих закупівель туркменського газу в якомусь обсязі, можливо, це буде 10-15 мільярдів кубометрів газу", - сказав Майко.
Так, за його розрахунками, на узгодження цього питання "може піти півроку, а то й рік".
Нагадаємо, що відносини між Туркменією і РФ, що купує весь вільний туркменський газ в обсязі 45-50 мільярдів кубометрів на рік, ускладнилися після вибуху на трубопроводі в квітні.
Ашхабад звинуватив в аварії "Газпром", який через зниження світових цін і падіння попиту на паливо зацікавлений у продажу свого газу в Україну і на Захід. Сторони досі не обговорили нові умови поставок.
В останні роки Україна щорічно закуповувала у Газпрому близько 50 млрд кубометрів газу, проте через економічну кризу і падіння споживання палива знизила прогноз імпорту 2009 року приблизно до 40 млрд, а вже навесні - до 32-33 млрд кубів газу. У 2010 році Україна хоче скоротити закупівлі в РФ до 25 млрд. кубометрів.
Майко назвав зниження закупівель природного газу Україною тимчасовим заходом.
"Вже сьогодні йде пожвавлення... Рецесія може певний час продовжиться... але основні споживачі енергоносіїв, металургійна та хімічна галузі України, вже піднімаються".
Водночас останнім часом Ашхабад дедалі частіше говорить про диверсифікацію поставок газу. Наприкінці року Туркменістан розраховує розпочати експорт газу до Китаю газопроводом, що будується, і значно збільшити поставки до сусіднього Ірану.
Бердимухамедов каже, що його країна готова направити "надлишок товарного газу" за будь-яким маршрутом, зокрема до Європи через запропонований Євросоюзом проект газопроводу Набукко.
Своєю чергою посол України заявив, що країна хоче стати учасником Набукко і могла б запропонувати свою територію для транзиту.
"У тому випадку, якщо будуть реалізовуватися каспійські маршрути, то Україна готова запропонувати серйозний пакет. Йдеться про участь України не як споживача, а як активного учасника проекту", - пояснює Майко.
За його словами, один із варіантів - через Каспій, Кавказ по чорноморському мілководдю до Феодосії. Майко також повідомив, що в такому випадку Набукко міг би мати два напрямки: один через Туреччину, інший - через Україну.