Україна може отримати від Світового Банку $200 млн на енергозбереження
Вже у вересні цього року в Україні може стартувати проект Світового Банку у сфері енергозбереження з фінансуванням розміром 200 млн доларів США, - повідомила 14 березня на прес-конференції у Львівському прес-клубі головний спеціаліст з питань енергетики представництва Світового Банку в Україні Астрід Манрос.
«Зараз ми готуємо проект з енергозбереження вартістю 200 млн доларів, що стосуватиметься і промислового, і муніципального секторів. Метою проекту є підвищення енергоефективності в Україні, перш за все – завдяки зменшенню споживання електроенергії через кредит, який буде надано «Укрексімбанку», що надасть його іншим банкам-партнерам задля покращення інвестиційного середовища у сфері енергоефективності», - зазначила Манрос.
Цей проект, за її словами, має забезпечити як мінімум 10% норми рентабельності за енергозбереженням. У межах цього проекту передбачено оновити застаріле обладнання, а також зменшення втрат енергії на муніципальному рівні і на рівні будинків, - повідомила представниця Світового Банку. Також вона зазначила, що Світовий Банк не є єдиним донором у цьому проекті – окрім нього, зацікавлення виловили ЄБРР та USAID.
«Ми готуємося до переговорів з урядом і подамо його на розгляд і на схвалення нашої ради директорів у травні. Потім він має бути підписаний і ратифікований Верховною Радою. Ми сподіваємося на те, що виплати можуть бути здійснені вже у вересні-жовтні. Але це не означає, що нам потрібно чекати з початком роботи до вересня чи жовтня – ми можемо розпочати підготовку вже зараз, оскільки потрібен певний час для економічного аналізу проектів і аналізу їх життєздатності», - додала Астрід Манрос.
Вона висловила сподівання, що діалог з Львівською міською радою та «Львівтеплоенерго» щодо цього проекту можна буде розпочати «вже від сьогодні».
Окрім того, головний спеціаліст із питань енергетики представництва Світового Банку в Україні вказала на низку проблем, які на сьогодні існують в Україні у сфері енергетики. Так, вона наголосила, що українська економіка належить до найбільш енергоємних, і що енергоспоживання в Україні перевищує енергоспоживання у Німеччині у 4 рази, знаходячись на рівні польського показника початку 90-х років минулого сторіччя. Енергозбереження, за її словами, менше від прийнятого в країнах Західної Європи стандарту у 2-3 рази.
Астрід Манрос вказала, зокрема, на те, що висока енергоємність української промисловості спричинена застарілістю обладнання (так, за її словами, застаріле обладнання використовує 40% української сталеварної промисловості), чинна система тарифів не дозволяє компаніям-постачальникам енергії відшкодовувати свої витрати, а споживачі є малоініціативними щодо енергозбереження.