Україна може «влетіти» на $10 млрд, якщо не заплатить Росії за «облігаціями Колобова»
Невиплата Україною зовнішнього боргу Росії в сумі $3 млрд може мати для нашої країни неприємні наслідки і завдати їй величезних фінансових втрат.
Таку думку висловили експерти у коментарі агентству ЛІГАБізнесІнформ у зв'язку з відкриттям Службою безпеки України (СБУ) кримінального провадження проти екс-міністра фінансів Юрія Колобова, за часів якого і були випущені облігації, котрі викупила Росія.
Не факт, що розслідування за фактом зловживання владою екс-міністром фінансів Юрієм Колобовим при організації випуску облігацій зовнішньої держпозики на $3 млрд за рахунок Фонду національного добробуту Російської Федерації є спробою уникнути платежу з боку України. Навіть якщо кредит буде визнаний неправомірним, то його все одно потрібно буде погасити. Тому навряд чи це розслідування покликане зробити можливою несплату боргу, вважає головний економіст інвестиційного банку Dragon Capital Олена Белан.
«На жаль, юридично чистого шляху не платити немає. Хоча з моральної точки зору після анексії Криму і розгортання військових дій на сході країни Україна могла б не платити агресору», – заявила експерт.
Вона уточнила, що, за умовами договору, якщо держборг України перевищить значення в 60% ВВП, кредитор може вимагати дострокового погашення єврооблігацій.
«Росія намагається грати на цьому, оскільки на тлі девальвації гривні, падіння економіки та анексії Криму є ймовірність перевищення держборгом зазначеного граничного рівня. У випадку, якщо Україна не сплатить борг, це може бути класифіковане як крос-дефолт по інших зовнішніх зобов'язаннях, що негативно відіб'ється на репутації України і доступі до міжнародних фінансових ринків», – застерегла Белан.
Відтак вона вважає, що, враховуючи юридичні складності, краще було б виплатити цей борг і таким чином вибити з рук Росії один з важелів тиску на Україну.
Схожої позиції дотримується і Олександр Паращій, керівник аналітичного відділу інвестиційної компанії Concorde Capital.
«З точки зору політичної доцільності, можливо, правильним було б не платити борг. Але Росія свого часу перестрахувалась, надавши Україні борг у формі єврооблігацій, які регулюються європейським законодавством. Відмовитися від виплати по них просто так не можна. Інакше наступить крос-дефолт по інших єврооблігаціях України. А це понад $10 млрд. Нахабно не заплатити точно не вийде. Як мінімум, потрібно буде домовитися з іншими власниками єврооблігацій України про те, що несплата за вказаними паперів не повинна розцінюватися як крос-дефолт. Думаю, зробити це буде дуже складно. Очевидно, що Росія буде всіляко перешкоджати цьому. Адже фонди, які тримають українські облігації, володіють і багатьма російськими активами. З боку Росії може бути організований певний шантаж, і фонди просто не підуть на поступки Україні. Для них політична доцільність – не аргумент», – сказав економічний аналітик.
Росія викупила облігації, випущені Мінфіном, на початку Революції Гідності, у кінці 2013 року. Через випуск цих цінних паперів проти тодішнього міністра фінансів Юрія Колобова СБУ 25 вересня відкрила кримінальне провадження, але 26 вересня в Мінфіні заявили, що облігації були випущені в межах чинного бюджетного законодавства.
Варто зазначити, що досі Україна справно виплачувала цей борг. Однак на тлі порушення справи проти Колобова міністр фінансів Росії Антон Сілуанов заявив, що Україна робить усе можливе, аби визнати викуплений Росією випуск облігацій зовнішньої держпозики недійсним.