Україна на межі фінансово-економічного банкрутства, - експерт
Директор Інституту трансформації суспільства Олег Соскін вважає, що довіра до гривні буде підірвана через обмеження її конвертації.
"Держава фактично на межі фінансово-економічного банкрутства. Тому що держава не в змозі виконувати свої фінансові зобов’язання ні по виконанню державного бюджету, ні по виконанню соціальних програм, в тому числі пенсійного забезпечення", - сказав він.
За словами О.Соскіна, це удар по національному банку, що підриває його монетарну політику. І те, наголосив експерт, що він зараз суттєво обмежив конвертацію гривні через суто адміністративні методи, які фактично можна порівняти з військовим комунізмом: вимагати паспорти, вимагати персоніфікації особистості, закриття половини обмінних пунктів, які працювали на агентських угодах, це є все свідчення того, що довіра до гривні буде підірвана.
Нагадаємо, голова Комітету економістів України Андрій Новак навпаки вважає, що для обвалу гривні є всі підстави.
У той же час він наголосив, що переважний вплив на курс валюти матимуть внутрішні чинники: значний дефіцит бюджету, висока інфляція, зростання державного боргу, дефіцит балансу, який вже перевищує 7 мільярдів гривень і продовжує зростати.
На запитання, чи зможе НБУ стримати курс гривні в разі посилення негативних тенденцій, Андрій Новак відповів так: "Ресурси НБУ, звичайно, близькі до рекордних, однак така ж ситуація була і у 2008 році і тоді був обвал", - підкреслив він.
Він також наголосив, що проект бюджету на 2012 рік підвищує ризик обвалу гривні: "У документі передбачається зростання державного боргу, а також інфляції, що звичайно матиме вплив в тому числі і на валютний курс - резюмував він.
Нагадаємо, президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко вважає, що єдиною причиною, яка може вплинути на обвал гривні, є стан платіжного балансу України.
"Якщо гривня і обвалиться, то через стан платіжного балансу, коли попит на долар не буде забезпечуватися надходженням валюти в Україну", - зазначив експерт.
У той же час, член ради НБУ, народний депутат Василь Горбаль зазначив, що у Національного банку є всі можливості для недопущення обвалу гривні. "У НБУ для цього є всі можливості. У 2008 році у банків була криза ліквідності до якої додалася криза довіри до фінансових установ. Тоді люди масово забирали депозити з комерційних банків", - зауважив політик.
Він також нагадав, що у 2008 році НБУ провадив рефінансування комерційних банків. "Все це, звичайно, тиснуло на курс гривні", - зауважив Горбаль. "Зараз жодних ризиків для курсу гривні немає і, зокрема, комерційні банки взагалі не рефінансуються Центробанком", - резюмував член ради НБУ.