Україна розвивається повільно через відсутність довіри до держави, - Мартін Райзер
«Довіра у суспільстві і довіра до держави, яка гарантує дотримання закону усіма, є вкрай важливою для успіху країни, для успішного розвитку», - заявив 6 жовтня під час круглого столу «Довіра, як основа побудови ефективного бізнесу», що відбувся у межах ІІІ-го Екуменічного Соціального Тижня у Львові, голова представництва Світового банку в Україні, Білорусії, Молдові Мартін Райзер.
М.Райзер повідомив: «У перші 5-10 років після краху комунізму практично в усіх посткомуністичних країнах відзначався дуже низький рівень довіри між людьми. Це зрозуміло, бо КГБ втручалося у всі сфери життя. Проте далі почала все більше помічатися різниця у рівні довіри до держави. У країнах, що обрали своєю перспективою євроінтеграцію, верховенство права хоч не є ідеальним, але люди мають великі шанси отримати справедливий розсуд, відтак рівень довіри є уже достатнім, щоб продуктивно зростати. У цих умовах бізнес починає бути більш відкритим, і економіка швидше розвивається».
За його словами, на відміну від цих країн, у Росії, в Україні довіри до держави немає. «Бізнеси не пробують відкриватися до співпраці, навпаки вони купують своїх конкурентів. Проте, як показує світовий досвід, така вертикальна інтеграція є неефективною у модерних економіках. Врешті-решт, такі бізнеси і такі країни відстають», - зазначив голова представництва Світового банку.
На думку експерта, для того, щоб в українській економіці відбулися структурні зміни, пройшло технологічне оновлення і якісно підвищилися соціальні стандарти, держава має відіграти ключову роль у становленні довіри до неї і в суспільстві. «Для мене не є доконаним фактом, що для української влади це дуже важливо», - сказав він.
М.Райзер додав, що для того, аби Україна отримала довіру ззовні, європейської, світової спільноти, збільшився притік інвестицій, в країні мають діяти сталі правила гри – закони та має суттєво знизитися рівень корупції. «Наприклад, у Росії є стабільність, але корупція там дуже висока. Я не впевнений, що продовжуючи діяти так, Росія зможе конкурувати наприклад із Францією у авіабудуванні, ІТ-сфері інших сучасних високоприбуткових галузях. Росія поки що не показує такі успіхи, що беручи їх як модель, можна було б сподіватися на високий результат. Тим часом можна протиставити Китай, модель, яка працює там дійсно інша, але вона успішна», - повідомив він.