МОЗ витратить 4 млрд грн на невідомі вакцини від коронавірусу
У документах не вказано ані виробників вакцин, ані цін на них
До теми
Україна до кінця 2021 року закупить майже 7,9 млн доз вакцин від коронавірусу для щеплення майже 4 млн людей з груп ризику. На це має піти 4 млрд грн з бюджету, однак ані назва препарату, ані виробник у документах Міністерства охорони здоров’я не називаються. До того ж, інших закупівель вакцин на цей рік не передбачено, повідомила експертна організація StateWatch, яка проаналізувала бюджетну програму вакцинації від коронавірусу на 2021 рік.
За розрахунками, середня ціна однієї дози неназваних вакцин має коштувати 504 грн. Раніше за такою ціною Україна купила китайську вакцину Coronavac, яку не можуть доставити вже майже два місяці.
«На сьогодні неможливо зрозуміти, скільки всього грошей сплачено з бюджету за вакцину і кому саме, адже така інформація не розкривається МОЗ», — зазначив керівник StateWatch Гліб Канєвський.
Станом на кінець березня до України прибули тільки 500 тис. доз Covishield – індійського аналога вакцини AstraZeneca. Ціна поставки не розкривається.
Наприкінці грудня МОЗ замовило у приватної компанії «Лекхім» 1,9 млн доз вакцини CoronaVac від китайської компанії Sinovac. Постачальник обіцяє, що дози прибудуть до України вже 25 березня, однак, якщо цього не відбудеться до кінця травня, МОЗ вимагатиме повернення грошей.
Також у лютому цього року голова МОЗ Максим Степанов повідомляв, що Україна отримає 12 млн доз вакцин від AstraZeneca та Novavax.
Що відомо про організацію, яка аналізувала документи МОЗ
StateWatch – неурядова організація, створена у січні 2018 року. Працює у напрямках реформування органів правопорядку й антикорупційних органів, громадського контролю над бюджетними витратами в оборонній і медичній галузі. Має широку партнерську мережу, до якої залучені «Центр політико-правових реформ», Transparency International Україна, «Антикорупційний штаб», «Автомайдан», «Центр протидії корупції», «Незалежний антикорупційний комітет з питань оборони» (НАКО) та інші.
Як повідомляв ZAXID.NET, Міністерство охорони здоров’я засекретило дані про вакцини від Covid-19 на вимогу виробників. За інформацією заступниці міністра охорони здоров’я Світлани Шаталової, Розголошення даних про вакцину може призвести до штрафів і розірвання контрактів.